27-600 Sandomierz, Rynek 2, tel. +48 15 832 78 28
zaprasza@galeriaotwarta.pl
w sezonie letnim zapraszamy w godz. 10-19, w piąki, soboty i niedziele w godz. 9-20.


foto: Patryk Goszczyński

GALERIA OTWARTA jest moim autorskim projektem, ale powstała w wyniku działań wielu osób. Tak się złożyło, że są to ludzie pracujący w Sandomierzu i w jakiś sposób związani z kamieniem tak wyjątkowym, jak niewiele innych - z krzemieniem pasiastym.


foto: Patryk Goszczyński

Kamień optymizmu - jak mówi Cezary Łutowicz, odkrywca krzemienia pasiastego dla biżuterii. To ten minerał właśnie, podczas mojej dwukrotnej obecności na warsztatach zorganizowanych przez Muzeum w Sandomierzu, pokazany przez Czarka i p. Bożenę Wódz (kustosza w sandomierskim muzeum) - pomysłodawców i realizatorów krzemiennego biennale - nie tylko dodał mi optymizmu, ale również... "zainfekował", sprowokował, zachęcił... Zdecydował, że właśnie tu, z jego udziałem, pięknem i magią postanowiłem zrealizować projekt, o którym myślałem od dawna.

GALERIA OTWARTA jest miejscem, w którym dzieje się wiele. Po pierwsze jest prawdziwą galerią Autorów, w której nikt nie kupi biżuterii, póki nie dowie się, kto ją zaprojektował i wykonał. Biżuterię wyjątkową, starannie zrealizowaną w polskich pracowniach. Prezentuje najważniejsze wystawy gromadzące współczesną sztukę złotniczą oraz prace czołowych polskich artystów złotników i projektantów. Jest forum spotkań z Autorami, wiedzą o współczesnym złotnictwie, miejscem, gdzie biżuterią można się również bawić, o niej się uczyć i - czasami - samodzielnie ją tworzyć. Jest też miejscem, gdzie inne, nie koniecznie złotnicze wydarzenia, mają swój początek, czas realizacji i efekt - kierowany do mieszkańców i gości sandomierskich wzgórz. No i krzemień pasiasty ze swoją magią i historią...! Czy istnieje coś, co jest jedyne w Polsce, a nie ma tego na całym świecie? Poza krzemieniem pasiastym właśnie???

Przez sześć i pół roku zapraszaliśmy naszych Gości do Konwiktu Boboli pod adresem Rynek 5. Od września 2016 roku GALERIA OTWARTA zmieniła swoją siedzibę i obecnie witamy Państwa w lokalu pod adresem Rynek 2. To nie jedyna zmiana. Poprzednio na wystawy zapraszaliśmy do osobnej sali, dziś - do szafy. Jak to możliwe i co to oznacza? Oceńcie Państwo sami.

Bądźcie Państwo częstymi gośćmi w GALERII OTWARTEJ, może z czasem staniecie się również jej prawdziwymi przyjaciółmi? Bo uśmiechu i ludzkiej życzliwości w niej nigdy nie zabraknie.

Mariusz Pajączkowski



POPULARYZATOR 25-LECIA ekspozycje sztuki

 



- dla tych, którzy kochają biżuterię z Kamieniem Optymizmu
- dla tych, którzy chcą obdarować swoich bliskich przedmiotem prawdziwie polskim
- dla tych, którzy podziwiają i kolekcjonują minerały
- dla tych, którzy chcą z tym kamieniem pracować w swoich pracowniach
- oraz dla tych, dla których rysunek w krzemieniu będzie kojarzył się z dziełem sztuki.
www.sklep.krzemienpasiasty.info
/

Na skróty:
2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

    ZAPOWIEDZI, PLANY

  • 7-9 czerwca 2018. MOIM ZDANIEM...   IN MY OPINION...
    Pierwszy pokaz wystawy, będącej początkiem cyklu pokazów "biżuterii z komentarzem". Więcej na stronie www.moimzdaniem.info.    (GO) (PROMO)

  • 27 kwietnia - 13 września 2018. 2018 x biżuteria. Prace Artystów i Projektantów w Sandomierzu.    (GO)

  • 24 marca - 13 września 2018. WSPOMNIENIE z lat osiemdziesiątych.
    Biżuteria z archiwów i szkatuł. (tytuł roboczy)    (GO)


13 stycznia 2017.
16. Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej.
PREZENTACJE 2016. Srebro i drewno

Szesnaste Prezentacje. Ostatnie?

W ciągu dwóch miesięcy, od 13 stycznia do 13 marca br., szesnasta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej "Prezentacje 2016" była pokazywana w sandomierskiej Galerii Otwartej. Organizatorzy konkursu p.t.: „SREBRO & DREWNO” zachęcali: „[…] To bardzo wdzięczny temat, dopuszczający wielość interpretacji oraz inspiracji. Jednocześnie daje nieograniczone możliwości wykazania warsztatowego kunsztu. Mamy nadzieję, że połączenie materii organicznej z metalem szlachetnym pobudzi wyobraźnię uczestników, by do tematu podejść niekonwencjonalnie.”

Efekt? W większości bardzo udany. Wielu twórców pokazało realizacje wręcz zaskakując odbiorcę swoją interpretacją tematu. I mimo „zimowego” ruchu w Sandomierzu – wystawę obejrzało wielu gości Galerii Otwartej.

Obecny pokaz jest trzecim w nieco eksperymentalnym cyklu „Wystawy w otwartej szafie”. Poza niecodziennym miejscem ekspozycji (wnętrzem starego mebla) daje zainteresowanym dodatkową szansę na dotknięcia przedmiotu, obejrzenia go ze wszystkich stron, przymierzenia. Wszystko to oczywiście pod czujnym okiem ekipy Galerii Otwartej. Taki sposób oglądania biżuterii dla wielu gości jest całkiem nowym doświadczeniem, zdecydowanie bardziej zaciekawia, prowokuje do pytań, do dzielenia się uwagami.

Kolejne miejsce, w którym komisarze (Maja Woźniak i Janek Lekszycki) chcą pokazać wystawę, to gdańskie targi Amberif w dniach 22-25 marca 2017. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

==============================

Korzystając z okazji, o „Prezentacjach” chciałbym dodać jeszcze słów kilka. Kto wie, czy obecna edycja nie będzie ostatnią? Może tylko zmieni się formuła, a może pojawi się zamiast nich - nowy projekt? Dziś tego nie wiemy, gdyż cykl „Prezentacje” przez szesnaście lat był nierozerwalnie związany z targami Złoto Srebro Czas. Znane w środowisku zamieszanie związane z organizacją październikowych imprez targowych w Warszawie może mieć znaczący wpływ na kontynuowanie projektu.

Dodatkowo, ponieważ w środowisku pojawiają się mylne informacje o konkursie, warto przypomnieć, jak to było naprawdę. Nie można pogodzić się z tezą, że „Prezentacje” to „konkurs targowy i niech się oni martwią”. Bo to po prostu nieprawda. To konkurs stworzony przez STFZ, prowadzony wysiłkiem wielu komisarzy, znaczący w kalendarzu złotniczych imprez.

Współpraca Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych z organizatorami targów PAI-TIME pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w szczególności z panią Wandą Gontarską, zaowocowała uczestnictwem twórców w zorganizowanej przez targi Galerii Projektantów. Doceniając rangę biżuterii autorskiej umożliwiono artystom na preferencyjnych warunkach prezentację swoich prac podczas trwania imprezy oraz - dzięki inicjatywie p. Gontarskiej - zorganizowano konkurs pt. "Piękno na co dzień". Jego laureatami byli m.in. Jarosław Westermark (1998) i Marcin Gronkowski (1999).

Osoba Wandy Gontarskiej bezpośrednio łączy się z przygotowaniem nowego cyklu wystaw. P. Gontarska zwróciła się do Andrzeja Bielaka, ówczesnego prezesa STFZ, z propozycją zorganizowania konkursu towarzyszącego targom Złoto Srebro Czas. STFZ otrzymało carte blanche w sprawach organizacyjnych i merytorycznych oraz znaczące środki finansowe z przeznaczeniem na nagrody. Nazwa „Prezentacje” zagościła w nagłówku regulaminu konkursu w roku 2001.

Komisarzem pierwszych „Prezentacji” został Jan Suchodolski, na którego spadł obowiązek stworzenia formuły konkursu. Formuła ta, w następnycj latach dyskutowana podczas spotkań Zarządu i Rady Programowej STFZ, pozostała w głównych zarysach niezmienna do dziś. Ustalono, że w materiałach informacyjnych znajdzie się zapis, że organizatorami są Międzynarodowe Centrum Targowe, Pracownie Sztuk Plastycznych oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (alfabetycznie, jako równorzędne podmioty). Praktycznie – dwa pierwsze przyjęły rolę sponsorską, umożliwiając STFZ stworzenia swojego własnego konkursu. Był on pokazywany w ciągu roku od oficjalnego ogłoszenia wyników również w innych muzeach, galeriach i na imprezach targowych (np. przez kilka lat jako wizytówka STFZ na targach Inhorgenta w Monachium). Stał się najważniejszym i przez długie lata jedynym regularnym wydarzeniem przygotowywanym przez STFZ.

Chciałbym wspomnieć o innych osobach i firmach wspierających przez lata konkurs „Prezentacje”. W szczególności warszawską Walcownię Metali, przez lata finansującą foldery, później katalogi towarzyszące konkursowi (to były pierwsze wydawnictwa firmowane przez STFZ). Wśród firm przyznających wyróżnienia najważniejsze z nich to ARMA Anny Domańskiej, HOPEA Katarzyny i Marka Wierzbickich, firma Wojciecha Kociuby, KGHM Metraco, Perpol i inne. Podczas konkursu wręczane były również nagrody, a wśród nich Nagroda „925” Joachima „Żanka” Sokólskiego (po jego śmierci - Jego imienia), Nagroda im. Małgorzaty Müldner-Nieckowskiej, ufundowywana i przyznawana Zofię i Witolda Kozubskich, Nagroda STFZ. Od 2010 roku również Galeria Otwarta ma przyjemność wspierać projekt poprzez organizację powtórzeń wystawy konkursowej w Sandomierzu (za nami 8 wystaw, od edycji 2009) oraz przyznawanie nagrody „Otwartego Krzemienia”.

Formuła „Prezentacji” zachęcała do działań twórczych, zaś sam konkurs stał się jednym z nielicznych w kraju forów debiutu młodych artystów i projektantów. Dziś pamiętajmy, że przez lata nie stworzyliśmy innego tak trwałego projektu i nie traktujmy go, jakby był nie nasz. Bo jest. I naszą – członków STFZ – powinno być troską, aby go właściwie prowadzić, dokumentować i promować. Również w przyszłości.

Dla zainteresowanych - nie jest dziś łatwo znaleźć informacje o konkursach „Prezentacje”. Zatem podpowiem: edycje z lat 2001-2009 są opisane na stronie http://www.zlotnictwo.info/stfz/prezentacje.html, zaś edycje 2010-2016 na stronie http://zlotosrebroczas.com/prezentacje/ .


26 listopada 2016.
WSPÓLNY PUNKT WIDZENIA V
Prace absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Tegoroczna wystawa dokonań absolwentów Katedry Biżuterii obchodzi mały jubileusz. Po raz piąty prezentujemy prace naszych byłych studentów. Jednym z założeń wystawy jest jednorazowe uczestnictwo twórców po zakończeniu edukacji w naszej Katedrze. W tym gronie są osoby, które prezentowały swoje dokonania dwa razy. Pierwszy raz jako absolwenci studiów licencjackich i drugi, jako absolwenci studiów magisterskich.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia wystawy i własnych refleksji odnoszących się do „punktu widzenia”.

Jarosław Kolec, kurator

W V edycji wystawy udział biorą:
1. Ewelina Bocian
2. Beata Ciesielska
3. Joanna Dzienisowicz
4. Klara Kostrzewska
5. Małgorzata Podleśna-Zdunek
6. Anna Wojdan

===================================

Miło spotkać się po kilku latach i odkryć, że nadal robimy to, co lubimy najbardziej, mimo, że już od kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat nie spotykamy się w warsztacie. Miło zrozumieć, że choć wszystko nas dzieli – doświadczenie, liczba wystaw, kariera zawodowa, to zawsze pozostanie nam „wspólny punkt widzenia”. To już piąta wystawa z tego cyklu otwierana w Galerii Otwartej w Sandomierzu. Pierwszy wernisaż odbył się 24 listopada 2012 roku, przy tak samo jesiennej i melancholijnej aurze na zewnątrz. Przez kolejnych pięć edycji wystawy swoje prace zaprezentowało i zaprezentuje tu 48 artystów – absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Niektórzy nadal związani są z Katedrą, a inni dawno nie zaglądali na Uczelnię. Różnie się to układa. Tak samo różne są te wystawy – czasami prezentują dorobek tylko dwóch osób, a kiedy indziej aż dwudziestu jeden artystów. Niektórzy prezentowali już dwukrotnie cała kolekcje, a inni pokazywali tylko jeden obiekt. Ale jest „wspólny punkt”: identyfikacja z miejscem, w którym dla każdego fascynacja biżuterią się zaczęła i radość z możliwości wspólnej prezentacji. Wspólne jest również miejsce, w którym odbywa się wystawa –pełna przyjaźni i „dobrej energii” Galeria Otwarta prowadzona przez Mariusza Pajączkowskiego i osoba kuratora – Jarosława Kolca. Obu Panom należą się gorące podziękowania za pomysł, wytrwałość i pracę.

Cieszę się, że jako kierownik Katedry Biżuterii mogę zaprosić na otwarcie kolejnej, piątej -jubileuszowej edycji wystawy absolwentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi „Wspólny punkt widzenia”. Zapraszam do odkrywania tego co jest „wspólne” i tego, co nas ciekawie dzieli!

Olga Podfilipska – Krysińska

katalog >>>>     

29 września 2016.
POKAŻĘ WAM MOJĄ BIŻUTERIĘ
Autorskie prace polskich artystów i projektantów.

Zestaw zdjęć przygotowany przez Galerię Otwartą z Sandomierza pokazuje biżuterię autorską, którą można w znacznej ilości zobaczyć również w Galerii Projektantów podczas tegorocznych targów ZSC. Fotografowana jest nieco inaczej niż widzimy to w katalogach. Kadry ukazują prace w sposób dynamiczny, na osobach, w przestrzeni, podczas złotniczych wystaw. Na zdjęciach możemy zobaczyć bogactwo pomysłów i projektów, dostrzeżemy niemal wszystkie techniki złotnicze, nawiązania do różnych kierunków w sztuce, silny element kreacyjny.

Podczas oglądania zdjęć zobaczymy nie tylko samą biżuterię, ale również okoliczności jej powstawania i miejsca jej prezentacji. Autorzy wykorzystują w swojej pracy, poza srebrem, również inne metale, kamienie, obiekty pochodzenia organicznego lub przedmioty z klasycznym warsztatem złotniczym raczej do tej pory nie kojarzone. Zaś wśród kamieni królują - najbardziej utożsamiane z Polską - bursztyn i krzemień pasiasty.

To początek projektu, który w założeniu ma udowodnić, że lepsza jest dokumentacja niedoskonała, z technicznymi błędami na poszczególnych kadrach, niż jej brak. Dziś jeszcze zdjęcia nie są podpisane nazwiskami Autorów oraz miejscami prezentacji, ale to się zmieni. Obecnie projekt dopiero startuje, czas pokaże, jaki będzie ostateczny efekt.

Autorem zdjęć jest Mariusz Pajączkowski, obecny zestaw zdjęć powstał specjalnie z okazji 17. Międzynarodowych Targów Biżuterii i Zegarków ZŁOTO SREBRO CZAS 2016.
Zapraszamy.


29 września 2016.
III Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej
KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU.

We wrześniu 2015 roku, już po raz trzeci w Sandomierzu, wokół krzemienia pasiastego spotkali się artyści i projektanci. Poprzednio, w roku 2011 i 2013, Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty - Kamień Optymizmu był centralnym punktem, obok którego powstały dwa Festiwale Krzemienia Pasiastego. W roku 2015 oprawa wydarzenia była skromniejsza, ale sam konkurs chyba na tym nie stracił.

Mam nadzieję, że trzeci konkurs krzemienia pasiastego jeszcze bardziej wprowadził swój obraz i rysunek do świadomości odbiorców. Jako kamień, który występuje jedynie w Polsce, ma niesamowity potencjał. Coraz częściej właśnie ten skarb Ziemi Sandomierskiej jest wskazywany, jako „jedyny polski”, "stone from Poland", reprezentuje i zdobi, staje się marką i synonimem optymizmu, prawdziwym kamieniem wyobraźni. To prawda, dominuje w nim kolor szary, przez wielu nie lubiany, ale to nie jest kamień dla każdego. Jego elitarność, podobnie jak estetyka fotografii czarno-białej, nie przemówi do fanów tęczowego przekazu w modzie i mediach. Jego rysunek wymaga uważnego spojrzenia, nie nadaje się do przekazu podprogowego. Pięknie zinterpretował krzemień pasiasty jeden z gości Galerii Otwartej mówiąc: „Bursztyn jest ciepły, agat fantazyjny, szlif brylantowy – klasyczny, minimalizm w biżuterii – bezpieczny, zaś krzemień pasiasty – inteligentny”. I to chyba prawda. Od odbiorców, którzy traktują go jako prezent z Sandomierza, z Gór Świętokrzyskich lub z Polski - wyraźnie odróżniają się ci, którzy temu kamieniowi uważnie się przyglądają. I widzą tak wiele, jak wielka jest ich wyobraźnia.

Podczas tegorocznej edycji Targów Złoto Srebro Czas wspólnie z organizatorami mamy przyjemność zaprezentować wynik wspomnianego konkursu. Towarzyszy mu katalog, który powstał przy wsparciu m.in. Międzynarodowego Centrum Targowego i Pracowni Sztuk Plastycznych w Warszawie. Będzie nam miło Państwa gościć i bardzo prosimy o uwagi; są dla nas bardzo cenne. Zaś złotniczą brać zapraszamy do rozpoczęcia przygody z krzemieniem pasiastym. Wasza wyobraźnia może wiele dla niego znaczyć.


12 marca 2016.
AMBERIF DESIGN AWARD 2016. Transition

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego gości Światową Stolicę Bursztynu". Po raz czwarty mamy przyjemność zaprosić na wystawę będącą efektem konkursu Amberif Design Award pt. "Stany przejściowe" („TRANSITION”).

WERNISAŻ wystawy odbędzie się w gościnnych salach Iluzjon Art Cafe w Sandomierzu, a zapraszają Galeria Otwarta, Sandomierskie Centrum Kultury, gospodarze Iluzjon Art Cafe.
Czas trwania wystawy został wydłużony, była czynna od 3 września do 2 listopada 2016.

==============

Stany przejściowe konfrontują nas z momentem opóźnienia i wątpliwości. Na etapie tym nie czujemy się bezpiecznie, gdyż dawne odpowiedzi już się nie sprawdzają, a nowych jeszcze nie znaleźliśmy. Ten krótki okres – gdy wszystko jest jeszcze w toku, a my bylibyśmy władni na nowo ustalać zasady – bywa przez nas niewykorzystany.

75 artystów z 17 państw odpowiedziało na ich zaproszenie. Dla międzynarodowego Jury, tak szeroka różnorodność otworzyła pole do obszernych rozważań i głębokich dyskusji. Eksperci pochodzący z różnych środowisk swobodnie wymieniali między sobą różnorodne punkty widzenia. Jurorom udało się jednak podjąć jednogłośne decyzje co do jakości i intensywności zaprezentowanych prac. Wybrali oni wyrażone w języku biżuterii współczesne odpowiedzi na ponadczasowe pytania, jakich domagają się od nas stany przejściowe.

Barbara Schmidt, kurator

==========

Jury 20. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2016
wydany dnia 13 lutego 2016 r. w Gdańsku

Jury w składzie:
- Pani Heidemarie Herb – Włochy/Niemcy
- Pani Danuta Czapnik – Polska
- Pani Adriana Lisowska – Polska
- Pan Nicolas Estrada – Kolumbia/Hiszpania
Przewodniczącym Jury wybrano Pana Nicolasa Estrada.

Na posiedzeniu w dniu 13 lutego 2016 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 92 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „TRANSITION“ przez 75 autorów z 19 krajów: Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Korei Płd., Meksyku, Niemiec, Polski, Szwecji, USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Jury przyznało następujące nagrody:

NAGRODA GŁÓWNA, ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza 10.000 zł:
za pracę nr 121314, Jolanta Kupniewska, Warszawa, Polska
Odwrócenie materiałów, gdzie złoto jest oprawione w bursztyn. Zderzenie surowej bryłki bursztynu z surowo ociosanym pozłacanym kawałkiem srebra. Charakterystyczne przejście z przeźroczystości w nieprzeźroczystość w połączeniu z ciekawą formą architektoniczną

Nagroda Bursztynowa, ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników 1 kg bursztynu:
za pracę nr 218643, Jelizaveta Suska, Mölndal, Szwecja/ Łotwa
Jury spodobało się przejście patyn w bursztyn i to, jak miedź trzyma bursztyn. Faktura zwietrzałej warstwy miedzi przechodzi w fakturę zwietrzałej warstwy bursztynu.

Nagroda Srebrna, ufundowana przez KGHM Polska Miedź S.A. 1 kg srebra:
za pracę nr 156190, Kinga Sulej, Dłutów, Polska
Praca niezwykle organiczna, niczym porost. Zachodzi tu przejście błękitu w żółto-zielony bursztyn, z miękkiej faktury w ostre, rozbite, agresywne kanty.

Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia za prace odnoszące się do skojarzeń, jakie przywołuje hasło „TRANSITION”:
za pracę nr 014517, Kim Ji Young, Tanhyeon, Korea Płd.
Przejście jako doskonały proces twórczy.

za pracę nr 891218 - Emilia Kohut-Jeż, Gdynia, Polska
Barwy, forma, materiał i bursztyn powiązane w harmonijną całość. Sztuczna żywica przechodzi w naturalny bursztyn.

za pracę nr 252525 – Agnieszka Grupa, Karolina Matea, Gdańsk, Polska
Silny wyraz tematu konkursu zrealizowany z wielką wrażliwością. Praca jakby została stworzona przez naturę, nie ręką człowieka.

Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2016 oraz na wystawę jury zakwalifikowało kolejne 15 prac następujących autorów:
- 812305 – Nartowska Agata, Częstochowa, Polska
- 896646 – Susanne Elstner, Grafefing, Niemcy
- 130612 – Anna Ogińska, Ksawerów, Polska
- 638541 – Jelizaveta Suska, Mölndal, Szwecja/Łotwa
- 857821 – Agnieszka Grupa, Karolina Matea, Gdańsk, Polska
- 150987 – Amelie Spitz, Idar-Oberstein, Niemcy
- 010889 – Elena Gorbunova, Barcelona, Hiszpania
- 171077 – Piotr Dyndul, Pępowo, Polska
- 170979 – Daniela Massa, Imperia, Włochy
- 026011 – Piotr Białek, Warszawa, Polska
- 358019 – Kairi Sirendi, Luunja, Estonia
- 030585 – Milena Stelmasiak, Bydgoszcz, Polska
- 080208 – Marta Flisykowska, Gdańsk, Polska
- 646853 – Edgar Mosa, Nowy Jork, USA
- 202017 – Lidia Karpacz, Lublin, Polska

zdjęcia prac >>>>                 relacja z wernisażu >>>>

3 września 2016.
Jarosław Kolec
DAM CI KRYSZTAŁOWY KAMIEŃ

W nowej lokalizacji Galerii Otwartej (Rynek 2) 3 września o godzinie 18 Jarosław Kolec otworzył swoją wystawę autorską pt.: "Dam Ci kryształowy kamień". Tym sposobem Galeria Otwarta rozpoczęła nowy cykl (i sposób) pokazywania złotniczych prac - "wystawy w otwartej szafie".

[Rozmiar: 42764 bajtów]DAM CI KRYSZTAŁOWY KAMIEŃ
jest kolejną wystawą z cyklu działań Autora prezentujących szeroką gamę cech kamieni jubilerskich, poczynając od barwy i stopnia przezroczystości przez układy wzorów deseni znajdujących się w ich wnętrzu strukturze, po naturalne formy i faktury występujące na ich powierzchni lub na płaszczyznach spękań i pęknięć. Skały, minerały i kryształy stały się środkiem jego wyrazu artystycznego. Obecna wystawa prezentuje kryształ górski, kamień przezroczysty i bezbarwny.

Jarosław Kolec - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom w Pracowni Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego). Od 1988 roku związany jest zawodowo łódzką uczelnią w której prowadzi pracownię Technologii i Materiałoznawstwa w Katedrze Biżuterii na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Założyciel Grupy Twórczej G7 (2006r.) W 2009 r. otrzymał stopień doktora sztuki.
Oprócz dawnych, klasycznych technik złotniczych jego pasją są kamienie, nie tylko te jubilerskie. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego. Bierze czynny udział w wystawach krajowych i zagranicznych, związanych z projektowaniem biżuterii. W dorobku wystawienniczym ma 12 wystaw indywidualnych. Prezentował swoje prace na kilku kontynentach: w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Wielokrotnie nagradzany. Jego prace znajdują się w zbiorach w polskich galerii sztuki oraz muzeach krajowych i zagranicznych.
Prezentowane prace są efektem fascynacji kamieniami.


12 marca 2016.
Olga Podfilipska – Krysińska
JASNA STRONA. BIŻUTERIA.

Wystawa „Jasna strona. Biżuteria” to prezentacja prac będących wynikiem prowadzonych przez Olgę Podfilipską – Krysińską kilkuletnich doświadczeń ze światłem. W dziełach tych nowoczesne technologie łączą się z tradycyjnymi technikami złotniczymi, a typowe materiały - z nowoczesnymi elementami, takimi jak diody czy światłowody.

Jako projektant biżuterii, Olga Podfilipska – Krysińska zaczęła analizować historię tej dziedziny sztuki właśnie pod kątem światła. Efektem tych badań był, dość oczywisty, wniosek, że wykorzystanie światła w najróżniejszej postaci było jednym z najważniejszych celów osób zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem wyrobów jubilerskich. I współcześnie, tak jak w sztuce nowoczesnej, cytując wypowiedź Amnona Barzela: „I tak, światło jako ekspresja i symbol boskości, religijny i wzniosły i jako rezultat poszukiwań na temat sposobu istnienia światła w naturze (zapoczątkowanych przez Impresjonistów), może teraz być zastąpione przez prawdziwe świecące elektryczne elementy bazujące na technicznych, naukowych i przemysłowych osiągnięciach” , w biżuterii można sięgnąć do elektrycznych świecących elementów, by osiągnąć tak pożądany blask. Działania te można nazwać „oszukiwaniem oka” w sensie „mylenia go” czy wprowadzania w błąd, ale niewątpliwie jest to sposób na skuteczne ściągnięcie czyjegoś spojrzenia, na zaintrygowanie go. Wzrok i oczy bowiem najczęściej dość łatwo dają się omamić światłu. I wcale nie nasze czasy zaczęły tę grę ze wzrokiem oglądających biżuterię…

Od najdawniejszych czasów blask i odbicie światła przyciągało ludzki wzrok. Pięknie oszlifowany kamień, wypolerowany metal, połyskująca szklana powłoka powodowały, że noszona przez człowieka biżuteria wyróżniała go z tłumu, upiększała i wywoływała zazdrość czy zawiść innych ludzi. To właśnie powodowało, że już od starożytnych czasów do wyrobu biżuterii używane było złoto, które, wypolerowane, swoim blaskiem nawiązywało do symboliki boga słońca.

Biżuteria wykorzystująca świecące elementy elektroniczne, albo korzystająca ze światła wytworzonego dzięki najnowszym technologiom, staje się coraz bardziej popularna wśród współczesnych twórców. Może dlatego, że świeci mocniej, jaśniej i łatwiej niż pracowicie wypolerowane kamienie i złoto. A może dlatego, że we współczesnym świecie sztuki jubilerskiej znakomicie łączy nowoczesność z dawnym zamiłowaniem do blasku.

Olga Podfilipska-Krysińska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w 1999r. – dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Umiejętności techniczne i projektowe doskonaliła podczas studiów na Wydziale Projektowania Biżuterii Politechniki w Lahti (Finlandia) i w Szkole Projektowania Biżuterii i Technik Jubilerskich Metallo Nobile we Florencji (stypendium rządu włoskiego). W roku 2002 odbyła staż projektowy w firmie jubilerskiej Torrini we Florencji. W latach 2003 – 2006 współpracowała z Autorskim Biurem Projektów „Wzornik” w Milanówku. Od 2004 r. wykłada w Katedrze Projektowania Biżuterii ASP w Łodzi. Jest twórcą autorskiego programu Pracowni Emalii, która przyczyniła się do wskrzeszenia tej tradycyjnej techniki złotniczej wśród projektantów biżuterii w Polsce. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.

Brała udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i poza jej granicami - swoje prace prezentowała m.in. na Litwie, we Włoszech, w Niemczech, w Korei Południowej, podczas wystaw zbiorowych i indywidualnych . W 2003r. otrzymała I nagrodę w kategorii Młody Projektant w polskiej edycji konkursu ProDeco czasopisma „Elle Decoration”. Prace Olgi Podfilipskiej – Krysińskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu , Muzeum - Galerii Bursztynu w Nidzie (Litwa) i Telšiai Faculty of Arts (Litwa).


21 lutego 2016.
Karolina Magda Kozieł.
PASIAK - NIE TYLKO ŚWIĘTOKRZYSKI.

"Pasiak nie tylko świętokrzyski" - taki tytuł ma wystawa prac Karoliny Magdaleny Kozieł, w której skład wchodzą obrazy w technice olejnej oraz fotograficzne cykle inspirowane regionalnym motywem pasiaka świętokrzyskiego. Źródło inspiracji zaczerpnięte z historii regionu świętokrzyskiego, zinterpretowane i przekształcone na potrzeby obrazu, tworzy nowe, awangardowe spojrzenie.

Czy motyw i wzór zdobniczy pasiaka świętokrzyskiego jest już tylko historią, czy można reaktywować go na nowo? Zdaniem autorki wystawy: „współcześnie artyści pochodzący z regionu świętokrzyskiego będą chcieli powracać w swojej twórczości do wzoru pasiaka, jednocześnie sięgając do jego historii. Takie propagowanie folkloru oraz kultury świętokrzyskiej wsi może zaowocować pozytywnie, a pasiak stanie się na nowo wizytówką regionu, w końcu nie bez kozery zyskał miano naszego dobra kulturalnego. A my, artyści i odbiorcy znowu zaczniemy zachwycać się misternością wykonania oraz rozmaitością kolorów i deseni naszego pasiaka świętokrzyskiego.”

Pracom Karoliny Magdaleny Kozieł towarzyszą fotografie Pawła Pierścińskiego oraz krzemienne obrazy Mariusza Pajączkowskiego.

Kilka zdjęć z wernisażu >>>>

30 stycznia 2016.
MAJA WOŹNIAK. Wystawa indywidualna.

Zamiłowanie do sztuki wyniosłam z domu rodzinnego. Babcia - portrecistka z Montmartru, od najmłodszych lat oprowadzała mnie po najbardziej znanych paryskich muzeach. Mama - nauczycielka plastyki, również dbała o mój rozwój artystyczny. Już w szkole podstawowej i liceum każdą wolną chwilę spędzałam na pracach manualnych: poczynając od malarstwa na szkle, haftowania przez komponowanie kolaży, po wytapianie i barwienie świec.

Po liceum zdecydowałam się na naukę w Małopolskim Uniwersytecie Ludowym, gdzie uzyskałam tytuł instruktora rękodzieła artystycznego. W tym czasie prowadziłam liczne kursy rękodzielnicze na terenie Warszawy w następujących dziedzinach: biżuteria dla początkujących, biżuteria ludowa, filcowanie, witraż metodą Tiffaniego, formy druciane. W 2009 roku otworzyłam własną pracownię na warszawskim Mokotowie. Dużo czasu poświęcałam pracy ze szkłem oraz metalem.

Jednocześnie dalej podnosiłam swoje kwalifikacje, studiując na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na specjalizacji projektowanie biżuterii. Na studiach tych utwierdziłam się w ogromnym zamiłowaniu do złotnictwa, a w szczególności do pracy ze szklaną emalią jubilerską. Wtedy też zapadła decyzja o sprowadzeniu warsztatu emalierskiego z Francji, co wkrótce nastąpiło. Odkąd marzenie to stało się rzeczywistością, spędziłam nad piecem do wypałów niezliczoną ilość czasu. Biżuteria, którą projektowałam i wykonywałam przez ostanie 13 lat przeszła znaczną metamorfozę zarówno jeśli chodzi o surowce, jak i design. Obecnie źródłem mojej niesłabnącej inspiracji jest natura (fauna i flora lasów, pól, mórz i oceanów), kolory, sztuka secesji oraz malarstwo kropkowe Aborygenów.

Od kilku lat jestem aktywnym członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa. Moje prace nieustannie biorą udział w wielu wystawach krajowych oraz zagranicznych. Do najważniejszych z nich zaliczam: wystawę zorganizowaną na 25-lecie STFZ-u, (styczeń - maj 2015, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, prezentowaną również na terenie stoczni Gdańskiej podczas targów Amberifw marcu 2015); „Sztuka Miedzi” (październik 2013, Hol Starego Ratuszu w Legnicy); „VIII Sandomierskie Warsztaty Złotnicze Krzemień Pasiasty - Kamień Optymizmu” (czerwiec - grudzień 2014, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu). Miałam także przyjemność współuczestniczyć przy stworzeniu jedynej, limitowanej kolekcji biżuterii autorskiej Wojciecha Siudmaka (2008). Byłam uczestniczką wielu inicjatyw związanych ze złotnictwem, m.in. „I Wsiowych Warsztatach Złotniczych” (2014), „VIII Sandomierskich Warsztatach Złotniczych” (2013). Swoje kwalifikacje rozwijam obecnie pod okiem Jacka Byczewskiego - jednego z trzech „Projektantów 25-lecia”, utytułowanych tym honorowym wyróżnieniem przez branżę złotniczą.

W przyszłości pragnę dalej rozwijać swoje umiejętności emalierskie i uczyć się od najlepszych. Planuję podróż, która mam nadzieję poszerzy moje horyzonty złotnicze oraz będzie inspiracją do powstania kolejnych kolekcji autorskich.

Maja Woźniak

zdjęcia z wernisażu >>>>        katalog >>>>

30 stycznia 2016.
XV Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej
PREZENTACJE 2015. Cyrk.

Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE towarzyszy warszawskim targom Złoto Srebro Czas od 2001 roku. Stał się ważnym wydarzeniem artystycznym w złotniczym świecie, na stałe wpisanym już w kalendarz wystaw i konkursów w Polsce. Wyniki konkursu ogłaszane są corocznie drugiego dnia targów Złoto Srebro Czas.

Sama nazwa PREZENTACJE ma długą historię. Idea zorganizowania wystawy gromadzącej najnowsze prace polskich twórców powstała ponad 25 lat temu. W grudniu 1983 roku, w Czarnej Galerii w Legnicy, Marek Nowaczyk i Jan Bocheński, ówczesny dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Legnicy, zorganizowali wystawę pt. PREZENTACJE. Po raz drugi nazwa PREZENTACJE pojwiła się na wystawie w warszawskiej galerii Nowy Świat w maju 1993 roku. Jej inicjatorem był ponownie Marek Nowaczyk, wtedy szef Rady Programowej STFZ. PREZENTACJE miały być corocznym cyklem spotkań w kolejnych polskich galeriach, jednak projekt nie był kontynuowany.

[Rozmiar: 62492 bajtów]W 2001 roku historia nabrała tempa. Organizatorzy targów Złoto Srebro Czas zaproponowali Andrzejowi Bielakowi, prezesowi STFZ, wspólne przygotowanie nowego konkursu, który zostałby na stałe wpisany do programu tej imprezy. Stowarzyszenie przywołało nazwę PREZENTACJE i zaproponowało ją na tytuł nowego konkursu. Organizatorzy Targów (MCT i PSP) ustanowili dwie pierwsze nagrody o łącznej kwocie 10.000 zł, kwestiami merytorycznymi i organizacyjnymi zajęli się członkowie STFZ.

Początkowo – przez pierwsze cztery lata – formuła konkursu pozostała niezmienna: nie miał on tematu, a zgłaszane prace musiały być wykonane przy użyciu technik złotniczych. Pomysł wprowadzenia tematu pojawił się na piątych PREZENTACJACH i powrócił na dobre przy dwunastych. Od 2012 roku z regulaminu wykreślono konieczność użycia technik złotniczych, co zaowocowało większym zainteresowaniem uczestników.

Od roku 2005 konkursowi towarzyszy katalog, w którym prezentowane są wszystkie zakwalifikowane prace. Podczas targów Złoto Srebro Czas odbywa się wernisaż wystawy pokonkursowej PREZENTACJE, która przez następny rok odwiedza galerie w Polsce, a także pokazywana jest za granicą.

Od początku jego celem była prezentacja – stąd nazwa – najnowszych prac polskich twórców biżuterii i – choć sporo się w międzyczasie zmieniło – cel ten jako nadrzędny przyświeca mu do dziś. Jako że jest on adresowany do wszystkich osób zajmujących się szeroko pojętą sztuką złotniczą, stał się swoistą trampoliną dla osób młodych, zaczynających swoją przygodę ze złotnictwem. Jednak oprócz nowych, często początkowo nieznanych nazwisk, pojawiają się tu również nazwiska uznanych artystów plastyków i projektantów biżuterii.

================================

Zofia i Witold Kozubscy, Agnieszka Działo-Jabłońska oraz Andrzej Jacyszyn – to laureaci tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE. Nagrody zostały przyznane drugiego dnia targów Złoto Srebro Czas.

W tym roku temat konkursu brzmiał: CYRK i miał dwie płaszczyzny: pierwsza jest związana z aktualną sytuacją „rozdwojenia” jesiennych targów jubilerskich w Warszawie, druga zaś bazuje na wieloznaczności, dając możliwość wielorakiej interpretacji i odwołuje się do ulubionego tematu polskiej szkoły plakatu.

Na konkurs nadesłano 33 prace autorstwa 30 uczestników. Jury w składzie: Anna Sado – redaktor specjalizujący się w tematyce złotniczej; Elżbieta Kochanek – van Dijk – właściciel Galerii Sztuki „Milano”; prof. Andrzej Boss – kierownik Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (przewodniczący jury), Marek Trojanowski – artysta grafik oraz Wanda Gontarska – przedstawiciel MCT oceniało zarówno formę plastyczną, jak i sposób interpretacji tematu rozumianego nie tylko jako bezpośrednie odniesienie do spektaklu cyrkowego, ale także w szerszym kontekście otaczającej rzeczywistości. Po burzliwej naradzie do wystawy zakwalifikowano 16 prac, spośród których nagrodzono i wyróżniono:

  • I NAGRODA – Nagroda Prezesa Międzynarodowego Centrum Targowego w wysokości 4 000 zł dla Zofii i Witolda Kozubskich za prace pod tytułem „Słoń, clown, żonglerka, akrobatka”.
    Wprawdzie prace są jednoznaczną interpretacją tematu konkursu, jednak jury urzekła ich forma plastyczna świadcząca o artyzmie i warsztacie twórców.
  • II NAGRODA – Nagroda Prezesa Pracowni Sztuk Plastycznych w wysokości 2 000 zł dla Agnieszki Działo-Jabłońskiej pod tytułem „Skacz maleńka!”
    Odniesienie do tworzonego w internecie widowiska.
  • III NAGRODA – Nagroda Prezesa MCT w wysokości 1000 zł oraz statuetka STFZ dla Andrzej Jacyszyna za pracę „Na wrotkach”
    Praca w lekkiej i dowcipnej formie przekazuje poważniejsze treści.

  • Nagroda Otwartego Krzemienia Mariusza Pajączkowskiego dla Jolanty Kupniewskiej za pracę „Zestaw – działania z prądem i pod prąd, raz góra, raz dół”
  • Wyróżnienie Firmy „ARMA”: Małgorzata Pabel za „Kolczyki klauny” inspirowane rysunkiem 6-letniej Hani”
  • Wyróżnienie Firmy „GRAKO”: Beata Ciesielska za wisiorek
  • Wyróżnienie Firmy „MARKSTONE”: Sława Tchórzewska za „naszyjnik rozweselający”
  • Wyróżnienie Firmy „RODENT”: Marta Rudnicka za pracę „No comments”
  • Wyróżnienie Firmy „CORUNDUM”: Danka Czapnik za naszyjnik „Cyrk1”
  • Wyróżnienie Firmy „Kociuba”: Katarzyna Krasuska za broszę „Cyrk”
  • Wyróżnienie Firmy „Hopea”: Andrzej Sadczuk za pracę „Treser”
  • specjalna nagroda magazynu „Baltic Jewellery News” dla Zofii i Witolda Kozubskich za prace pod tytułem „Słoń, clown, żonglerka, akrobatka”.
zdjęcia z wernisażu >>>>


12 stycznia 2016.
AMBERIF DESIGN AWARD 2015. Mimesis

[Rozmiar: 45284 bajtów]AMBERIF DESIGN AWARD to międzynarodowy konkursu na projekt biżuterii z bursztynem, adresowany do utytułowanych twórców, dyplomowanych projektantów i młodych designerów. Różni go od pozostałych konkursów to, że do rywalizacji stają projekty, a nie ich gotowe realizacje. Corocznie artystom poddaje się inną myśl przewodnią. Jedynym wymogiem jest, aby do realizacji idei twórczej użyli bursztynu bałtyckiego.

– Przez lata konkurs AMBERIF DESIGN AWARD zyskał światową rangę – mówi Ewa Rachoń, dyrektor projektów AMBERIF. – Świadczy o tym nie tylko duże zainteresowanie twórców, ale i znamienite grono jury, które co roku ulega zmianie. Nasze zaproszenie do jury konkursowego przyjmują projektanci biżuterii, badacze trendów, właściciele prestiżowych galerii i kuratorzy, nauczyciele fachu jubilerskiego, wykładowcy akademiccy, dziennikarze branżowi i znawcy bursztynu.

Temat tegorocznego konkursu brzmiało MIMESIS. Mimesis to kategoria estetyczna wywodząca się z filozofii Arystotelesa, która zakłada naśladowanie natury w dziele sztuki. Nie oznacza wiernego kopiowania rzeczywistości, dopuszcza stosowanie deformacji lub idealizacji. Mimesis postuluje poznawanie świata poprzez odtwarzanie ogólnych zjawisk i praw natury oraz życia.

– Ludzkość wytwarza biżuterię od ponad 100 000 lat. Czy pierwszy obiekt biżuteryjny był darem miłości, potwierdzeniem zwarcia pokoju, medium uzdrawiającym, wyznacznikiem tożsamości grupy, pamiątką, przedmiotem rytualnym, środkiem wymiany, czy oznaką wyjątkowości i podkreśleniem urody jednostki? – pyta Barbara Schmidt, kurator konkursu, sama będąca projektantką i menadżerką designu. – W bardzo wczesnym okresie zaczęto wykorzystywać materiał naturalny, jakim jest bursztyn, którego inspirująca gama kolorystyczna, ekskluzywność i podatność na obróbkę stymulowały wytwórców, zapewniając ich pomysłom, pragnieniom i wartościom odpowiednią formę i materiał. Odkodowując dziś dawną biżuterię z bursztynem cofamy się do korzeni naszej historii i pochodzenia naszych wartości. Przyglądając się im jeszcze bliżej, widzimy, że wartości wyznawane przez człowieka niemal nie uległy zmianie z upływem dziejów: są tak elementarne jak naturalny bursztyn.

W odpowiedzi na wyzwanie konkursowe pod hasłem MIMESIS napłynęły prace 112 autorów z 18 krajów. Konkurs organizowany był już po raz osiemnasty., Jury pracowało w pięcioosobowym składzie: Roberta Bernabei, Wielka Brytania; Jacqueline Ryan, Włochy; Natalia Hatalska, Polska; Tanel Veenre, Estonia i Marcin Zaremski, Polska. Posiedzenie jury zwieńczone werdyktem miało miejsce 14 lutego 2015 roku w Gdańsku.

Nagrody w konkursie AMBERIF DESIGN AWARD zostały wręczone laureatom podczas gali AMBERIF – Amber Look Trends & Styles (27 marca 2015, Gdański Teatr Szekspirowski). Nagrodzone prace były prezentowane na wystawie pokonkursowej AMBERIF DESIGN AWARD 2015 w podczas Targów AMBERIF. Pokaz w Sandomierzu to pierwsze powtórzenie wystawy poza Gdańskiem. Wystawa odwiedzi jeszcze Częstochowę oraz Legnicę (podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2016).

regulamin konkursu, werdykt jury, lista uczestników, zdjęcia z obrad jury >>>>

zdjęcia prac >>>>         katalog >>>>         zdjęcia z wernisażu >>>>

15 grudnia 2015.
24. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej
GRANICE

Idea 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej GRANICE

Istotą człowieczeństwa są granice, ich ustanawianie, utrzymywanie, kontestowanie i przekraczanie. Niekończącą się grę z nimi rozpoczął Bóg, wyganiając ludzi z Raju tylko za zjedzenie jabłka. Dalej wszystko potoczyło się lotem błyskawicy: codzienna egzystencja, moralność, polityka, obyczajowość, sztuka, etc. - kolejne obszary stawały się bezkresną, często krwawą areną granicomanii i granicofobii. Epopeja budowania, burzenia i przekraczania różnych linii, barier, granic, tabu nadal jest sensem i wyznacznikiem ludzkiej historii i zwykłej codzienności każdego z nas. Proceder jest zawsze ten sam: najpierw granicę wymyślamy, a potem ją unicestwiamy. Wydaje się to oczywistym absurdem. Według Goethe świat idzie do przodu dzięki tym, którzy mu się sprzeciwiają. Czy jednak życie bez granic jest możliwe, skoro jednocześnie ich wytyczanie jest definiowaniem naszej tożsamości i odrębności, pierwszym krokiem ku identyfikacji (indywidualnej, grupowej, narodowej, państwowej, światopoglądowej, religijnej)? Czyż nie powstrzymują nas one przed autodestrukcją? Czy mają aspekt moralny, czy tylko praktyczny? Sztuka jest niezastąpionym poligonem destrukcji granic i kanonów. Wymyślono ją, by bezpiecznie testować przekraczanie nie tylko estetycznych norm i ograniczeń. Zapytajmy więc o „tożsamość” biżuterii, o to jakie granice ją definiują? Estetyczne, funkcjonalne, materialne czy etyczne? Czy można je dowolnie przekraczać, przesuwać, niwelować? Czy wówczas biżuteria będzie biżuterią? Czy jednak istnieją granice, nie tylko w biżuterii, których przekroczyć nie wolno, których przekroczyć się nie da, których przekroczyć nie potrafimy? Zapytajmy także, czy biżuteria potrafi opowiedzieć swoim językiem o innych niż jej własne granicach? Czy może odnieść się do innych dziedzin ludzkiej egzystencji, jak: cielesność, moralność, religia, rzeczywistość społeczna, polityka, państwowość, biznes? Atawistycznie skażeni nieuleczalnym „Rajskim kompleksem”, powszechnie marzymy o życiu bez granic. Żyjemy w czasach, gdy przekraczanie granic nie zna granic. Paradoksalnie, w ten właśnie sposób realizujemy swoje odwieczne pragnienie i potrzebę wolności. Chcemy, aby było jak na początku. Ale czy naprawdę możliwy jest jeszcze powrót do Raju?

**********************

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Charakterystyczną cechą konkursu jest, że laureaci trzech pierwszych nagród finansowych otrzymują także – zgodnie z wieloletnią tradycją – granulat srebra.

Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do niego mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat – co roku inny. Nawiązując do ponad 30-letniej tradycji konkursu sugeruje się użycie w zgłoszonych pracach srebra. Podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę są jednak: interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej. Co roku dokonuje jej międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa. Są to wybitni artyści, pedagodzy, znawcy i kuratorzy związani z branżą złotniczą i designerską.

[Rozmiar: 114510 bajtów]

Legnicki konkurs biżuterii, którego przedmiotem z założenia jest krytyczna refleksja nt. istotnych problemów życia czy sztuki, charakteryzuje zawsze specjalnie dobrany temat, z reguły uwzględniający aktualny kontekst artystyczny, społeczny, polityczny czy ekonomiczny. Dla przykładu, gdy poprzednią dekadą zawładnął postmodernizm tematem była „Dekonstrukcja-Rekonstrukcja”, z kolei reakcją na relatywizm wartości (nie tylko) w estetyce był temat „Absolute Beauty”, a „Revolt” odzewem na „ruch oburzonych” (indignados); obnażaniu mechanizmów autokreacji poświęcone były konkursy „Skandal” i „Sexy”, a tropieniu i redefiniowaniu antycznych kodów współczesności – temat „Classic”. Także obecny temat – Granice - zainspirowany został konkretnymi wydarzeniami ze sfery geopolitycznej (aneksja części Ukrainy, wojny na Bałkanach i całym basenie Morza Śródziemnego, w Azji i Afryce etc.), ale w istocie posiada także przesłanie szersze i głębsze, jest poszukiwaniem źródeł wszystkich naszych ograniczeń (naturalnych i kulturowych), tropieniem mechanizmów tworzenia i sensów utrzymywania jakichkolwiek granic, jest w ostateczności pytaniem o aktualną tożsamość homo sapiens. O tożsamość każdego z nas.

laureaci >>>>        uczestnicy >>>>        jury >>>>

14 listopada 2015.
WSPÓLNY PUNKT WIDZENIA IV

Od 14 listopada do 11 grudnia br. już po raz czwarty w sandomierskiej Galerii Otwartej odbyło się spotkanie absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Można powiedzieć, że listopadowe spotkania są już tradycją, którą zapoczątkował pomysł dra Jarosława Kolca, wykładowcy wspomnianej uczelni, aby zorganizować pierwsze z nich w roku 2012.

W bieżącym roku kolejnych dziesięciu autorów pokazało swój pomysł na biżuterię, formę, technikę, i znowu bardzo różnorodnie. Od realizacji nader lapidarnych, minimalistycznych, przez projekty jubilerskie, prawie komercyjne, do mechanicznych realizacji inspirowanych nurtem steampunk i społeczną narracją. Dziesięć indywidualności, osobowości w projekcie "Wspólny Punkt Widzenia".

Może dla komisarza i autorów idea wspólnego punktu była oczywista. Nie przez przypadek Jarosław Kolec właśnie pod takim hasłem zapraszał i mobilizował autorów. Dla mnie nie. Aż do niedawna. A teraz?

"Wspólny Punkt Widzenia" to po prostu wolność inteligentnego twórcy! Wolność, która w świecie podporządkowanym czasowi, ekonomii, polityce, apoteozie złych wiadomości - uwalnia się od szumu informacji i nieuniknionych nacisków. Sięga do przestrzeni myśli swobodnej, a w takiej przestrzeni można obserwować siebie, formułować myśl, zbudować przedmiot w sposób absolutnie nieprzypadkowy i pokazać publiczności mówiąc: tak chcę. Każdy z autorów umie obronić swoją realizację, a w ich argumentach nie ma wahania. Nie widać autocenzury, forma ostateczna jest wyborem w stu procentach świadomym.

[Rozmiar: 11755 bajtów]Oczywistym jest, ze w przestrzeni społecznej większość tych prac pozostanie wyłącznie formą artystycznej wypowiedzi. Niepraktyczną, niewygodną, być może niezrozumiałą. Ale tak właśnie, swobodnie, w konfrontacji z innymi myślami powstaną projekty, ktore w przyszłości mające szansę stać się biżuterią autorską. Indywidualną, charakterystyczną, ciekawą, po prostu dobrą. Bez tego pierwszego kroku byłby to proces dużo trudniejszy.

I myślę, że właśnie dzięki spotkaniu w łódzkiej Katedrze Biżuterii, dzięki wykładowcom i przekazywanej przez nich wiedzy, krytyce, korekcie, klimatowi uczelni - tenże wspólny wolny punkt widzenia jest widoczny u wszystkich autorów, którzy w ramach cyklu "Wspólny Punkt Widzenia" do tej pory pokazali swoje prace.

Uczestnicy wystawy:
Piotr Grad, Adam Kaczmarek, Dorota Kempko, Aleksandra Nieświec, Dorota Nowak, Elżbieta Piętak, Dorota Sokołowska, Rafał Szyszko, Dorota Tomaszewska, Katarzyna Wójcik.

katalog >>>>              wernisaż wystawy >>>>

9 października 2015.
KOLEKCJE BIŻUTERII I FOTOGRAFIA AUTORSKA
MARII MAGDALENY KWIATKIEWICZ.

Od 9 października 2015 do 10 stycznia 2016 roku w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu była eksponowana wystawa współczesnej polskiej biżuterii autorskiej i biżuterii etnicznej z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz... … i, choć nikt podczas przygotowań o tym nie myślał, stała się...

NAJWIĘKSZĄ WYSTAWĄ BIŻUTERII W POLSCE W XXI WIEKU,
a już jest prawie pewne, że była to
NAJWIĘKSZA WYSTAWA BIŻUTERII OD ROKU 1945

.

Ale może po kolei:

Ponad 600 sztuk współczesnej polskiej biżuterii autorskiej. Ponad 200 szt. biżuterii etnicznej. W sumie ponad 850 obiektów. Trzy wystawy fotograficzne. To było prawdziwe święto Magdy Kwiatkiewicz w Sandomierzu.

Oficjalne otwarcie wystaw fotograficznych odbyło się na rynku o godz. 17.00 przy etnicznych dźwiękach na żywo, które wyczarował dla nas zespół Drum Work z Poznania. Powitania, życzenia dla autorki zdjęć, kwiaty, sandomierskie bajgle i Korowajowie, którzy byli pierwszymi aktorami tego popołudnia. Następnie goście przeszli do Sandomierskiego Centrum Kultury, gdzie obrazy „Nepalu Magicznego” stały się przyczynkiem do dalszych pytań i zachwytów. Obiektyw Magdy Kwiatkiewicz „strzelał” wspaniałym kadrem i treścią docierającą wręcz do podświadomości oglądających. Trzecie spotkanie, w „Klubie Lapidarium pod Ratuszem” jeszcze bardziej uświadomiło, że mamy do czynienia z okiem i obiektywem najwyższej klasy, zaś scenariusz wystawy udowadniał, że nie sposób tych zdjęć po prostu obejrzeć i wyjść. I w dniu wernisażu, i później nie raz było słychać głosy, że przez tą wystawę ktoś gdzieś się spóźnił...

[Rozmiar: 22860 bajtów]O godzinie 19 rozpoczęło się spotkanie w największej sali wystawienniczej Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Mnóstwo gości, wielu z nich przyjechało naprawdę z daleka. Była wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się, jak powstawała tak wielka kolekcja współczesnej polskiej sztuki złotniczej, skąd pomysł i pierwsze eksponaty kolekcji biżuterii etnicznej. Pięknie o tym dniu powiedziała bohaterka wieczoru: w jednym czasie i jednym mieście mogła podzielić się swoimi dwiema największymi pasjami – biżuterią i fotografią. Cezary Łutowicz i Mariusz Pajączkowski w imieniu braci złotniczej wyrazili podziękowania za przyjaźń i wsparcie środowiska polskich artystów. Kosz róż był malutkim symbolem wdzięczności za powstanie czegoś tak wielkiego, jak prezentowana kolekcja. Przy okazji, już w swoim imieniu, przekazali do kolekcji prace dla siebie wyjątkowe uznając, że w ten sposób najpełniej wyrażą swoje podziękowanie za wizytę Magdy Kwiatkiewicz w Sandomierzu.

Maria Magdalena Kwiatkiewicz podczas tego spotkania podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wystawy, w szczególności Bożenie Ewie Wódz, kustoszowi działu sztuki Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, władzom Sandomierza oraz ekipie i przyjaciołom Galerii YES – Małgorzacie Lisieckiej, Agnieszce Jankowiak, Łukaszowi Walaszczykowi i Sebastianowi Satyrowi. Podziękowania otrzymał również Mariusz Pajączkowski, pomysłodawcy spotkania i współorganizatorowi wystaw fotograficznych. Dzięki wielu osobom tak wspaniała wystawa mogła zagościć w Sandomierzu. Podziękowania otrzymał również dyrektor Muzeum, p. Dominik Abłamowicz, który choć niechętny inicjatywie, zdawał się być zaskoczony rozmachem i poziomem przygotowanej wystawy. Warto dodać, że spotkanie było również okazją do zapoznania się z najnowszym, trzecim już katalogiem związanym z kolekcją Magdy Kwiatkiewicz, zaś chętni mogli otrzymać wszystkie trzy egzemplarze z własnoręczną dedykacją autorki.

Wieczór zakończył się wspaniałym spotkaniem w „Lapidarium pod Ratuszem”, gdzie ponownie przy energetycznej muzyce zespołu Drum Work, winie i wspaniałych przekąskach goście bawili się jeszcze długo. Zaś następnego dnia odbyło się w Ratuszu spotkanie z Burmistrzem Sandomierza, p. Markiem Bronkowskim, a tematem rozmów była wystawa, sztuka złotnicza, działania wokół krzemienia pasiastego i – kto wie – być może owocna współpraca Firmy YES i Sandomierza w przyszłości. Ale o tym napiszę (już niebawem), gdy plany zaczną obracać się w konkretne projekty.

Wystawa była czynna do 10 stycznia 2016 roku.

zdjęcia z wernisażu >>>>           zdjęcia prac z wystawy >>>>

1-3 października 2015.
PASIASTY 4

Zapraszamy Serdecznie Wszystkich Tych, którzy fotografują i chcieliby wziąć udział w wystawie fotograficznej pt. "Pasiasty 4" organizowanej w dniach 1-3 października 2015 przez pomysłodawcę akcji Patryka Goszczyńskiego oraz Galerię Otwartą Mariusza Pajączkowskiego jako wydarzenie towarzyszące 16. Międzynarodowym Targom Biżuterii i Zegarków ZŁOTO SREBRO CZAS.

Celem projektu są twórcze poszukiwania dotyczące formy, skojarzeń oraz tego, co Ty - Drogi Twórco - uznasz za stosowne, a dotyczy wyjątkowej estetyki, jaka cechuje krzemień pasiasty. Zadaniem, jakie stawiamy przed Wami jest odnalezienie podobnej estetyki w Waszym otoczeniu, w Waszej biżuterii lub wyobraźni. Ową pasiastość należy uwiecznić za pomocą technik fotograficznych.

Zobacz jak wyglądały wcześniejsze edycje PASIASTEGO:
- PASIASTY: http://bitly.pl/Gd7Cy
- PASIASTY 2: http://bitly.pl/k3waP, http://bitly.pl/FOgVn
- PASIASTY 3 - odbędzie się 12 września br. w przestrzeni sandomierskiego rynku podczas wernisażu III Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU.

Organizacyjnie:

Wasze zdjęcia zostaną wydrukowane i rozwieszone w przestrzeni hali targowej.

  • prosimy o zdjęcia w KADRZE PIONOWYM wielkości 28x68cm lub wyjątkowo 28x38 (30x40), 300dpi, w formacie jpg lub pdf;
  • dla chętnych - prosimy o załączenie w tekście poczty adresu strony internetowej autora/firmy, która w jednolitej formie zostanie dołączona do zdjęcia (zdjęcia z nadrukowanym adresem nie będą prezentowane);
  • pliki prosimy przesyłać na adres projektpasiasty@wp.pl do 28 września;
  • od rana 1 października zdjęcia będą prezentowane w przestrzeni hali targowej;
  • wystawiający podczas targów w dniach 1 i 2 października będą mogli dołączyć swoje zdjęcia (wysyłane podobnie, jak poprzednio zapisano), które będą dołączane do wystawy podczas jej trwania;
  • w wypadku nadesłania dużej ilości zdjęć zostanie dokonany wybór przez pomysłodawcę akcji, Patryka Goszczyńskiego; 3 października o godz. ....... ? organizatorzy wskażą najciekawsze zdjęcia pokazane podczas projektu, zaś nagrodą będzie stosowny dyplom oraz bryłka krzemienia pasiastego;
  • organizatorzy zastrzegają sobie prawo do dokumentacji wydarzenia dowolnymi technikami oraz publikacji tych materiałów na stronach internetowych, portalach społecznościowych i pozostałych mediach; prosimy zatem o dołączenie do poczty e-mail oświadczenia:
    "Zgłoszona do Projektu praca fotograficzna jest autorstwa Uczestnika i przysługuje mu do niej całość praw autorskich. Uczestnik posiada zgodę osób widniejących na przesłanych fotografiach na rozpowszechnianie ich wizerunku w ramach Projektu PASIASTY, a także w materiałach promocyjnych związanych z Projektem, także podawanych do publicznej wiadomości na portalach internetowych, w wydawnictwach Organizatora, oraz wykorzystywanie ich w celach promocyjnych Projektu."
kilka słów i kilka zdjęć z wydarzenia >>>>

13 września 2015.
PASIASTY 3

Plenerowa akcja fotograficzna PASIASTY 3 w swojej formule bardzo przypominał tę z lipca 2015 roku, czyli PASIASTEGO 2. Została zorganizowana dzień po ogłoszeniu wyników III Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU.

Zabawa była przednia... :-)








fotorelacja z wydarzenia >>>>

12 wrzesnia 2015.
III Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej
KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU

KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU to hasło, które od lat towarzyszy działaniom promującym kamień jakże charakterystyczny dla Ziemi Sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego. 43 lata temu – po ponad 4000 lat zapomnienia – Cezary Łutowicz rozpoczął działania, w efekcie których krzemień pasiasty ponownie miał zająć miejsce szczególne!

W neolicie ten wyjątkowy kamień, pozyskiwany w jedynym miejscu na świecie, był przedmiotem wyróżniającym jego posiadacza, towarzyszył jego życiu, określał jego pozycję w społeczeństwie, był oznaką, wartością. Tak znaczącą, że nie opuszczał go nawet po śmierci. Był znakiem!

Przez ponad 2 tysiące lat w kopalniach i osadach u podnóża Gór Świętokrzyskich był starannie obrabiany, gromadzony i w ramach ówczesnej wymiany handlowej rozpoczynał swój szlak przez ówczesną Europę. I dziś, podniesiony z polnej drogi, starannie szlifowany i opra-wiany staje się znów klejnotem, przedmiotem wyjątkowym. Staje się ponownie znakiem.

Jego twardość, uroda i rzadkość występowania sugerują, że to kamień szlachetny. Jego rysunek, w którym możemy zobaczyć przestrzeń, wzburzone wody, krajobrazy ziemi, świat roślin i zwierząt ukazuje całe bogactwo czterech żywiołów. Bo uderzony jeden o drugi miota również ogień. Czy istnieje jakikolwiek przedmiot, który jest tak jedynie nasz, który jest tylko tu, na ziemi rdzennie polskiej? Chyba nie. Na pewno nie! To prawdziwy polski znak!

Doceniany coraz bardziej przez liczne rzesze jego posiadaczy, awansuje na salony elit, gości w muzeach i galeriach, w pracach naukowych i czasopismach, w świadomości projektantów biżuterii i mody, w emocjach i szkatułach. Był kamieniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Zaś Sandomierz został Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego. Tak jak Gdańsk został Światową Stolicą Bursztynu. Bo właśnie w Sandomierzu został ponownie nam przywrócony. I czas już, aby z tej okazji spotkać się, świętować, cieszyć się i wzajemnie uśmiechami obdarzać! Najwyższy też czas dać go ponownie w ręce projektantów, artystów złotników, autorów. To oni mogą zrobić dla niego najwięcej ! Po raz kolejny określić jego nowy znak!



Tak zapraszaliśmy wszystkich, którzy zajmują się złotnictwem i biżuterią, czują potrzebę przekazywania innym swoich wewnętrznych emocji, idei i przemyśleń. Zaproszenie zostało skierowane do złotników, uczniów liceów plastycznych, kół plastycznych, studentów i absolwentów wyższych szkół artystycznych, a także ich nauczycieli – wszystkich chcących wyrazić siebie w małej formie i doceniających ten wyjątkowy kamień. W warunkach nie został narzucony temat ani konieczność wykonania swojej pracy ze srebra z zastrzeżeniem, że muszą zostać użyte techniki złotnicze. Jury oceniało zarówno stronę projektową, jak i klasę wykonawstwa. Wszystko to w celu podnoszenia poziomu polskiego złotnictwa. I oto efekty:

    Jury w składzie:

  • prof. Andrzej Szadkowski, Przewodniczący jury – artysta plastyk, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat drugiej nagrody w II edycji konkursu;
  • Barbara Dzioba – historyk, kustosz Działu Sztuki Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim;
  • Bożena Ewa Wódz – historyk sztuki, kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, twórczyni i kurator jedynej w świecie kolekcji muzealnej dzieł sztuki złotniczej z krzemieniem pasiastym;
  • w imieniu Katarzyny Pisarczyk – historyka sztuki, dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu – Józefa Buczek;
  • Sylwia Rybacka – menadżerka kultury i sztuki, dyrektorka Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej;
  • dr Jarosław Kolec – artysta plastyk, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat pierwszej nagrody w I edycji konkursu;
  • Cezary Łutowicz – projektant biżuterii, mistrz złotnictwa, członek STFZ, od 1972 roku propagator krzemienia pasiastego w biżuterii;
  • Marek Nowaczyk – historyk sztuki, projektant biżuterii, twórca i wieloletni komisarz cyklu konkursów sztuki złotniczej w Legnicy;
  • Marcin Tymiński – projektant biżuterii, prezes Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych

na posiedzeniu w dniu 19 czerwca 2015 r. w Sandomierzu poddało ocenie 44 prace nadesłane przez 30 Autorów. Doceniając różnorodność spojrzenia na sztukę złotniczą, zastosowanie krzemienia pasiastego w biżuterii i szerokie pole interpretacji tematu konkursu, jury postanowiło nie dyskwalifikować żadnej z nich.

Jury przyznało następujące nagrody główne:

  • PIERWSZA NAGRODA Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, ufundowana przez Burmistrza Sandomierza – dla Andrzeja Wilka (praca 55500) - za doskonałą harmonię form krzemienia pasiastego i konstrukcji architektonicznej pierścienia z nowatorskim zastosowaniem tytanu.
    Wzór logiki, estetyki i użyteczności; perfekcja wykonania.
  • DRUGA NAGRODA „Wielkiego Krzemienia” „Gold & Silver” Cezarego Łutowicza – dla Pawła Galewskiego i Wojciecha Rygało (praca 01101);
    Koncepcja artystyczna jest oparta na luźno umieszczonej kuli z krzemienia pasiastego w ażurowej kulistej przestrzeni pierścienia. Wymienność krzemienia otwiera koncepcję aktywnego designu. Seryjność pozwoli na indywidualizowanie kolejnych dzieł.
  • TRZECIA NAGRODA „Otwartego Krzemienia” Galerii Otwartej Mariusza Pajączkowskiego – dla Marty Rudnickiej (praca 70654)
    - za poetyckie przeniesienie ornamentu krzemienia pasiastego na emalie i harmonię gry natury z techniką.

Zgodnie z regulaminem konkursu fundatorzy wyróżnień mogli dokonać samodzielnego wyboru spośród prac zakwalifikowanych do konkursu lub pozostawić tę decyzję jury. Przyznano następujące wyróżnienia:

  • NAGRODĘ SPECJALNĄ Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych otrzymał Andrzej Wilk (praca 55500) za czystą, przemyślaną formę oraz perfekcyjne wykonanie przedmiotu, za doskonałe wkomponowanie struktury kamienia w formę pierścienia oraz za zastosowanie tytanu w nowej, niespotykanej formie wykończonej jubilerskim „sznytem”.
    Pracę wskazał Marcin Tymiński, Prezes STFZ;
  • WYRÓŻNIENIE Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymali Joanna Jaworska i Jacek Maria Hohensee (praca 10101).
    Wisior charakteryzuje się prostotą, ale jednocześnie kunsztem wykonania. Zaskakujące połączenie sznurka i krzemienia sprawia, że biżuteria intryguje swoim wyglądem. Jest stonowany, o ograniczonych kolorach. Dyskretny urok tych kompozycji znakomicie podkreśla piękno krzemienia. Utrzymany w nowoczesnym stylu, a jednocześnie można powiedzieć, że wpisuje się w kanon klasycznego piękna. Pracę wskazała Barbara Dzioba, kustosz Działu Sztuki Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  • WYRÓŻNIENIE Biura Wystaw Artystycznych BWA w Sandomierzu otrzymał Andrzej Wilk (praca 55431) za naszyjnik, w którym wydobywa urodę krzemienia pasiastego, odkrywa jego tajemnice i niezwykłą energię poprzez lapidarność artystycznej wypowiedzi w oryginalnej formie i nowatorskim kształcie.
    Pracę wskazała Józefa Buczek, BWA Sandomierz.
  • WYRÓŻNIENIE Galerii Sztuki w Legnicy otrzymał Andrzej Wilk (prace 55500 i 55600) za ukazanie siły prostych form oraz użycie krzemienia w sposób w pełni oddający jego naturalne piękno.
    Pracę wskazała Ekipa Galerii Sztuki w Legnicy.
  • WYRÓŻNIENIE Galerii YES z Poznania otrzymała Beata Ciesielska.
    Prostota formy, precyzja wykonania, oraz użycie efektu odbicia lustrzanego w bardzo przemyślany sposób, który wprowadza dodatkową wartość do pracy to argumenty, które przyczyniły się do naszego wyboru.
    Pracę wskazały Maria Magdalena Kwiatkiewicz i Małgorzata Lisiecka, Galeria YES.
  • WYRÓŻNIENIE Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego otrzymał Andrzej Wilk (praca 55500) za dużą wiedzę o krzemieniu pasiastym, znajomość techniki jego obróbki wykorzystanej w procesie twórczym, interesujący projekt oraz jego realizację.
    Pracę wskazał dr Jarosław Kolec, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego, wykładowca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
  • WYRÓŻNIENIE Sandomierskiego Centrum Kultury otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska (praca
    Estetycznie wyglądający i kunsztownie wykonany naszyjnik na bazie krzemienia pasiastego. Okraszony wesołymi elementami o stonowanych barwach, wyposażony w prostą zawieszkę. Całość w swej formie nadaje mu pozytywnego wizerunku i stanowi bez wątpienia atrakcyjną, oryginalną biżuterię dla kobiety w każdym wieku. Całość kompozycji urzeka wrażeniem nadziei i optymizmu, budzi zainteresowanie także swoim uniwersalizmem.
    Pracę wskazał Wojciech Dumin, dyrektor SCK.
  • WYRÓŻNIENIE Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej otrzymał Paweł Galewski i Wojciech Rygało (praca 54042) za tytanową delikatność, za iluzję lekkości, za dowolność interpretacyjną oraz za samo-kształtującą się formę. To praca, którą można (do)ocenić dopiero w kontakcie z ciałem, ze swobodnym jego oplataniem.
    Pracę wskazała Sylwia Rybacka, dyrektorka Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej.

Pozostali uczestnicy konkursu: Andrzej Boss, Stanisław Bulski, Ewa Chmielewska-Manaj, Anna Długołęcka, Elzbieta Kurkiewicz, Jolanta Gazda, Krzysztof Gińko, Tomasz Kargul, Ryszarda i Tomasz Krzesimowscy, Weronika Majewska, Agnieszka Maksymiuk, Anna Mazoń, Aleksandra Rybak, Daria Siwiak, Justyna Stasiewicz, Maja Woźniak, Radosław Wójcik, Grażyna Zalewska, Katarzyna Zięba, Tadeusz Ziętara, Iwona Żelazko. Poza konkursem swoje prace pokazali: Jarosław Kolec, Cezary Łutowicz, Marek Nowaczyk, Mariusz Pajączkowski, Andrzej Szadkowski.

W sumie wystawa liczy 57 prac.

regulamin konkursu >>>>         katalog >>>>         fotorelacja z wernisażu >>>>

17 lipca 2015.
PASIASTY 2

17. i 18. lipca w Sandomierzu odbyło się VII Spotkanie przy Kakale, imprezy promującej młodych duchem artystów, którzy tworzą zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko.

Grupa Kakało została utworzona w styczniu 2008 roku. Jej celem jest promocja młodych artystów, którzy tworzą zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Wraz z Sandomierskim Centrum Kultury od 7 lat organizują wydarzenie o nazwie "Spotkanie przy Kakale", podczas którego odbywa się wernisaż artystów prezentujących sztuki piękne, koncerty oraz przedstawienia innych form sztuki, takich jak performance, film, animacja. Przez wszystkie lata grupa współpracowała z około 100 artystami. Ich liczba stale rośnie.

Po raz pierwszy Galeria Otwarta wzięła udział w działaniach Grupy Kakało jako współorganizator akcji fotograficznej pt.: "PASIASTY 2". Autorem projektu jest Patryk Goszczyński, GO wsparła jego pomysł organizacyjnie i poprzez uczestnictwo w samym wydarzeniu.

więcej informacji i program "Spotkania przy Kakale" >>>>
fotorelacja z wydarzenia >>>>

30 kwietnia 2015.
2015 x biżuteria

Wystawa „2015 x biżuteria” to kolejne spotkanie z biżuterią autorską zorganizowane przez Galerię Otwartą. Siódme – jako wystawa „sprzedażna”, gdzie prace można nie tylko podziwiać, ale również je nabyć. W gablotach przy sandomierskim rynku odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 2000 realizacji ponad dziewięćdziesięciu artystów i projektantów. To prawdziwy przegląd tego, co we współczesnej polskiej biżuterii autorskiej najciekawszego i najnowszego.

Swoją biżuterię pokazują twórcy wszystkich pokoleń. Pochodzi ona zarówno z pracowni o kilkudziesięcioletniej historii, jak i z tych, które dopiero powstają. Obok klasycznych technik złotniczych zobaczymy prace wykorzystujące podczas projektowania i realizacji najnowsze zdobycze techniki, łącznie z obróbką laserem i wydrukami 3D. Od powierzchni polerowanych mechanicznie – do najnowocześniejszych technik galwanicznych. Od klasycznej kolorowej emalii – do barwienia powierzchni metalu metodą clearclad. Od metali szlachetnych – po materiały zgoła nie złotnicze. A wśród metali od srebra po tytan, miedź, mosiądz, stal, czasami złoto.

Podczas wernisażu w dniu 30 maja zostanie ogłoszona lista autorów-laureatów. Podobnie, jak w latach poprzednich, sandomierskie instytucje związane z kulturą i sztuką poprzez swoich przedstawicieli wskażą te realizacje, które w roku 2015 zwrócą ich szczególną uwagę. A na razie - lista uczestników:

  • Patricia Alvarez,
  • Andrzej Bandkowski,
  • Jacek Baron,
  • Agata Bieńkowska,
  • Jacek Byczewski,
  • Bogumił Bytomski,
  • Ewa Chmielewska-Manaj,
  • Bartosz Maria Chmielewski,
  • Sławomir Chmielewski,
  • Beata Ciesielska,
  • Danuta Czapnik,
  • Krzysztof Dominczak,
  • Maryla Dubiel,
  • Agnieszka Działo-Jabłońska,
  • Mariusz Fatyga,
  • Ewa Franczak,
  • Jolanta Gazda,
  • Krzysztof Gińko,
  • Mariusz Gliwiński,
  • Emilia Górna,
  • Iwona Grabowska,
  • Marcin Gronkowski,
  • Dorota Gulbierz,
  • Jacek Hohensee,
  • Joanna i Tadeusz Jaworscy,
  • Paweł Kaczyński,
  • Małgorzata Kalińska-Denis,
  • Tomasz Kargul,
  • Jarosław Kolec,
  • Dorota Kos,
  • Rafał Kozubowicz,
  • Zofia i Witold Kozubscy,
  • Izabela Krauza-Kur,
  • Ryszarda i Tomasz Krzesimowscy,
  • Jolanta i Andrzej Kupniewscy,
  • Elżbieta Kurkiewicz,
  • Jan Lekszycki,
  •  
      W dniu 30 maja 2015 roku podczas wernisażu wystawy "2015 x biżuteria" zostały przyznane wyróżnienia.

      Oto lista Autorów-Laureatów:

    • - Wyróżnienie Burmistrza Sandomierza otrzymał
      KRZYSZTOF GIŃKO;
    • - Wyróżnienie Biura Wystaw Artystycznych BWA w Sandomierzu otrzymał
      JACEK MARIA HOHENSEE;
    • - Wyróżnienie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu otrzymali
      ALICJA i JAN JAKUB WYGANOWSCY;
    • - Wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury otrzymała
      WERONIKA MAJEWSKA;
    • - Wyróżnienie Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej otrzymała
      AGNIESZKA DZIAŁO-JABŁOŃSKA;
    • - Wyróżnienie Galerii GOLD & SILVER GALERY Cezarego Łutowicza – "Nagrodę Wielkiego Krzemienia" – otrzymała
      ELŻBIETA KURKIEWICZ;
    • - Wyróżnienie Galerii Sztuki w Legnicy otrzymała
      ELŻBIETA KURKIEWICZ;
    • - Wyróżnienia Galerii Otwartej otrzymali:
      IWONA ŻELAZKO i MAREK NOWACZYK.
    Serdecznie gratulujemy!
     
  • Marcin Ładziński,
  • Waleria Ługowska,
  • Weronika Majewska,
  • Agnieszka Maksymiuk,
  • Piotr Małysz,
  • Aleksandra Mamoń,
  • Tomasz Mayzel,
  • Dorota Michalska,
  • Urszula i Zbigniew Michałowscy,
  • Małgorzata Mieleszko-Myszka,
  • Piotr Modliński,
  • Marek Nowaczyk,
  • Jacek Ostrowski,
  • Małgorzata Pabel,
  • Andrzej Pacak,
  • Mariusz Pajączkowski,
  • Krzysztof Piotrowski,
  • Małgorzata Podleśna-Zdunek,
  • Jan Pomianowski,
  • Kamila Rohn,
  • Marta Rudnicka,
  • Ewa Rudowska,
  • Wojciech Rygało,
  • Kacper Schiffers,
  • Daria Siwiak,
  • Jacek Skrzyński,
  • Magdalena i Tomasz Stajszczak,
  • Justyna Stasiewicz,
  • Olgierd Stopiński,
  • Marcin Strzałkowski,
  • Jan Suchodolski,
  • Joanna Szuleta,
  • Radosław Szwed,
  • Jakub Śliwowski,
  • Martyna Tejwan,
  • Piotr Wajcht,
  • Jarosław Westermark,
  • Andrzej Wilk,
  • Anna Wojdan,
  • Maja Woźniak,
  • Radosław Wójcik,
  • Alicja i Jakub Wyganowscy,
  • Grażyna Zalewska,
  • Katarzyna Zięba,
  • Iwona Żelazko,
  • Anna Życka.

fotorelacja z wydarzenia - >>>>

więcej o projekcie można przeczytać przy okazji opisu wystawy "80 x biżuteria" z roku 2014 - >>>>

19 kwietnia 2015.

Podczas trwania wystawy będzie można zobaczyć prace będące efektem II Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU.
Werdykt jury i katalog towarzyszący konkursowi.



14 marca 2015. LOVE PROJECT
Katarzyna Zięba (biżuteria), Paweł Jakubik (fotografia)





„Love Project” to kolekcja biżuterii stworzona przez wrocławską artystkę Katarzynę Ziębę przy współpracy z fotografem - Pawłem Jakubkiem, który jest autorem aktów umieszczonych na metalu. Kolekcja powstała z potrzeby pokazania siły, piękna i emocji jakie drzemią w ludzkich ciałach.

Prace opowiadają o niezwykle ważnej sferze, która zaskakująco rzadko jest tematem polskiej biżuterii. Bransolety, naszyjniki, pierścionki z naniesionymi zdjęciami, opowiadają historię miłości i namiętności. Odważne, a przy tym zachowujące subtelność akty rozbudzają wyobraźnię, zatrzymując odbiorcę w świecie erotyki. Kontrasty, gra światłocieni, proste formy wykonanej biżuterii maksymalnie skupiają uwagę na zawartej w niej treści.

44 zdjęcia z wernisażu >>>>






20 lutego 2015. PATRYK GOSZCZYŃSKI.    #NIEOPODAL



Patryk Goszczyński - pedagog, fotograf z zamiłowania i zawodowo, artysta fotografik Fotoklubu RP. Fascynuje go kształt, czas, symbole i ironia osadzone w małomiasteczkowej codzienności. Fotografię traktuje jako formę ekspresji oraz medium w komunikacji, których granice istnieją tylko umownie.

W 2011 roku zadebiutował wystawą „…z pogranicza”, brał także udział w zbiorowej wystawie STPF pt. „Nie-wierna rzeka”. Rok 2012 to wspólne projekty z Eweliną Urą - "Konfrontacje" oraz "Projekt GO" i wystawa indywidualna "Pocztówki bez adresu".

W roku 2013 i 2014 brał udział w zbiorowych wystawach Grupy Artystycznej KAKAŁO - "Spotkanie przy Kakale", a także trzech projektach w ramach II Festiwalu Krzemienia Pasiastego - autorskim "STRIPEDtease", "4 Żywioły" wraz z Mariuszem Pajączkowskim oraz "Pasiasty" wraz ze Świetlicą Socjoterapeutyczną "Przystań" w Sandomierzu. Twórca dokumentu "Troska" przedstawiającego działania pracowników socjalnych.

Więcej informacji: www.patrykgoszczynski.pl




17 stycznia 2015. PREZENTACJE 2014
XIV Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej

W dniu 17 stycznia 2015 roku o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy będącej efektem 14. Ogólnopolskiego konkursu Biżuterii Artystycznej „PREZENTACE 2014”.

Beata Ciesielska, Jolanta Gazda i Julia Bytomska – to laureatki tegorocznej, 14. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej PREZENTACJE. Czyżby to jednak kobiety najlepiej rozumiały naturę innych kobiet i ich ambiwalentność…?

Okazuje się, że panowie też mają tu sporo do powiedzenia, nawet jeśli do nich powędrowały tylko wyróżnienia. Tak zadecydowało jury, składające się – nomen omen – z samych kobiet. Były to: Monika Szpatowicz – przedstawiciel Galerii Sztuki w Legnicy (przewodniczący); Anna Sado – redaktor Bursztynowego Portalu amber.com.pl; Danuta Czapnik – projektant biżuterii; Joanna Bijok – przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Targowego. Do wystawy zakwalifikowano 33 z 34 nadesłanych prac.

I nagrodę – Prezesa MCT (4000 zł) – otrzymała Beata Ciesielska za komplet brosza i wisior. Intrygujące nawiązanie do ikony piękna, kobiecości i stylu, poprzez wprowadzenie atrybutów męskich symbolizuje współcześnie zachodzące zmiany kobiecego wizerunku. Lustro jako dodatkowy element konfrontacji.

II nagroda – Prezesa PSP (2000 zł) powędrowała do Jolanty Gazdy, autorki trzech bardzo wymownych brosz zatytułowanych „Wrażenia”. Autorka bezpardonowo rozprawia się z wizerunkiem kobiety narzucanym przez współczesne media, jako powierzchownym i nietrwałym, a w konsekwencji destrukcyjnym.

III nagroda – Prezesa STFZ (1000 zł) i statuetka – trafiły do Julii Bytomskiej, którą jury nagrodziło za dwa połączone ze sobą pierścionki. W minimalistycznej formie praca zestawia pierwiastek męski z żeńskim, siłę z delikatnością i surowość z finezją.

Jury postanowiło także przyznać Wyróżnienie Specjalne dla Wojtka Rygało za pracę „Obsesja wymiarów”. Poruszenie ważnych kwestii presji społecznej, granic akceptacji i dążenia do doskonałości przy użyciu pozornie żartobliwej formy.

    Inne regulaminowe i pozaregulaminowe wyróżnienia to:
  • wyróżnienie – „Nagroda Otwartego Krzemienia” GALERII OTWARTEJ – dla Wojciecha Rygało za pracę „Obsesja wymiarów”.
  • wyróżnienie GALERII TRENDYMANIA – dla Jakuba Śliwowskiego za pracę „Piękno jest wewnątrz”.
  • wyróżnienie Firmy ARMA – dla Wojtka Rygało za pracę „Obsesja wymiarów”
  • wyróżnienie Firmy GRAKO – dla Agnieszki Działo-Jabłońskiej za pracę „Kobiecość”
  • wyróżnienie Firmy MARKSTONE – dla Pawła Kaczyńskiego za naszyjnik
  • wyróżnienie Firmy RODENT – dla Agnieszki Działo-Jabłońskiej za pracę „Zakręcona”
  • wyróżnienie Firmy CORUNDUM – dla Edyty Andrejczyk za pracę „Upragnione macierzyństwo”
  • wyróżnienie firmy HOPEA – dla Jolanty Gazdy za pracę „Wrażenia”
  • wyróżnienie firmy W&D Engraving Solutions – dla Krzysztofa Gińko za pracę „Twoja – moja”

„Oceniając prace, brałyśmy pod uwagę interpretację tematu, oryginalność pomysłów i kunszt wykonania. Premiowaliśmy rozwiązania, które w niebanalny sposób oddają ambiwalentność kobiecej natury i obrazują jej pozycję i wizerunek we współczesnym świecie” – tak brzmi stanowisko jury.

(wykorzystano fragment tekstu Anny Sado publikowany na stronie www.zlotosrebroczas.com)

22 listopada 2014.      JA    ONI    MY
Michalina Owczarek i Justyna Stasiewicz
w cyklu WSPÓLNY PUNKT WIDZENIA

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 22 listopada 2014 roku w Galerii Otwartej w Sandomierzu, Rynek 5.

Tego dnia zobaczymy prace dwóch wyjątkowych doktorantek łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wystawie Patronatu Honorowego udzieliła Rektor ASP w Łodzi, prof. Jolanta Rudzka Habisiak, Burmistrz Sandomierza, p. Jerzy Borowski oraz po. Dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, p. Ewa Słotwińska. Kuratorem wystawy jest dr Jarosław Kolec.

==========

Wystawa pod tytułem “Ja, my, oni” to kolejna, trzecia odsłona poczynań absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi, z cyklu “Wspólny punkt widzenia”. W trakcie wystawy zaprezentowane będą prace dwóch artystek: Justyny Stasiewicz i Michaliny Owczarek. Mimo, że ich prace znacząco różnią się od siebie, dziewczyny połączył wspólny sposób patrzenia na biżuterię. Zarówno jedna, jak i druga czerpie inspirację z natury - wybierając organiczne kształty jako bazę projektową - nadają swojej biżuterii lekkości, ale i swojego rodzaju mistycyzmu. Łącząc ze sobą znalezione przedmioty, takie jak owady, a następnie osadzając je w metalowej konstrukcji, pragną dodać swoim pracą mocy oraz sprawić, by widz poczuł się zaintrygowany.

Wybierając tytuł artystki wzięły pod uwagę trzy aspekty: po pierwsze - każda z nich jest osobnym, niezależnym twórcą, starającym się we własny sposób interpretować i odpowiadać na stawiane przez świat problemy, inspiracje, zagadnienia. Po drugie - ponieważ zostały wykształcone w jednej placówce, miały styczność z tymi samymi pedagogami i tym samym środowiskiem artystycznym, w ich pracach widać pewne wspólne “my”, na które, poza własną pracą i przemyśleniami, nakłada się wpływ starszych i bardziej doświadczonych artystów. Trzecim i ostatnim aspektem są “oni” - czyli ich odbiorcy, ludzie, dla których tak naprawdę tworzą artystki. Żadna sztuka nie ma sensu jeśli nie ma jej kto odbierać. W przypadku biżuterii musimy liczyć się z tym, że projektujemy dla kogoś.

W ramach wystawy, poza unikatowymi eksponatami, zaprezentują one również obiekty, które zostały zaprojektowane z myślą o człowieku i wpisują się w pojęcie “biżuterii komercyjnej”. Trzeba jednak zaznaczyć, że w dalszym ciągu nie jest to biżuteria, którą można znaleźć na sklepowych półkach, ale biżuteria, która łączy ze sobą cechy unikatu z cechami biżuterii tradycyjnej, biżuterii do noszenia. Także w tych kolekcjach artystki zaskakują formą i niekiedy użytymi materiałami. Można powiedzieć, że mimo wymagań rynku pozostają wierne swojemu „ja” i nawet w biżuterii „komercyjnej” widać mocno ich ducha.

Dr Jarosław Kolec, kurator wystawy.

Michalina OwczarekMICHALINA OWCZAREK
Urodziłam się w Łodzi w 1985 roku. Od mniej więcej 13 roku życia pod wpływem serii programów telewizyjnych odnośnie polskich projektantów biżuterii zapragnęłam zająć się tą wspaniałą sztuką. Byłam mocno zdeterminowana, żeby dostać się na Akademię Sztuk Pięknych im Wł. Strzemińskiego w Łodzi, chociażby z racji tego, że to właśnie w tej uczelni był jedyny w Polsce kierunek zajmujący się biżuterią. I dzięki zrządzeniu losu był on w moim rodzinnym mieście. Przez pięć lat studiów kształtowałam swoją wrażliwość na sztukę pod kierunkiem prof. Andrzeja Szadkowskiego i prof. Andrzeja Bossa, by móc w końcu ukończyć edukację dyplomem inspirowanym biżuterią wiktoriańską.
W mojej twórczości bardzo mocno widać inspirację historią biżuterii i mimo, że czasem nieświadomie, często wracam do klasycznych wzorów. Oprócz historii inspiruje mnie także natura i organiczne formy, które ostatnio bardzo chętnie łącze z geometrią. Połączenie kanciastych kształtów z płynnymi liniami mocno ze sobą kontrastują, ale odpowiednio je balansując można znaleźć między nimi porozumienie.
Brałam udział w licznych wystawach oraz konkursach, a moje prace znajdują się w zbiorach zarówno prywatnych jak i zbiorach choćby Muzeum w Sandomierzu oraz Galerii w Legnicy.

Justyna StasiewiczJUSTYNA STASIEWICZ
Urodziłam się w 1989 roku Koszalinie, tam też się wychowałam. Pierwszą styczność z projektowaniem biżuterii miałam w trakcie studiów licencjackich w Poznaniu, jednak dopiero po praktykach zawodowych w zakładzie złotniczym w Koszalinie przekonałam się, że jest to coś, czym chcę się zajmować w swoim życiu. W 2013 roku uzyskałam tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, broniąc dyplom wykonany pod patronatem prof. dr hab. Andrzeja Szadkowskiego.
Biżuterią zajmuję się od sześciu lat, a moja praca ma dwa oblicza: z jednej strony tworzę przedmioty stanowiące formę wypowiedzi artystycznej, z drugiej zajmuję się projektowaniem wzorów biżuterii komercyjnej, w tym również przy pomocy technologii 3D. Jestem miłośniczką organicznego designu. Głównym źródłem inspiracji jest dla mnie otaczający mnie świat. Interesuje mnie też sposób, w jaki biżuteria oddziałuję na swojego właściciela. Uważam, że ma ona niesamowity potencjał, po pierwsze ze względu na szerokie spektrum zmysłów jakimi jest odbierana, po drugie ze względu na potężny ładunek emocjonalny jaki może w sobie zwierać.
Brałam udział w licznych wystawach, nie tylko na terenie Polski, ale również w Monachium, Barcelonie, Walencji i Kaliningradzie. Moje prace znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

więcej zdjęć z wernisażu oraz zdjęcia kilku prac >>>>

18 października 2014.   KLASYKA (Classic)
23. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej.

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tegoroczny temat konkursu to: KLASYKA. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix.

IDEA
DESIGN? Łatwość reprodukcji kolejnych wcieleń stylistycznych rośnie w tempie równoległym do rynkowych premier kolejnych wersji soft-ware’u 3D i kolejnych technologii rapid prototyping.
SZTUKA? Wyścig na artystyczne radykalizmy nieuchronnie kończy się dzisiaj na You Tube’ie w zakładce „kuriozum tygodnia”. HAND MADE? Ekonomiczna presja efektywności zepchnęła tradycyjne rzemiosło w przestrzeń zjawisk antropologicznych. … ale, to nieprawda, że „wszystko już było”. Wszystko już było wielokrotnie, a jednak wciąż historyczna retrospekcja i konieczność autorskiej reinterpretacji klasycznych kanonów sztuki złotniczej okazuje się inspirująca. Spróbujmy więc ponownie wyodrębnić to, co ponadczasowe.
i

Spośród 706 prac nadesłanych przez 308 artystów z 42 krajów, do wystawy zakwalifikowano prace 48 artystów, głównie z Europy, ale także z Korei Południowej, Kolumbii, Tajwanu i Japonii.

zdjęcia z wydarzenia >>>>

1 sierpnia 2014.   AMBERIF DESIGN AWARD 2014.
MATERIA PRIMA
18. Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem


WERDYKT
Jury 18. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem
AMBERIF DESIGN AWARD 2014 wydany dnia 15 lutego 2014 r. w Gdańsku

Jury w składzie:
• Pani Caroline Broadhead – Wielka Brytania
• Pani Montserrat Lacomba - Hiszpania
• Pani Anna Sado - Polska
• Pan Kim Buck - Dania
• Pan Mariusz Gliwiński - Polska
Przewodniczącym Jury wybrano Pana Kima Buck.

Na posiedzeniu w dniu 15 lutego 2014 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 143 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „Materia Prima” przez 111 autorów z 18 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Brazylii, Chin, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Iranu, Indii, Meksyku, Polski, Republiki Czeskiej, Rosji, Tajwanu, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch. Jury przyznało następujące nagrody:

• NAGRODA GŁÓWNA
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza 10.000 zł:
Nina Kupniewska, Dario Dalessandro, Warszawa, Polska, za pracę nr 240191

Praca sugestywna i odważna – dowcipna, niewygodna, poważna, potencjalnie kontrowersyjna. Prowokuje do dyskusji o naszej postawie wobec miesiączkowania. W przeszłości uważano to za temat, o którym się nie mówi, coś wstydliwego, wręcz brudnego, pomimo że jest to zjawisko naturalne i zdrowe, wręcz podstawowe dla życia ludzkiego. Bursztyn, ukryty w ziemi przez wieki, również kojarzy się z czasem i tajemniczością procesów natury. Ukazanie tamponu za pomocą tak pięknego materiału może symbolizować pozytywne zmiany dotychczasowej postawy.

• NAGRODA BURSZTYNOWA
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników 1 kg bursztynu:
Tomasz Jan Kisiel, Gdańsk, Polska, za pracę nr 656853

Praca ta w bardzo przekonujący sposób nawiązuje do tematu konkursu – Materia Prima. Archetypowy naszyjnik, który zyskuje niezwykłość dzięki kontrastowi zastosowanych w nim materiałów. Cechy naturalnego bursztynu zostały podkreślone poprzez kontrast z fakturą i kolorem pozostałych paciorków o nierównej fakturze. Sporą dyskusję wywołał materiał, z którego zostały zrobione. Czy jest to tuf? Beton? Chleb?

• NAGRODA SREBRNA
ufundowana przez KGHM Polska Miedź S.A. 1 kg srebra:
Maren Giloy, Idar-Oberstein, Niemcy, za pracę nr 081567

Piękna naturalna bryła bursztynu została misternie oszlifowana do regularnego kształtu naszyjnika. Artystka doskonale wykorzystała naturalne walory bursztynu tj. przeźroczystość, efekt kory i proporcje bryły. Poprzez dekonstrukcję górnej części uzyskała ciekawy efekt kontrastu kształtu i faktury. Praca nagrodzona za szczególną znajomość materii bursztynu przez autorkę i wykorzystanie niekonwencjonalnych zabiegów technicznych zmieniających banalny kształt wisiora-amuletu w awangardowe i eleganckie dzieło.

Jury postanowiło przyznać sześć wyróżnień odnoszące się do skojarzeń, jakie przywołuje hasło „MATERIA PRIMA”:

Miron Kutarba, Puck, Polska za pracę nr 021609
Ciekawe zestawienie bursztynu-mieszaniny naturalnych polimerów i plastiku – sztucznych łańcuchów polimerycznych.

Tamara Gruner, Pforzheim, Niemcy za pracę nr 290473
Rozkoszna praca, charakteryzująca się bogactwem detali i nietuzinkowym wykorzystaniem bursztynu.

Agnieszka Krzyżanowska, Bydgoszcz, Polska za pracę nr 121106
Za wdzięczną formę i charakterystyczną strukturę nawiązującą do naturalnych warunków powstawania bursztynu.

Agnieszka Krzyżanowska, Bydgoszcz, Polska za pracę nr 061112
Materia Prima – bursztyn zajmuje tu miejsce centralne w wielu aspektach. Praca niezwykle intrygująca i tajemnicza.

Philip Sajet, Bruchkobel, Niemcy za pracę nr 151053
Za prostotę przekazu stanowiącą kwintesencję bursztynu zamkniętą w pierścieniu.

Susanne Holzinger – Regensburg, Niemcy za pracę nr 936717
Znakomitej jakości realizacja, w której bursztyn jest zawadiacko zaskakujący.

Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2014 oraz na wystawę jury zakwalifikowało kolejne 14 prac następujących autorów:

  • Karolina Krych, Mikołajki Pomorskie, Polska za pracę nr 240488
  • Karolina Navus Wysocka, Gdańsk, Polska za pracę nr 789156
  • Marta Rudnicka, Łódź, Polska za pracę nr 840328
  • Adriana Lisowska, Łódź, Polska za pracę nr 836274
  • Iona Mccuaig, Saffron Walden, Wielka Brytania za pracę nr 792031
  • Alicja Kołakowska, Pruszków, Polska za pracę nr 361903
  • Tamara Gruner, Pforzheim, Niemcy za pracę nr 290474
  • Wanying Xu, Florencja, Włochy za pracę nr XYZ993
  • Heidemarie Herb, Perugia, Włochy za pracę nr 281000
  • Sara Gackowska, Międzychód, Polska za pracę nr 710342
  • Piotr Tołkin, Gdańsk, Polska za pracę nr 280813
  • Adriana Lisowska, Łódź, Polska za pracę nr 233715
  • Monika Woszczak, Bydgoszcz, Polska za pracę nr 230720
  • Karolina Krych, Mikołajki Pomorskie, Polska za pracę nr 041010

26 kwietnia 2014.   80 x BIŻUTERIA.
Wystawa prac czołówki polskich artystów i projektantów.
wernisaż - 31 maja 2014

Po raz kolejny mam przyjemność zaprosić do GALERII OTWARTEJ. Już szósty raz od czasu jej powstania GO zorganizowała wystawę sprzedażną, promującą biżuterię polskich artystów i projektantów. Od 26 kwietnia do końca września przy sandomierskim rynku mieszkańcy oraz osoby odwiedzające Królewskie Miasto będą mogły zobaczyć co nowego powstaje w polskich pracowniach.


31 maja br. z tej właśnie okazji oraz z okazji czwartych „urodzin” GALERII OTWARTEJ odbyło się specjalne spotkanie. O godzinie 17 rozpoczęła się część oficjalna, podczas której goście mogli poznać Autorów, zaś instytucje wspierające wystawę wręczyć przygotowane przez siebie wyróżnienia. Podczas tego wieczoru, po pokrojeniu prostokątnego tortu, odbył się jeszcze rejs po Wiśle w kierunku zachodzącego słońca, wspólne śpiewanie przy gitarze w gościnnym Dworku Ojca Mateusza oraz nocne spotkanie w piwnicach Hotelu Ciżemka, gdzie przy piosence turystycznej, prostych pokarmach i napitkach, autorskich prezentacjach, z humorem i optymizmem zakończyliśmy spotkanie.

    Lista Autorów wyróżnionych podczas wystawy „80 x biżuteria”

  • Dorota Cenecka – wyróżnienie Burmistrza Sandomierza;
  • Andrzej Kupniewski – wyróżnienie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu;
  • Danuta Czapnik – wyróżnienie Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu;
  • Rafał Kozubowicz – wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury;
  • Edyta Andrejczyk – wyróżnienie Galerii Sztuki w Legnicy;
  • Beata Ciesielska – wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych;
  • Jacek Ostrowski – wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych;
  • Danuta Czapnik – wyróżnienie Galerii „GOLD & SILVER” Cezarego Łutowicza – nagroda „Wielkiego Krzemienia”;
  • Ewa Chmielewska-Manaj – wyróżnienie Galerii Otwartej;
  • Waleria Ługowska – wyróżnienie Galerii Otwartej;
  • Krzysztof Gińko– wyróżnienie Galerii Otwartej.
zdjęcia z wydarzenia >>>>
lista uczestników wystawy i kilka zdjęć prac przed wernisażem >>>>
(na Facebooku, ale nie wymaga logowania)

GALERIA OTWARTA zajmuje się fragmentem działań twórczych będących na styku sztuki złotniczej i biżuterii autorskiej. Można w niej znaleźć prace tych artystów i projektantów, którzy tworzą swoje projekty i realizacje posługując się warsztatem złotnika. Cóż, nie wszystko można pokazać na niewielkiej przestrzeni, zatem wspaniałe, niebiżuteryjne realizacje złotnicze oraz ogromną sferę biżuterii, która dziś powstaje w jakże licznych pracowniach, ale wykorzystując inne niż złotnicze techniki, pozostawiamy do pokazywania innym. Tu również nie znajdziemy prac, które są importowane, produkowane, kreowane masowo spod międzynarodowego logo. Biżuteria w GALERII OTWARTEJ ma swojego Autora, swoje miejsce wykonania, swój podpis, często swoją historię i anegdotę. I takie właśnie prace znajdą ci, którzy odwiedzą wystawę „80 x biżuteria”. W jakimś sensie – biżuterię intymną.

Sztukę złotniczą w jej szerszym rozumieniu GALERIA OTWARTA pokazuje w cyklu wystaw prezentującym najciekawsze wydarzenia złotnicze, które mają miejsce w innych polskich miastach. Tu możemy zobaczyć efekty corocznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej z Legnicy, Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej „Prezentacje”, gdańskiego konkursu Amberif Design Award, tematyczne wystawy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, wiele innych wystaw autorskich i zbiorowych. Większość z nich jest ilustrowana katalogami, niektóre z nich „rodzą się” w Sandomierzu. Za nami już 29 złotniczych pokazów. A kolejne spotkania już niebawem.

Jest jeszcze trzecia sfera, którą w licznych przykładach można zobaczyć w GALERII OTWARTEJ. To krzemień pasiasty w swym najpiękniejszym wydaniu. Nie ukrywam, że moja fascynacja tym jakże endemicznym, polskim minerałem zajmuje znaczące miejsce w emocjach i przestrzeni galerii. Można go poznać w formie całkowicie naturalnej, zobaczyć bryłki i przekroje oraz biżuterię, która w srebrnej oprawie prezentuje się naprawdę wspaniale. Wiele można się o nim dowiedzieć. Mam wielką nadzieję, że właśnie krzemień pasiasty w pracach polskich artystów z każdym rokiem będzie pojawiał się coraz częściej i w coraz ciekawszych przedstawieniach.

Tytuł wystawy jest prognozą, może się zmienić, gdyż 31 maja br. podczas spotkania zorganizowanego dla Autorów i publiczności ostatecznie okaże się ile nazwisk jest reprezentowanych poprzez prace. Wcześniej udało się to tylko raz. A jak to było w poprzednich latach?

W roku 2010 nieśmiało zaprosiłem 20 osób. GALERIA OTWARTA była w fazie organizacji, tuż po otwarciu, nie było żadnej gwarancji, że – z powodu powodzi na prawym brzegu Wisły - można spodziewać się jej sukcesu. Udało się! I to podwójnie :-) Tytuł trzeba było zmienić na "31 x biżuteria", a większość Autorów była bardzo zadowolona z jej efektów (medialnych i finansowych). W roku 2011 już śmielej zaprosiłem 40 osób. Wystawa pt. "50 x biżuteria" była sukcesem. Prawie wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Publiczność również; w imieniu Autorów odebraliśmy mnóstwo gratulacji.

Rok 2012 to "60 x biżuteria". Uczestniczyło w niej 65 Autorów, ale tytułu na plakatach nie udało się już zmienić. Ostatnie prace napłynęły w dniu wernisażu. Zaś w roku 2013 zaproponowany tytuł "72 x biżuteria" był „strzałem w dziesiątkę” – prace właśnie tylu Autorów napłynęły do dnia wernisażu.

Na przełomie roku 2010/2011 odbyła się również zimowa wystawy pt. "GALERIA OTWARTA PREZENTuje". Nie było najgorzej, ale dowiedzieliśmy się, że okres grudniowy w Sandomierzu nie sprzyja biżuterii unikatowej.

Teraz jestem już prawie pewny, że cztery lata promocji biżuterii autorskiej w Sandomierzu przyniosło spodziewane efekty. Więc - zapraszam śmiało: 80 x biżuteria !!!

MP


29 marca 2014.   PRÓBA 0.
Wystawa grupy projektowej DZIEWIĄTKA.

Tegoroczny „Wspólny punkt widzenia” jest drugą edycją wystawy prezentującą twórczość absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi. I ponownie miejscem debiutu tej wystawy jest Sandomierz i mieszcząca się tu GALERIA OTWARTA.

Organizatorami wystawy są: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi oraz GALERIA OTWARTA. Patronat honorowy objęli: Pani prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, Rektora ASP w Łodzi, Pan Jerzy Borowski, Burmistrza Sandomierza oraz Pani Ewa Słotwińska, p.o. Dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Po ukończeniu studiów tylko część absolwentów zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii. Ci, dla których dyplom był tylko początkiem drogi twórczej, zdecydowanie chcą swoje realizacje pokazywać. Na zapowiadanej wystawie Autorzy zaprezentują po kilka prac stanowiących jednie fragment ich dotychczasowego dorobku artystycznego. Ale jakże ciekawy! I jakże miło odnotować, że w jednej przestrzeni spotkają się wykładowcy ze swoimi byłymi studentami.

Uczestnicy w swych pracach wykorzystują - poza metalami szlachetnymi i klasycznym warsztatem złotniczym - również inne technologie i techniki "zaimportowane" do biżuterii oraz materiały – obok tradycyjnych – często zupełnie "niebiżuteryjne". Łączy ich WSPÓLNY PUNKT WIDZENIA. Bo biżuteria ma zdobić podkreślając osobowość tego, kto ją nosi. Może być głównym elementem stroju lub subtelnym dodatkiem. Może być komunikatem lub komentarzem. Bywa też, że jest agresywna lub przekorna. A ogranicza ją jedynie skala i funkcja. Naprawdę niewiele więcej...

Jak widzą biżuterię uczestnicy tegorocznej wystawy można zobaczyć w terminie od 29 listopada do 13 grudnia w Galerii Otwartej w Sandomierzu (Rynek 5). W wystawie biorą udział : prof. Andrzej Szadkowski, dr Sergiusz Kuchczyński , dr Olga Podfilipska-Krysińska, dr Michał Wyszomirski, mgr Justyna Stasiewicz, mgr Andrzej Kupniewski, Monika Miodek - licencjat , Maria Łęczycka – licencjat, Dorota Sokołowska – licencjat, Maja Woźniak – licencjat.

dr Jarosław Kolec, kurator wystawy

fotorelacja z wernisażu i zdjęcia prac >>>>

18 stycznia 2014.   PREZENTACJE 2013.
XIII Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej.

„Konkurs pokazał, że młodzi twórcy biżuterii mają podobne problemy artystyczne oraz umiejętnie łączą biżuterię ze sztuką” – tak tegoroczną edycję PREZENTACJI podsumował prof. łódzkiej ASP Andrzej Szadkowski.

Profesor podkreślił, że zgłoszone prace były bardzo różnorodne i zawsze w odniesieniu do sztuki. „Liczył się problem artystyczny, wykonawstwo nie było najważniejszym kryterium. Dużo było naprawdę mądrych prac, a przemyślenia autorów niebanalne” – dodał. Zadowolenia z poziomu konkursu nie kryje inny członek jury Iza Malczyk z Galerii Trendymania: „Założenia tegorocznego konkursu były pretekstem do działań wykraczających poza typowe wzornictwo, prowokowały nowe rozwiązania, dawały możliwość wyjścia poza schemat. Patrząc z perspektywy obserwatora, możemy odczytać te cechy jako niepokojące obniżenie poziomu organizowanego od lat prestiżowego konkursu, jednak przyglądając się bliżej pracom i ich autorom zauważymy, że ta odmienność nadesłanych projektów nie oznacza wcale szerzącej się bylejakości, a wręcz przeciwnie: pokazuje wszechstronność uczestników PREZENTACJI”.

Odniosła się ona w ten sposób do zarzutów pod adresem konkursu, jakoby rezygnacja z wymogu użycia technik i materiałów złotniczych skutkowała obniżeniem poziomu prac. Po raz drugi w tym roku przedmioty zgłaszane do konkursu miały być wprawdzie biżuterią, ozdobą ciała, ale mogły być wykonane dowolną techniką i z dowolnych materiałów. „Decyzja taka jest podyktowana koniecznością pójścia z duchem czasu, jak również próbą zachęcenia szerszej rzeszy twórców, zwłaszcza tych młodszych, do artystycznej rywalizacji” – wyjaśnił Marcin Tymiński, prezes STFZ.    *

Prace nadesłane na konkurs PREZENTACJE 2013 oceniło jury w składzie: prof. Andrzej Szadkowski – przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, przewodniczący jury; Paweł Kaczyński – zeszłoroczny laureat konkursu Prezentacje, Joanna Bijok – przedstawiciel MCT; Jolanta Borowiec – dyrektor programowa Polsat Cafe oraz przedstawiciel Galerii Trendymania Iza Malczyk. Do wystawy zakwalifikowano 43 prace spełniające regulamin konkursu. Jury przyznało 3 nagrody oraz 8 wyróżnień.

I NAGRODA: Mariusz Fatyga za pracę „Warszawa 1951” - Dwie realizacje: bransoleta i brosza wprost odpowiadają na temat konkursu. Zużycie sztuki zawiera cytat z obrazów historycznych i przywołuje je do drugiego życia. Harmonijne utworzenie mostu od dzieła poprzez fragmentaryczny cytat do zaprojektowania nowego przekazu artystycznego zwróciło uwagę jurorów i najbardziej przekonało do I nagrody.

II NAGRODA – Anna Szewczyk-Ciesielska Studio TT Tomasz Kargulza pracę „Będziemy piękni jak dawniej, będziemy działać sprawniej” - Biały naszyjnik nagrodzony drugą nagrodą jest dziełem skompilowanym z fragmentów białej ceramiki, srebra i pereł o bardzo wyrafinowanej estetyce całości. Nowy obiekt z elementów zużytych w konwencji szlachetnego naszyjnika przekonał jurorów do tej nagrody.

III NAGRODA – Marta Rudnicka za pracę „Epilog” - Pierścień z różnych starych łańcuszków splatanych w dynamiczną bryłę z centralnie, statycznie usytuowaną dużą cyrkonią jest wyróżniającą się artystyczną propozycją autorską.

Wyróżnienia otrzymali:
- wyróżnienie GALERII OTWARTEJ: Jarosław Kolec za pracę „Wpinka – broszka szt. 1”
- wyróżnienie GALERII TRENDYMANIA: Iwona Nowicka za pracę „KILL KLIMT”
- wyróżnienie firmy GALVANO AURUM: Michalina Owczarek za pracę „2 x pierścionek”
- wyróżnienie firmy ARMA: Agnieszka Hopkowicz za pracę „Sztuczki”
- wyróżnienie firmy GRAKO: Renata Korpas-Sutowicz za pracę „Broszka”
- wyróżnienie firmy MARKSTONE: Danuta Czapnik za pracę „Laleczki”
- wyróżnienie firmy RODENT: Aneta Fiodorow za pracę „Ewiva l`arte – niech żyje sztuka”
- wyróżnienie firmy CORUNDUM: Małgorzata Podleśna-Zdunek za pracę „Gorset”.

Żródło: Portal pb.info.pl

zdjęcia prac i fotorelacja z wernisażu w Galerii Otwartej >>>>

* ... i duża satysfakcja, że udaje się czasami sprowokować dyskusję. Szkoda, że tak trudno skupić się na temacie. Ale coś przez chwilę zaiskrzyło! Szkoda, że tylko przez chwilę... Kto chce, niech poczyta.


14 grudnia 2013.   BUNT (Revolt).
22. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodące wydarzenie Legnickiego Festiwalu SREBRO. W roku 2013 odbywał się pod hasłem BUNT, które nawiązuje do europejskich protestów „Oburzonych” i sympatyków ogólnoświatowego ruchu „Occupy Wall Street“. Centralnym wymogiem konkursu, a tym samym Festiwalu, jest postrzeganie biżuterii nie tylko i wyłącznie jako wyrazu bogactwa, pozycji społecznej, luksusu, lecz wykorzystanie jej jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu. Organizatorzy Konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy – zwrócili się do artystów z pytaniem, na które odpowiedzią był przygotowany przez nich obiekt sztuki złotniczej: „Czy standardowy zestaw haseł wypisywanych na transparentach, t-shirtach i wlepkach może być uzupełniony bardziej wyrafinowanym przekazem? Czy projektanci biżuterii potrafią zademonstrować własne zdanie i włączyć się do dyskusji na pozaestetyczne tematy?”.

Na Konkurs nadesłano 625 odpowiedzi, stworzonych przez 319 artystów z 43 krajów. Do wystawy zakwalifikowano prace 52 artystów-złotników, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Chile, Indii, Izraela, Japonii, Korei, Kostaryki, Nowej Zelandii, Tajwanu, USA. Jest wśród nich biżuteria, obiekty i komunikaty, w których zamysł autora i przekaz dzieła sztuki ważniejsze są od jego funkcji użytkowej. Czasem prace są jej całkowicie pozbawione.

Najlepsze złotnicze „riposty” oglądać można na wystawie BUNT, która od 14 grudnia 2013 do 17 stycznia 2014 roku będzie gościć w sandomierskiej Galerii Otwartej.

===========

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do niego mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Tej co roku dokonuje międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa. W roku 2013 w jury zasiedli: Galit Gaon (Izrael) – główna kuratorka w Muzeum Wzornictwa Cholon (Izrael), założycielka, dyrektorka i główna kuratorka w Israeli Cartoon Museum, Jiro Kamata (Japonia/Niemcy) – adiunkt na Wydziale Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, Hans Stofer (Szwajcaria/Wielka Brytania) – profesor i dziekan na Wydziale Złotnictwa, Metalurgii i Biżuterii w Royal College of Art w Londynie, a także dwoje rodaków: Sławomir Fijałkowski – generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, dziekan i wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Aneta Lis-Marcinkiewicz – artystka-złotniczka, członkini grupy artystycznej LIS2.

zdjęcia z ekspozycji >>>>

    Laureaci 22 Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BUNT (REVOLT):
  • Janjaap Luijt – Holandia
    Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Sara Gackowska – Polska
    II Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego
  • Laura Bradshaw-Heap – Irlandia
    III Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
  • Katarína Siposová – Słowacja
    Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy
  • Marta Hryc – Polska
    Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga”
  • Mari Ishikawa – Japonia
    Nagroda Targów Inhorgenta Munich
  • Bartosz Chmielewski – PolskaNagroda Polskiej Biżuterii
  • Lena Lindahl – Szwecja
    Nagroda Polskiej Biżuterii
  • Bartosz Ulatowski – Polska
    Nagroda Grupy Sześć (B. Bytomski, P. Kaczyński, K. Roszkiewicz, M. Tymiński, A. Wolski)
  • Janjaap Luijt – Holandia
    Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
  • Isabell Schaupp – Niemcy
    Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy
  • Andrzej Pacak – Polska
    Nagroda rzeczowa firmy HEFRA

22 listopada 2013.   WSPÓLNY PUNKT WIDZENIA II
Wystawa absolwentów Katedry Biżuterii ASP w Łodzi.

Tegoroczny „Wspólny punkt widzenia” jest drugą edycją wystawy prezentującą twórczość absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. I ponownie miejscem debiutu tej wystawy jest Sandomierz i mieszcząca się tu Galeria Otwarta.

Po ukończeniu studiów tylko część absolwentów zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem biżuterii. Ci, dla których dyplom był tylko początkiem drogi twórczej, zdecydowanie chcą swoje realizacje pokazywać. Na zapowiadanej wystawie Autorzy zaprezentują po kilka prac stanowiących jednie fragment ich dotychczasowego dorobku artystycznego. Ale jakże ciekawy! I jakże miło odnotować, że w jednej przestrzeni spotkają się wykładowcy ze swoimi byłymi studentami.

Uczestnicy w swych pracach wykorzystują - poza metalami szlachetnymi i klasycznym warsztatem złotniczym - również inne technologie i techniki "zaimportowane" do biżuterii oraz materiały – obok tradycyjnych – często zupełnie "niebiżuteryjne". Łączy ich WSPÓLNY PUNKT WIDZENIA. Bo biżuteria ma zdobić podkreślając osobowość tego, kto ją nosi. Może być głównym elementem stroju lub subtelnym dodatkiem. Może być komunikatem lub komentarzem. Bywa też, że jest agresywna lub przekorna. A ogranicza ją jedynie skala i funkcja. Naprawdę niewiele więcej...

zdjęcia z wernisażu i prace w gablotkach >>>>

Jak widzą biżuterię uczestnicy tegorocznej wystawy można zobaczyć w terminie od 23 listopada do 13 grudnia w Galerii Otwartej w Sandomierzu (Rynek 5). W wystawie biorą udział : prof. Andrzej Szadkowski, dr Sergiusz Kuchczyński , dr Olga Podfilipska-Krysińska, dr Michał Wyszomirski, mgr Justyna Stasiewicz, mgr Andrzej Kupniewski, Monika Miodek - licencjat , Maria Łęczycka – licencjat, Dorota Sokołowska – licencjat, Maja Woźniak – licencjat.


1 sierpnia 2013.
AMBERIF DESIGN AWARD 2013. Po prosu pierścionek.
17. Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem.

W dniach 1-31 sierpnia Galeria Otwarta zaprasza na kolejną wystawę złotniczą. Nietypową, bo tym razem nie zobaczymy przedmiotów w swej tradycyjnej, trójwymiarowej formie.

Wystawę zorganizowały Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. To wyniki 17. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2013. Celem konkursu, początkowo znanego pod nazwą Elektronos, jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Tegoroczny temat to – „Po prostu pierścionek”.

Nietypowe, bo prezentowane na planszach 2D realizacje konkursowe, mają długą historię. Zainteresowanych szczegółami warto odesłać do artykułu Sławomira Fijałkowskiego, który ukazał się na stronach portalu amber.com.pl. Zainteresowanych wystawą – zapraszamy do Sandomierza, gdzie przy ul. Rynek 5 (I piętro), w ramach projektu RETRO Galerii prowadzonego przez GALERIĘ OTWARTĄ, można zobaczyć efekt kolejnej rewizyty Światowej Stolicy Bursztynu w Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego.

(więcej o konkursie, zdjęcia prac >>>>)

JURY na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2013 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 152 prace nadesłane na konkurs pod hasłem „Simply a ring” przez 110 autorów z 17 krajów: Australii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Skład jury:
• Caroline Broadhead – przewodnicząca, wykładowca projektowania biżuterii w Central Saint Martins College of Arts and Design, Londyn, Wielka Brytania
• Christophe Burger – projektant biżuterii, Colmar, Francja
• Katarzyna Rzehak – krytyk sztuki, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, Polska
• Agnieszka Jacobson – Cielecka - dziennikarka, krytyk sztuki i kurator designu, Polska
• Gisbert Stach – projektant biżuterii, Graefelfing, Niemcy

NAGRODA GŁÓWNA
ufundowana przez Pana Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska - PLN 10,000
Bożena Czarnecka, za pracę nr 528624
Jury doceniło płynny charakter pracy. Autor utrzymał spontaniczność procesu tworzenia do tego stopnia, że praca budzi pytanie o sposób jej wykonania. Użycie karmelu, który jest łudząco podobny do bursztynu w kolorze i przejrzystości, jako materiału bazowego, w którym zatopione zostały drobiny bursztynu, było znakomitym zaskoczeniem. Praca ta odwraca również pojęcie inkluzji – w tym przypadku to sam bursztyn staje się inkluzją. Kolejna niespodzianka to możliwość zjedzenia – konsumpcji pierścionka. Mamy więc kolejne odwrócenie – tym razem dotyczące koncepcji trwałości biżuterii.

NAGRODA BURSZTYNOWA
ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników - 1 kg bursztynu
Angelina Stoykova za pracę nr 130777
Praca ta odnosi się do tematu konkursu w sposób bardzo świeży i kreatywny. Użycie bandaża, który może nawiązywać do pojęcia opieki i ochrony, stało się oryginalnym sposobem na przytwierdzenie kamienia do pierścionka, a także środkiem ekspresji emocjonalnej. Na pozór bardzo proste połączenie elementów otwiera cały wachlarz możliwych reakcji emocjonalnych.

NAGRODA SREBRNA - 1 kg srebra
Bogdan Dowlaszewicz za pracę nr 050210
Jury doceniło dowcipne zastosowanie w pierścionku korka do wanny. Dzięki temu powstało doskonałe zestawienie idei wysokiej i niskiej, w którym potencjał biżuterii wypływa z osobliwości kontekstu.

Jury przyznało także wyróżnienia odnoszące się do skojarzeń, jakie budzi hasło „Po prostu pierścionek”. Do publikacji w katalogu Targów AMBERIF 2013 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 21 prac autorów:
Bożena Czarnecka – (Nagroda Główna, Wyróżnienie), Bogdan Dowlaszewicz – (Nagroda Srebrna), Maren Giloy, Paweł Kaczyński, Lidia Karpacz, Miron Kutarba – (Wyróżnienie), Katarzyna Luter, Adam Łyszkowski, Marek Mrowinski, Karolina Navus-Wysocka, Olga Oblezina, Alain Roggerman, Marta Rudnicka – (Wyróżnienie), Wojciech Rygało, Svetlana Shagarova, Angelina Stoykova – (Nagroda Bursztynowa), Andrzej Szadkowski, Jasper Vanderberghe.


5 lipca 2013.
WSZYSTKIE DZIECI ŚWIATA
VII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "WSZYSTKIE DZIECI ŚWIATA" Pacanów 2013 został zorganizowany po raz siódmy. Celem konkursu jest promocja i popularyzacja najwartościowszych zjawisk z obszaru sztuk wizualnych skierowana do osób fotografujących. Tematem niniejszego konkursu jest przedstawienie życia dziecka we współczesnym świecie.

W tegorocznej edycji w jury zasiedli:

• Jolanta Rycerska – fotograf, prezes Zarządu Głównego ZPAF;
• Andrzej Zygmuntowicz – fotograf, v-ce prezes Zarządu Głównego ZPAF, wykładowca historii fotografii, teorii fotoreportażu oraz fotografii współczesnej i dokumentalnej Uniwersytetu Warszawskiego;
• Alicja Urbanowicz – fotograf, I miejsce w konkursie National Geographic (2012);
• Jakub Ochnio – fotograf, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym
„WSZYSTKIE DZIECI ŚWIATA” PACANÓW 2012, prezes Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE, członek ZPAF".

Na konkurs wpłynęło 160 prac (w tym zestawy) 56 autorów. Jury po naradzie dokonało selekcji prac. Do wystawy zakwalifikowano 76 prac 37 autorów. Przyznano następujące nagrody:

  • I miejsce dla – Piotr Krysiak - zestaw „Dzieciństwo w Hawanie” - 2500zł
  • II miejsce dla – Kornelia Głowacka – Wolf – zestaw „Pięć dni w Pisztalu” - 1500zł
  • III miejsce dla – Przemysław Konefał – zestaw „Przekroczyć szklaną granicę” - 1000zł

Ponadto Jury przyznało 2 wyróżnienia dla:

  • Anita Czarniecka – zdjęcie „Krajobraz bez photoshopa”
  • Szymon Barylski – zdjęcie „Lubna”

Efekt konkursu można było zobaczyć w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. Aktualnie zapraszamy do Sandomierza na pokaz tej wyjątkowej wystawy. Zostanie ona pokazana w ramach projektu "RETRO Galeria", prowadzonego przez GALERIĘ OTWARTĄ. Wystawa będzie czynna do 31 lipca.


22 czerwca 2013.
ŁYK SZTUKI NA ŚNIADANIE
Spotkanie w GALERII ORWARTEJ O w ramach projektu
Festiwal Miasto Młodych Artystów.
(projekt: SilverPromo))

W ramach Festiwalu Miasto Młodych Artystów serdecznie zapraszamy do Galerii Otwartej na spotkanie przy kawie i "czymś do kawy". Porozmawiamy o sztuce złotniczej, biżuterii autorskiej, krzemieniu pasiastym i... innych minerałach. Zapraszamy w godz. 10 - 12. Do zobaczenia :-)))


19 czerwca 2013.
II OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIŻUTERII AUTORSKIEJ
KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU
.
(projekt: krzemienpasiasty.info))

II Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU rozstrzygnięty !!! Wszystkie nadesłane prace decyzją jury zostały zakwalifikowane do wystawy. Oficjalny werdykt jury wraz z listą uczestników wystawy w przygotowaniu. Lista laureatów, zgodnie z regulaminem jest poufna. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas wernisażu wystawy w dniu 14 września 2013 roku. Do zobaczenia w Sandomierzu :-)))

fotorelacja z obrad jury >>>>


13 czerwca 2013. CZTERDZIESTKA
40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii.
(projekt: krzemienpasiasty.info))

Już po raz ósmy wystawa CZTERDZIESTKA zostanie pokazana szerokiej publiczności poza Sandomierzem. Po ekspozycjach w Barcelonie w ramach projektu Designed in Poland w styczniu 2012 roku (częściowo), w Gdańsku podczas 19. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich "Amberif 2012", w Muzeum Miedzi w Legnicy podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2012, w Lipsku podczas Targów Zegarków i Biżuterii MIDORA 2012, w Warszawie podczas targów Złoto Srebro Czas 2012 oraz ponownie w Gdańsku, na półrocznej ekspozycji w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Historycznego miasta Gdańska, po pokazie w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli – zapraszamy do Krakowa. Wystawa zostanie pokazana w dniach 13-15 czerwca 2013 roku podczas Letnich Targów Trendów Jubilerskich i Zegarkowych JUBINALE `13. Zapraszamy do hali Targów w Krakowie, które mieszczą się przy ul. Centralnej 41A.

Działania promujące kamień, który występuje tylko w Polsce, tylko w ziemi sandomierskiej, podjęte przez Cezarego Łutowicza ponad 40 lat temu, do których kilkanaście lat temu włączyło się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, wsparte przez Urząd Miejski w Sandomierzu, a od niedawna również przez GALERIĘ OTWARTĄ Mariusza Pajączkowskiego, zaczynają przynosić efekty. Kamień ten stał się pośrednio kamieniem naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Coraz częściej Kancelaria Sejmu i Senatu oraz nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych obdarowują oficjalnych gości prezentami z krzemieniem pasiastym. Obok bursztynu staje się kamieniem charakterystycznym dla Polski, coraz częściej rozpoznawalnym, coraz częściej noszonym. I zawsze w kontekście krzemienia pasiastego jest wymieniany Sandomierz – Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego.

Wystawa jest efektem I Festiwalu KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU, który odbył się w Sandomierzu w dniach 2 września – 11 listopada 2011 roku. Jej trzon stanowią prace nagrodzone i wyróżnione w I Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, ukazujące klasyczne piękno tego kamienia oraz szerokie możliwości jego zastosowania w biżuterii. Ciekawym uzupełnieniem są wyselekcjonowane prace z innych czterech festiwalowych wystaw: „Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte” (wystawa minerału w naturalnej i odsłoniętej formie), „W dłoniach krzemień pasiasty” (rekonstrukcje narzędzi pradziejowych i przedmiotów wykonanych z tego kamienia), „W krzemieniu zastane” (wystawa fotografii Cezarego Łutowicza) oraz „Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni” (impresje fotograficzne autorstwa Ewy Sierokosz i Eweliny Ury). Odwiedzający wystawę zobaczą prace 40 uczestników - sto kilkadziesiąt przedmiotów, które ukazują nie tylko biżuterię z tym kamieniem, ale i sam minerał: jego piękno, malarskość, elegancję i absolutną unikatowość.

Pokaz w Krakowie uzupełnia ponad 20 obiektów pochodzących z jedynej w świecie kolekcji biżuterii i obiektów sztuki z kolekcji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Krzemień pasiasty to rzeczywiście kamień wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że występuje tylko w Polsce i tylko w Ziemi Sandomierskiej. Zachwyt budzi przede wszystkim jego rysunek, w którym można zobaczyć przestrzeń, wzburzone wody, krajobrazy ziemi, świat roślin i zwierząt. Rysunek, który ukazuje całe bogactwo czterech żywiołów – bowiem uderzony jeden o drugi miota również ogień. Jest twardy, więc trudny do obróbki, ale rekompensuje to wspaniałymi rzeźbiarskimi kształtami, niezwykłym układem charakterystycznych pasków w kolorach czarnym, szarym, beżowym i białym. Zachwyt budzą tzw. konkrecje, które, na podobieństwo słojów drzewa, tworzą koncentryczne pasma barwne. Efekty są zachwycające. Dowiedzie tego wystawa „Czterdziestka”, na którą serdecznie zapraszamy.


26 maja 2013. CZTERDZIESTKA
40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii.
(projekt: krzemienpasiasty.info)

W dniach 26 maja – 9 czerwca wystawa „CZTERDZIESTKA – 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” ponownie została przedstawiona szerokiej publiczności poza Sandomierzem. Pokaz w Stalowej Woli uzupełniła kolekcja prac z krzemieniem pasiastym ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Prace były eksponowane w Sali wystawienniczej Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli ( ul. Okulickiego 32).

Pięknie zaaranżowana wystawa wpisuje się w działania promujące Sandomierz jako Światową Stolicę Krzemienia Pasiastego. Przypomnijmy: wystawa jest efektem I Festiwalu KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU, który odbył się w Sandomierzu w dniach 2 września – 11 listopada 2011 roku. Jej trzon stanowią prace nagrodzone i wyróżnione w I Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, ukazujące klasyczne piękno tego kamienia oraz szerokie możliwości jego zastosowania w biżuterii. Uzupełnieniem jest wybór prac z pozostałych czterech wystaw zorganizowanych podczas I Festiwalu. Odwiedzający wystawę zobaczą prace 40 uczestników - sto kilkadziesiąt przedmiotów, które ukazują nie tylko biżuterię z tym kamieniem, ale i sam minerał: jego piękno, malarskość, elegancję i absolutną unikatowość.


1 maja 2013. INDIE w fotografii Marcina Sierokosza.
(projekt: RETRO Galeria)


Od 1 maja do 30 czerwca 2013 roku zapraszamy na autorską wystawę fotografii Marcina Sierokosza. Prace Autora można oglądać w RETRO Galerii, Sandomierz, Rynek 5, I piętro. Zapraszamy !


27 kwietnia 2013. 72 x BIŻUTERIA.

 Plakat: 72 x biżuteriaGALERIA OTWARTA, śladem trzech poprzednich lat, przygotowała wystawę biżuterii polskich Artystów i Projektantów. Zostali oni poproszeni o przygotowanie specjalnych kolekcji. Celem wystawy jest promocja sztuki złotniczej, zapoznanie publiczności z najciekawszymi projektami biżuterii z pracowni polskich projektantów oraz umożliwienie Gościom odwiedzającym Sandomierz ich nabycie. Bo przecież za każdym z przedmiotów pokazywanych w GALERII OTWARTEJ stoi człowiek, który ją zaprojektował i wykonał, który ma własne spojrzenie na współczesną biżuterię.

Wystawa „72 x biżuteria” to już piąta tego typu impreza w GALERII OTWARTEJ. Otwarcie odbyło się 27 kwietnia, zaś wystawa potrwa przez całe wakacje - do 3 września. Do udziału w pierwszej wystawie, w 2010 roku, zaprosiłem 20 osób. GALERIA OTWARTA była w fazie organizacji, tuż po otwarciu, nie było żadnej gwarancji, że - mimo powodzi na prawym brzegu Sandomierza – można spodziewać się sukcesu. Udało się - do tego stopnia, że tytuł wystawy zmieniliśmy na "31 x biżuteria", a większość autorów była bardzo zadowolona z jej efektów.

W roku 2011 zaprosiłem 40 osób. Wystawa pt. "50 x biżuteria" była kolejnym sukcesem. Prawie wszyscy Autorzy byli zadowoleni. Rok 2012 to już "60 x biżuteria". Uczestniczyło w niej 65 Autorów, ale tytułu nie udało się już zmienić. Była też edycja zimowa pt. "GALERIA OTWARTA PREZENTuje" (rok 2010). Nie było najgorzej, ale dowiedzieliśmy się, że okres grudniowy w Sandomierzu nie sprzyja organizacji wystawy sprzedażnej. W roku 2011 i 2012 takiego spotkania GALERIA OTWARTA nie zorganizowała.

Wernisaż wystawy został wpisany do programu inauguracji sezonu turystycznego w Sandomierzu, zaś spotkanie z pracami i gośćmi zaczęło się 27 kwietnia o godz. 17. Autorom najciekawszych realizacji zostały przyznane wyróżnienia. Oto lista laureatów:

  • Wyróżnienie Burmistrza Sandomierza otrzymała EWA RUDOWSKA
  • Wyróżnienie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu otrzymał ANDRZEJ PACAK
  • Wyróżnienie Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu otrzymała DANKA CZAPNIK
  • Wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury otrzymali MAGDALENA i TOMASZ STAJSZCZAK
  • Wyróżnienie Sandomierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego otrzymała PATRYCJA ALVAREZ
  • Wyróżnienia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych otrzymali BARBARA WIERZBANOWSKA i LESZEK PIELUCHA
  • Wyróżnienie GOLD & SILVER GALLERY otrzymała MAŁGORZATA PODLEŚNA-ZDUNEK
  • Wyróżnienie GALERII OTWARTEJ otrzymali JOLANTA GAZDA i RADEK SZWED
SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

Cieszymy się, że tak wiele osób odwiedziło Galerię Otwartą przy tej okazji. Dziękujemy również wszystkim, którzy - choć nie mogli być obecni - przesłali dobre myśli i życzenia. Podczas spotkania Goście mogli posłuchać poezji Józefa Skóry, sandomierskiego poety, we wspaniałej interpretacji gitar zespołu Rynek 1, który tworzą Jakub "Kubuś" Wrześniak, Michał "Misiek" Jakóbczyk i Michał "Młody" Lebioda. Wieczór zakończył się przy ognisku, gitarze i pokazie Teatru Ognia, który przygotowała sandomierska młodzież. Wszyscy poczuliśmy, że zbliża się czas słońca, kwitnącej wiosny i wspaniałych spotkań.

       fotorelacja z wernisażu >>>>

 

29 marca 2013. PIERŚCIEŃ.
Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2012.


Jury Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2012, obradujące 22 czerwca 2012 r. w składzie: Katarzyna Rzehak - historyk sztuki, krytyk design’u, przewodnicząca jury, Magdalena Kwiatkiewicz - współwłaścicielka firmy YES, właścicielka prywatnej kolekcji biżuterii, Joanna Bijok - przedstawicielka PSP i MCT, Zbigniew Kraska - dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy, Andrzej Boss - profesor, kierownik Katedry Biżuterii ASP w Łodzi, Jacek Byczewski - artysta plastyk, dokonało wyboru laureatów, podziału nagród i wyróżnień, uzasadniając swój wybór następująco:

  • I Nagroda Prezesa MCT - 7000 zł - Paweł Kaczyński - Pierścień „Bliźniacy” - za śmiały artystyczny gest wykorzystania przedmiotu „ready made” i nadanie mu nowej formy i funkcji. Za odwagę, bezkompromisowość i precyzję „cięcia”. Za oryginalność i indywidualizm pomysłu. Pierścienie „Bliźniacy” to dwa w jednym, praca genetycznie i artystycznie jednolita, wyrażona w dwóch niezależnych artystycznie bytach-pierścieniach, zaskakująco rozdzielnych, doskonale spójnych.
  • II Nagroda Prezesa PSP - 3000 zł - Magdalena Paszkiewicz - „bez tytułu (zestaw pierścionków - 6 sztuk)” - za umiejętność świeżego spojrzenia na temat. Za nowatorstwo, lekkość
    i wdzięk pomysłu pierścionków, które można wkładać jedne
    w drugie, tworząc mnogość rozwiązań i kompilacji. Za to, że autorka stworzyła rozbudowany estetycznie system biżuterii nie biorąc do ręki palnika. Za wyrafinowaną artystycznie wizję
    i warsztatową konsekwencję w jej realizacji
  • III Nagroda Prezesa STFZ - statuetka - Jolanta Gazda - „Pierścionki dziewiarskie” - za umiejętne i przekonujące przeniesienie do biżuterii techniki z innej dziedziny, za pokazanie różnych możliwości estetycznych tej techniki
    i warsztatowe jej opanowanie. Za umiejętne operowanie bezkompromisową formą. Za oryginalny koncept, za subtelność, a jednocześnie siłę artystycznego języka.

Jury postanowiło przyznać dwie dodatkowe nagrody, poza tymi, ustalonymi regulaminem:

  • Wyróżnienie firmy YES w wysokości 1000 zł - Jan Suchodolski - „Zestaw niepowtarzalnych pierścionków (każdy inny) - jako komplet biżuterii, czyli pierścień rządzi” - za indywidualizm rozwiązania, które włącza odbiorcę w proces twórczy, za przerzucenie inicjatywy artystycznej na „drugą stronę”. Za pracę wyjątkowo atrakcyjną i kuszącą, pobudzającą wyobraźnię i wielowątkową.
  • Wyróżnienie honorowe Galerii Sztuki w Legnicy - Anna Fijałkowska - Pierścionek „Gravissimum est Imperium” za wyrafinowany koncept artystyczno-literacki - za myślenie abstrakcyjne, za umiejętność tworzenia przekazów wieloznacznych i wielopoziomowych.

Fundatorzy nagród przyznali następujące wyróżnienia:

  • Wyróżnienie Galerii Otwartej - Jarosław Westermark - „Pierścień Kryształy”
  • Wyróżnienie firmy Kociuba s.c. - Patrycja Włoch - „Zjedz mnie”
  • Wyróżnienie firmy Arma - Magdalena Kieruzel - „Samorost”
  • Wyróżnienie firmy Hopea - Jolanta Gazda - „Pierścionki dziewiarskie”
  • Wyróżnienie firmy Rodent - Kacper Schiffers - „Pierścionek P1”
  • Wyróżnienie firmy Corundum - Hanna i Jacek Zdanowscy - „Pierścień”
  • Wyróżnienie Wytwórni Antidotum - Beata Ciesielska - „Reflektor osobisty”

KATALOG TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE >>>>


21 - 23 marca 2013.   PO PROSTU BRANSOLETKA :-)
Warsztaty - złotnicza zabawa podczas targów AMBERIF 2013
(projekt: SilverPromo)

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy podczas trwania targów Amberif będą mieli trochę czasu i ochoty, aby spotkali się w dniach 21-23 marca w godz. 11-15 w Galerii Projektantów (hala D) przy wspólnym stole (tym razem nie złotniczym) i wykonali bransoletkę.

Znajdą się tu przygotowane konstrukcje, druty i rurki z metali kolorowych, śrubki i nity, kamienie i bursztyn, nici i wełenki, podstawowe narzędzia, kleje itp. Każdy może również przynieść coś ze sobą i zrealizować swój pomysł na ozdobę nadgarstka. Wykonane bransoletki będą pokazywane tuż obok, a ekspozycja będzie rosła z każdą godziną.

Wszystkie bransoletki będą fotografowane. Jeżeli ktoś będzie chciał zabrać swój przedmiot przed końcem akcji, pozostanie zdjęcie. Z pewnością pojawi się również chęć fotografowania prac na modelkach, które serdecznie zapraszamy! Drukowanie zdjęć będzie się odbywało na miejscu, zdjęcia będą eksponowane na sznurze do bielizny przypięte kultowymi spinaczami. Czwartego dnia targów ok. godz. 14.00 zbierze się samozwańcze jury, które przyzna nagrody za najciekawsze realizacje. Będą brane pod uwagę zarówno bransoletki na ekspozycji, jak i zdjęcia wiszące na sznurze. Zostaną wręczone nagrody-niespodzianki. Wykonane przez siebie prace będzie można zabrać ze sobą, ale prosimy uczestników zabawy, aby pozostawili je na drzewie-ekspozycji (dziękujemy Firmie TomSki z Łodzi) do czwartego dnia, do godz. 14.00.

Z pewnością podczas tych dni zdarzy się wiele nieprzewidzianych sytuacji, ale bardzo chcemy, żeby były one powodem do żartów, zabawy, rozmów i uśmiechniętych emocji. Na takie właśnie ekspresyjne spotkanie liczymy!

Scenariusz spotkania przygotował Mariusz Pajączkowski (Galeria Otwarta w Sandomierzu), a samo spotkanie zostanie poprowadzone przy współudziale Jarosława Kolca (ASP Łódź), studentów łódzkiej ASP i wolontariuszy. Cała akcja jest wspierana i współorganizowana przez 20. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2013 oraz osobiste zaangażowanie Dobrego Ducha Amberifu - Ewy Rachoń. Szczegółowa dokumentacja wydarzenia zostanie udostępniona na stronie www.zlotnictwo.info.

Zapraszamy Firmy i osoby prywatne o wsparcie akcji poprzez przekazanie materiałów do wykonania bransolet lub ufundowania nagród. Nie muszą one być cenne, ale niech będą sympatyczne i radosne. Bo chcemy spotkać się podczas pracy aby się poznać, dobrze bawić i sympatycznie ten czas zapamiętać. Często nie znamy się osobiście. „Stara gwardia” i młodzi projektanci mijają się na jednej przestrzeni nie wiedząc, „who is who”. A jak najłatwiej się poznać? Przy wspólnym działaniu!

FOTORELACJA Z WYDARZENIA >>>>


16 marca 2013. WISŁA.
Wystawa Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii.
(projekt: RETRO Galeria)

Sandomierskie Towarzystwo Pasjonatów Fotografii oraz GALERIA OTWARTA ponownie zaprasza na fotograficzne spotkanie z piękną Ziemią Sandomierską. Tym razem zobaczymy Królewskie Miasto znad tafli wody. Wisła jest tak integralną częścią miasta, że trudno ich nie łączyć. Jak to zrobili Autorzy zdjęć - proszę zobaczyć. W ramach projektu RETRO Galeria od 16 marca do 24 kwietnia zapraszamy na Rynek 5.

Podczas wernisażu wystawy usłyszymy również kilka wierszy o Wiśle i Sandomierzu autorstwa Józefa Skury, które pięknie zinterpretował muzycznie Jakub "Kubuś" Wrześniak. Zagra formacja RYNEK 1 w składzie: Jakub "Kubuś" Wrześniak, Misiek Jakóbczyk i Michał "Młody" Lebioda.


ZDJĘCIA I FOTORELACJA Z WERNISAŻU >>>>


1 lutego 2013.
Regulamin II Ogólopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej
KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU
.

KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU to hasło, które od lat towarzyszy działaniom, jakie podjął Cezary Łutowicz promując kamień jakże charakterystyczny dla Ziemi Sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego. 41 lat temu – po ponad 4000 lat zapomnienia – podjął działanie, w którym krzemień pasiasty ponownie miał zająć miejsce szczególne!

W neolicie ten wyjątkowy kamień, pozyskiwany w jedynym miejscu na świecie, był przedmiotem wyróżniającym jego posiadacza, towarzyszył jego życiu, określał jego pozycję w społeczeństwie, był oznaką, wartością. Tak znaczącą, że nie opuszczał go nawet po śmierci. Był znakiem!

Przez ponad 2 tysiące lat w kopalniach i osadach u podnóża Gór Świętokrzyskich był starannie obrabiany, gromadzony i w ramach ówczesnej wymiany handlowej rozpoczynał swój szlak przez ówczesną Europę. I dziś, podniesiony z polnej drogi, kadrowany ręką człowieka, starannie szlifowany i oprawiany staje się znów klejnotem, przedmiotem wyjątkowym. Staje się ponownie znakiem.

Jego twardość, uroda i rzadkość występowania sugerują, że to kamień szlachetny. Jego rysunek, w którym możemy zobaczyć przestrzeń, wzburzone wody, krajobrazy ziemi, świat roślin i zwierząt ukazuje całe bogactwo czterech żywiołów. Bo uderzony jeden o drugi miota również ogień... Czy istnieje jakikolwiek przedmiot, który jest tak jedynie nasz, który jest tylko tu, na ziemi rdzennie polskiej? Chyba nie. Na pewno nie! To prawdziwy polski znak!

Doceniany coraz bardziej przez liczne rzesze jego posiadaczy, awansuje na salony elit, gości w muzeach i galeriach, w pracach naukowych i czasopismach, w świadomości projektantów biżuterii i mody, w emocjach i szkatułach. Był kamieniem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, zaś Sandomierz jest uznany za Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego, tak jak Gdańsk - za Światową Stolicą Bursztynu. Bo właśnie w Sandomierzu został ponownie nam przywrócony. I czas już, aby z tej okazji ponownie spotkać się, świętować, cieszyć się i wzajemnie uśmiechami obdarzać! NAJWYŻSZY TEŻ CZAS DAĆ GO W RĘCE PROJEKTANTÓW, ARTYSTÓW ZŁOTNIKÓW, AUTORÓW. TO ONI MOGĄ ZROBIĆ DLA NIEGO NAJWIĘCEJ ! DAĆ NOWY ZNAK !

Pełny tekst regulaminu z formularzem zgłoszenia w pliku .doc i w pliku .pdf

19 stycznia 2013. SILVER meetings LEGNICA.

Rok 2013 w GALERII OTWARTEJ rozpoczynamy wspólnie z Galerią Sztuki w Legnicy. Serdecznie zapraszamy 19 stycznia o godz. 17 na wernisaż wystawy "SILVER meetings LEGNICA".

W Sandomierzu zobaczymy kilkadziesiąt prac z powstającej międzynarodowej kolekcji współczesnej sztuki złotniczej oraz - w ramach projektu "RETRO Galerii" - 20 fotografii prac polskich artystów, których realizacje w różnym okresie czasu gościły w legnickich konkursach. Podczas wernisażu odbędzie się również uruchomienie portlu ZŁOTNICTWO.INFO informującego i dokumentującego złotnicze wydarzenia. Zaś po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy na spotkanie w GALERII OTWARTEJ przy lampce wina oraz o godz. 20 na koncert Dave Ellis Blues Band do pobliskiego Klubu Lapidarium.

Galeria Sztuki w Legnicy od ponad 30 lat specjalizuje się w prezentowaniu, promowaniu i dokumentowaniu awangardowej, współczesnej sztuki złotniczej, m.in. organizując jeden z najważniejszych w Europie przeglądów biżuterii autorskiej: Legnicki Festiwal SREBRO - imprezę znaną dziś w całej Europie, ściągającą do Legnicy co roku rzeszę artystów, znawców i miłośników biżuterii na liczne i różnorodne Festiwalowe wydarzenia (kilkanaście wystaw, sesja naukowa, warsztaty, pokazy typu fashion, koncerty, projekcje, happeningi i akcje plastyczne).

Galeria postanowiła zdyskontować swój dorobek organizacyjny w zakresie promocji współczesnej, awangardowej biżuterii w trwałej formie, czyli w postaci stałej kolekcji dlatego kilka lat temu rozpoczęto gromadzenie eksponatów i starania o adaptację piwnic do ich permanentnej prezentacji. Postanowiono, że kolekcja i wystawa będą miały charakter międzynarodowy, tak jak międzynarodowy charakter i rangę ma Festiwal SREBRO. Spośród licznie przewijających się przez Festiwal prac wyłuskiwano najciekawsze i pozyskiwano je do zbiorów własnych (z braku funduszy – głównie w drodze darów), tworząc zalążek kolekcji. W ten sposób zgromadzono już blisko 300 prac ponad 70 artystów z Polski i zagranicy. Zgromadzone w kolekcji prace pokazują różne tendencje stylistyczne, eksperymenty techniczne i materiałowe, ciekawe zjawiska i osobowości twórcze

W zakresie problemowym Kolekcja odzwierciedla proces usamodzielniania się biżuterii jako niezależnej i równoprawnej dziedziny sztuki, wychodzącej poza rzemiosło i czystą użytkowość, za to stającej się nośnikiem krytycznego komunikatu, w którym forma i materiał są tylko składnikami języka wypowiedzi artystycznej, nie przesądzając o komercyjnej wartości przedmiotu. Na wystawie w GALERII OTWARTEJ zobaczyć będzie można wybrane prace z kolekcji, a wśród nich prace autorstwa m.in. Andrzeja Szadkowskiego, Sławomira Fijałkowskiego, Andrzeja Bossa, Ewy Effenberg, Mariusza Gliwińskiego, Mariusza Pajączkowskiego, Jakuba Śliwowskiego, Marcina Zaremskiego, Tomasza Zaremskiego, Hermana Hermsena, Ramona Puig Cuyasa, Hanny Hedman, Silke Trekel, Yoko Izawy, Kelly Mc Callum, Normana Cherry, Marty Mättsson, Haralda O’Connora, Georga Doblera, Tasso Mattara, Felicity Peters, Vratislava Karela Nováka, Ludmily Šikolovej.

Galeria Sztuki w Legnicy w październiku 2012 roku wydała album dokumentujący ponad 30 letnią historię legnickich wystaw. Znajdujemy w nim informacje o 160 wystawach zbiorowych i indywidualnych, o ponad 100 powtórzeniach ekspozycji w Polsce i zagranicą, o udziale w wystawach i konkursach kilkuset artystów z Polski i zagranicy, o 120 opublikowanych katalogach, folderach i broszurach oraz kilkadziesiąt plakatów. W sumie - 300 stron albumu „SILVER meetings Legnica”. Znajdziemy tam także wykaz nazwisk uczestników tych wystaw, program sesji naukowych „Granice sztuki globalnej” i wiele więcej porządkujących złotniczą rzeczywistość statystyk.

GALERIA ZDJĘĆ >>>>


24 listopada 2012. BIŻUTERIA - WSPÓLNY PUNKT WIDZENIA.

24 listopada br. sandomierska GALERIA OTWARTA ponownie zaprasza na spotkanie. Tym razem rozpoczną się aż dwie wystawy: „Biżuteria – wspólny punkt widzenia” (godz. 16) i wystawa grafik Magdaleny Paszkiewicz pt. „Abstrakcja – obraz rzeczywisty” (godz. 17).

Pierwsza z nich to zbiorowy pokaz absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. Dwudziestu z nich, którzy w różnych latach kończyli studia na tej uczelni, za namową kuratora wystawy, dr Jarosława Kolca, postanowiło spotkać się przy sandomierskim rynku. Większość z nich działa w grupach twórczych, które narodziły się w murach łódzkiej uczelni. I tak – „GRUPA G” to Magdalena Kieruzel, Magdalena Paszkiewicz i Michalina Owczarek, „Grupa AU+” - Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski, Michał Wysocki, zaś w skład „Grupy G7” wchodzą Jarosław Kolec, Rafał Kozubowicz, Kacper Schiffers, Jakub Śliwowski, Maciej Świtulski, Michał Wyszomirski (tym razem nieobecny) i Radosław Wójcik. Swoje prace pokażą również pracownicy/absolwenci ASP w Łodzi: prof. Andrzej Boss, Kierownik Katedry Biżuterii, dr Ewa Effenberg, mgr Aleksandra Ignasiak, mgr Marcin Nowak oraz pozostali absolwenci: Ewa Diuczko, Marta Rudnicka i Joanna Hryniewicz.

Dla części z Autorów wizyta w Sandomierzu nie będzie pierwszą. Wielu z nich uczestniczyło w Sandomierskich Warsztatach Złotniczych, który w cyklu dwuletnim są organizowane przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Gold&Silver Gallery Cezarego Łutowicza. Dwa lata temu Grupa G7 pokazywała w Zamku swoją zbiorową wystawę, inni uczestniczyli w wystawach organizowanych przez GALERIĘ OTWARTĄ. Ale dla części z nich będzie to pierwsze spotkanie z Królewskim Miastem.

Jak pisze prof. Andrzej Szadkowski, wieloletni Prorektor d/s Nauki ASP w Łodzi - Katedra Biżuterii prezentuje dorobek dydaktyczny na cyklicznych wystawach i międzynarodowych targach branżowych, między innymi w Legnicy, Warszawie, Gdańsku, Monachium, a studenci i absolwenci biorą udziały w konkursach w Italii, Niemczech, Rosji, Francji Wielkiej Brytanii i Japonii uzyskując najwyższe nagrody. Prace studentów, absolwentów i pedagogów Katedry Biżuterii znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce, Rosji, Niemczech, Węgrzech, Czechach, Belgii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA.

Czy faktycznie w pracach pokazanych na wystawie znajdziemy wspólny punkt widzenia na biżuterię i sztukę złotniczą? Jaka jest biżuteria XXI wieku? Gdzie zmierza? Pierwsi będą mogli to stwierdzić Ci, którzy 24 listopada o godz. 16 będą uczestniczyli w wernisażu wystawy w GALERII OTWARTEJ przy sandomierskim rynku.

Wystawy, na których otwarcie zapraszamy w dniu 24 listopada, są przygotowane pod Patronatem Honorowym Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - Pani prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Burmistrza Sandomierza - Pana Jerzego Borowskiego oraz Dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - Pana Pawła Różyło.



zdjęcia prac >>>>

24 listopada 2012. MAGDALENA PASZKIEWICZ
ABSTRAKCJA - OBRAZ RZECZYWISTY.
(projekt: RETRO Galeria)

Magdalena Paszkiewicz ukończyła łódzką ASP. W roku 2010 otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Technik Drzeworytniczych i Książki Artystycznej, zaś drugi w roku 2011, w Pracowni Form Złotniczych. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Monachium, Wiedniu, Kioto, Chamelieres i Urbino. Aktualnie zajmuje się grafiką warsztatową, projektowaniem biżuterii i fotografią. Na wystawie w ramach projektu "RETRO Galeria", prowadzonego przez GALERIĘ OTWARTĄ, pokaże 13 swoich grafik.

Na stronie internetowej (www.magdapaszkiewicz.pl) tak pisze o swojej pracy:
Sztuka to dla mnie styl życia, dzięki któremu komunikuję się z innymi. Wykonywane przeze mnie prace są moim prywatnym pamiętnikiem tego, co mnie otacza i spotyka. Często tworzę pod wpływem chwili, emocji czy zdarzeń. Szukam inspiracji w nas samych, w człowieku i jego relacji ze światem oraz w naturze i jej ekscentrycznych kształtach. W swoich pracach działam na pograniczu różnych technik mieszając grafikę z rysunkiem czy fotografię z malarstwem. Realizuję się głównie w abstrakcji, której początek dostrzegam zawsze w naturze. Odnajduję ją głównie w przyrodzie i zwykłych przedmiotach. W biżuterii natomiast, balansuję na granicy sztuki i dizajnu. Staram się skupić na grze znaczeń, uprawiać literaturę słowa i kreować obiekty, które mają na celu zadziwić odbiorcę., bo współczesna biżuteria to nie tylko piękne kamienie, wszechobecne wzory, ale przede wszystkim ZABAWA, ODWAGA i ORGINALNOŚĆ.

Wystawy, na których otwarcie zapraszamy w dniu 24 listopada, są przygotowane pod Patronatem Honorowym Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - Pani prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Burmistrza Sandomierza - Pana Jerzego Borowskiego oraz Dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - Pana Pawła Różyło.

 

9 listopada 2012. KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU.
40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii.
(projekt: krzemienpasiasty.info)


Od 10 listopada w Muzeum Bursztynu w Gdańsku będzie można oglądać wystawę „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu. Czterdzieści lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. To drugi po bursztynie tak silnie kojarzony z Polską kamień ozdobny fascynujący artystów od czterech dekad.

Niepospolitą urodę i bogactwo artystycznego wykorzystania krzemienia pasiastego możemy podziwiać dzięki wystawie, której organizatorami są: Bożena Ewa Wódz z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – opiekun zbiorów z krzemieniem, Cezary Łutowicz z Gold & Silver Gallery – odkrywca krzemienia dla biżuterii i Mariusz Pajączkowski z GALERII OTWARTEJ – kurator wystawy "Czterdziestka. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii". Jej ważną częścią jest reprezentatywny zbiór jedynej na świecie muzealnej kolekcji biżuterii i obiektów sztuki z krzemieniem pasiastym ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu – w sumie 36 prac 20 autorów z kolekcji liczącej ponad 200 prac wybitnych polskich artystów złotników zgromadzonych na przestrzeni lat 2001-2010.

Imponującym uzupełnieniem jest pięć wystaw składających się na wspólną wystawę „Czterdziestka. 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”. Tworzy ją kilka wystaw towarzyszących I Festiwalowi Krzemienia Pasiastego, który odbył się w Sandomierzu jesienią 2011 r. Odwiedzający Muzeum Bursztynu zobaczą prace konkursowe z Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej ,,Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, naturalne konkrecje Cezarego Łutowicza oraz naturalne formy z kolekcji Ewy i Dariusza Siemońskich. Dopełnieniem prezentacji będą rekonstrukcje narzędzi pradziejowych z krzemienia pasiastego Witolda Migala i Witolda Grużdzia, obrazy z krzemieniem Andrzeja Wilka oraz fotografie Cezarego Łutowicza i inspirowane tym kamieniem Ewy Sierokosz i Eweliny Ury. Eksponaty prezentowane na wystawie w Muzeum Bursztynu pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Gold & Silver Gallery Cezarego Łutowicza i GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego w Sandomierzu.

Na czym polega wyjątkowość krzemienia pasiastego? Jest on drugim obok bursztynu charakterystycznym dla Polski kamieniem jubilerskim. Najszlachetniejsza odmiana krzemienia pasiastego występuje w  jedynym miejscu na świecie – na  Ziemi Sandomierskiej. Za „odkrywcę” krzemienia jako kamienia ozdobnego uważany jest Cezary Łutowicz, który zastosował go w biżuterii w swojej pracowni w Sandomierzu w 1972 r. Od tego czasu, właśnie tu  wytworzyła się tradycja obróbki tego minerału, oprawy oraz sprzedaży biżuterii z ,,kamieniem optymizmu”.

Wystawa „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu” została zorganizowana dla uczczenia 40-lecia zastosowania krzemienia we współczesnej biżuterii. W tym okresie udało się wypromować walory tego kamienia na tyle dalece, że stał się on symbolem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej – pod postacią eleganckich spinek do mankietów promował Polskę na świecie. I promuje ją nadal podczas europejskiego tournee tej wyjątkowej wystawy, która pod nazwą „Czterdziestka” była dotychczas prezentowana w Barcelonie (częściowo w ramach projektu "Designed in Poland"), Gdańsku (podczs targów Amberif 2012), Legnicy, Lipsku i Warszawie.

Wystawa „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
10.11.2012 – 28.04.2013
wernisaż: 09.11.2012
informacja z portalu www.amber.com.pl


23 października 2012.
STFZ.EKO podczas wystawy "Designed in Poland" w Lizbonie.
(projekt: SilverPromo)


W dniach 23-27 października br. w Centro Cultural de Belém w Lizbonie będzie miała miejsce wystawa „Designed in Poland" zorganizowana przez Ambasadę RP w Lizbonie i Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wystawa prezentuje nowoczesne wzornictwo przemysłowe.

Wystawę tworzy ponad 400 produktów przygotowanych przez blisko 60 firm i indywidualnych twórców. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się biżuteria, wyroby z bursztynu i czarnego dębu, porcelana, szkło artystyczne i przemysłowe, dywany, zabawki, rowery, artykuły wyposażenia wnętrz oraz codziennego użytku i wiele innych. Ekspozycję uzupełniają kolekcje obrazów.

Prezentowane przed- mioty cechuje nie tylko wysoka jakość wykonania, ale równie ciekawe wzornictwo łączące nowoczesność z tradycją.

Pierwsza edycja wystawy miała miejsce w Berlinie jesienią 2005 roku, kolejne odbywały się w Hamburgu, Helsinkach, New Delhi, Mumbaju, Monachium, Genewie, Kopenhadze, Madrycie, Astanie i Mińsku, w Lipsku i Wiedniu, Budapeszcie i Barcelonie.

Na czas prezentacji ekspozycji PAIiIZ ogłasi konkurs na polski produkt wyróżniający się jakością. Twórca zwycięskiego produktu otrzyma honorową nagrodę Prezesa PAIiIZ S.A. (dotychczas otrzymały je firmy Gerlach S.A., Graff oraz AMBERMODA Mariusz Gliwiński). Wśród głosujących rozlosowane zostaną atrakcyjne upominki.

Wśród prezentowanej biżuterii znaczącą część stanowiły prace składające się na wystawę STFZ.EKO przygotowaną przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (komisarze wystawy to Mariusz Pajączkowski i Wojciech Rygało). Od ponad dwóch lat wystawa jest pokazywana dzięki staraniom GALERII OTWARTEJ w ramach prowadzonych działań dla promocji sztuki złotniczej.


13 października 2012. RYTUAŁ.
21. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej.


Wystawa RYTUAŁ prezentuje prace zakwalifikowane w tegorocznym - 21. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej. Konkurs ten jest corocznie najważniejszym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. W tym roku na konkurs nadesłano rekordową ilość 561 prac zgłoszonych przez 342 artystów z 42 krajów (w tym 25 państw europejskich, a także USA, Argentyny, Meksyku, Australii, Izraela, Korei, Tajlandii, Chile, Ekwadoru, Indii, Egiptu, Japonii, Kostaryki, Singapuru).

Międzynarodowe jury obradowało w składzie: Leo Caballero (Hiszpania) – twórca portalu społecznościowego poświęconego współczesnej biżuterii Klimt02 oraz właściciel galerii w Barcelonie, Sławomir Fijałkowski (Polska) – generalny konsultant Legnickiego Festiwalu SREBRO, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Mariusz Gliwiński (Polska) – prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (2003-2009); członek Światowej Rady Bursztynu, STFZ, Stowarzyszenia Artystów Rosyjskich. Jego firma, Ambermoda bierze udział w licznych międzynarodowych targach, prowadzi galerię w Sopocie, Eija Mustonen (Finlandia) – kierownik programu Uniwersytetu Nauk Stosowanych Saimaa w Imatrze, Finlandia, koordynator międzynarodowych projektów, m.in.: Alchemia, 1977; Letnie Warsztaty, 2000; KORU 1,2,3, 4, Barbara Schmidt (Niemcy) – kierownik Akademii Projektowania w Rzemiośle działającej przy Wydziale Rzemiosła Górnej Bawarii i Monachium.

Spośród nadesłanych prac do wystawy zakwalifikowano prace 56 artystów i te właśnie zobaczyć będzie można na wystawie w GALERII OTWARTEJ w Sandomierzu.

Idea:
Archetypem biżuterii był amulet – przedmiot o znaczeniu magicznym. Chronił przed przeciwnościami losu, dodawał sił użytkownikowi, wzmacniał poczucie bezpieczeństwa, identyfikował jego świadomość odrębności lub określał przynależność do grupy.
Dzisiejsi specjaliści od marketingu wciąż odwołują się do tego typu nostalgii, przekonując nas, że kolejny dokupiony charms, koralik, breloczek to wciąż ten sam amulet, zaspokajający nasze emocjonalne potrzeby. Podobną rolę spełniają elektroniczne akcesoria - pozornie tylko funkcjonalne, ale tak naprawdę wciąż personalizowane, tuningowane, „osobiste”, zabezpieczone indywidualnym PIN-em.
Affluenza – epidemia naszych czasów - objawia się przywiązywaniem wagi do bezużytecznych gadżetów, a ich coraz krótszy okres stylistycznej przydatności do spożycia jest stałą cechą wielu dzisiejszych produktów, szybko zastępowanych nowymi, rzekomo jeszcze lepszymi i modniejszymi wersjami. Globalny kryzys zaczyna właśnie rewidować system wartości oparty o demonstracyjną konsumpcję, a biżuteria stała się podejrzanym atrybutem przynależności do jeszcze bardziej dziś podejrzanego establishmentu.
Być może jest to najlepszy moment, aby krytycznie odnieść się do wielu – często uzasadnionych – stereotypów, które kojarzą jubilerstwo już nie tylko z powierzchownym „życiem na pokaz”, ale wręcz z wyzyskiem, chciwością, zaprzeczeniem demokracji, nieetycznym wydobyciem złota lub pozyskiwaniem kamieni szlachetnych w rejonach ogarniętych konfliktami zbrojnymi.
Tegoroczny temat: RYTUAŁ jest zaproszeniem do refleksji na temat dzisiejszej i przyszłej funkcji biżuterii, która teraz bardziej niż kiedykolwiek w historii kultury materialnej domaga się nowego uzasadnienia dla celowości jej użytkowania. Ważny głos w dyskusji na ten sam temat sprowokował niedawny juror legnickiego konkursu Gijs Bakker – inicjując projekt „Chi ha paura?”, także wielu artystów i projektantów młodej generacji intuicyjnie odwołuje się do prawdziwie emocjonalnego aspektu biżuterii - jednak w formie skrajnie odmiennej niż czynią to reklamy w life-stylowych magazynach.
Potrzeba przedstawienia wielu aspektów koniecznej odpowiedzi na historycznie niezmienne, ale również na powodowane coraz szybszym rozwojem technologicznym, nowe rytuały codzienności stała się pretekstem do kolejnego uaktualnienia i wybiegającej w przyszłość reinterpretacji.

Sławomir Fijałkowski, konsultant generalny Festiwalu



W najbliższą sobotę 13 października ZAPRASZAMY DO SANDOMIERZA !!!
A powody są przynajmniej trzy...

POWÓD PIERWSZY:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Gold & Silver Gallery. Galeria Cezary Łutowicz
zapraszają na otwarcie wystawy
VII edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”
Zamek, 13 października [sobota] 2012, godz. 14.00
Wystawa będzie czynna do 31 marca 2013

Szanowni Państwo!
w roku jubileuszowym 40-lecia krzemienia pasiastego w biżuterii, mamy zaszczyt zaprosić na kolejne spotkanie ze sztuką złotniczą, tym razem z realizacjami podsumowującymi udział artystów w VII edycji Sandomierskich Warsztatów Złotniczych „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć prace wyjątkowo uzdolnionej młodzieży z Zespołu Szkól Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie, studentów z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, a także dzieła wybitnych, powszechnie znanych projektantów i wykonawców.

POWÓD DRUGI:

Po zamkowym spotkaniu z krzemieniem pasiastym, już o godz. 16.00 Galeria Sztuki w Legnicy i GALERIA OTWARTA zapraszają na wernisaż wystawy będącej efektem 21. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej pt. RYTUAŁ.

POWÓD TRZECI:

Po wernisażach zapraszamy wszystkich na spotkanie w Klubie Lapidarium w podziemiach sandomierskiego Ratusza. Tu przy grulach, mięsiwach, legendarnych śledzikach Bogusi i z pewnością bardzo zacnych napitkach pogawędzimy, być może pośpiewamy, zobaczymy specjalnie na ten wieczór przygotowany "RYTUAŁ OGNIA".

Wiele osób już potwierdziło przyjazd, będzie nas naprawdę sporo. Może też wpadniesz?

A W NIEDZIELĘ:
- Sandomierz o tej porze roku jest najpiękniejszy! Pójdziemy na długi spacer.
- W zbrojowni Kawaler Maltański Łukasz zakuje chętnych w dyby, założy pas cnoty, pozwoli prać się mieczami dwuręcznymi do pierwszej krwi, opowie, jak to w alkowach drzewiej bywało...
- w Sandomierzu w niedzielę jest Festiwal Latawca. Może polatamy?
- w Sandomierzu w niedzielę jest "Wicek", legendarny odpust! Grzeszni będą mogli się odpuścić ;-)
- a chętni w niedziele mogą też ruszyć do Kazimierza, gdzie w Muzeum Sztuki Złotniczej o godz. 13.00 odbędzie się kolejne spotkanie z kolekcją prof. Ireny Huml pt. „Granice Srebrnych Przestrzeni. Polska biżuteria II połowy XX w.

DO ZOBACZENIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


5 października 2012. CZTERDZIESTKA.
40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii.
(projekt: krzemienpasiasty.info)


Już po raz piąty wystawa CZTERDZIESTKA zostanie pokazana szerokiej publiczności poza Sandomierzem. Po ekspozycjach w Barcelonie w ramach projektu Designed in Poland w styczniu 2012 roku (częściowo), w Gdańsku podczas 19. Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich "Amberif 2012", w Muzeum Miedzi w Legnicy podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2012, w Lipsku podczas Targów Zegarków i Biżuterii MIDORA 2012, czas - na Złoto Srebro Czas 2012 w Warszawie, XIII. Targi Biżuterii i Zegarków. Obok wystawy „Bursztyn – nie tylko nad Bałtykiem” CZTERDZIESTKA będzie stanowiła jedną z głównych atrakcji spotkania branży złotniczej z całej Polski.

Działania promujące kamień, który występuje tylko w Polsce, tylko w ziemi sandomierskiej, podjęte przez Cezarego Łutowicza 40 lat temu, do których kilkanaście lat temu włączyło się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, wsparte przez Urząd Miasta Sandomierz, a od niedawna również przez GALERIĘ OTWARTĄ Mariusza Pajączkowskiego, zaczynają przynosić efekty. Kamień ten stał się pośrednio kamieniem naszej prezydencji w Unii Europejskiej. Coraz częściej Kancelaria Sejmu i Senatu oraz nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych obdarowują oficjalnych gości prezentami z krzemieniem pasiastym. Obok bursztynu staje się kamieniem charakterystycznym dla Polski, coraz częściej rozpoznawalnym, coraz częściej noszonym. I zawsze w kontekście krzemienia pasiastego jest wymieniany Sandomierz – Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego.

Tak było np. spotkania w Gdańsku podczas targów "Amberif 2012". Wystawa CZTERDZIESTKA została zaproszona przez największe na świecie targi bursztynu, do niekwestionowanej Światowej Stolicy Bursztynu. W tym samym czasie w Sandomierzu w GALERII OTWARTEJ była pokazywana wystawa STFZ. NASZ BURSZTYN. Bursztyn gościł w Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, krzemień pasiasty – w Światowej Stolicy Bursztynu. Konkretny efekt tego spotkania to m.in. zaproszenie wystosowane do organizatorów wystawy CZTERDZIESTKA i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, aby od listopada 2012 roku do kwietnia 2013 roku pokazać krzemień pasiasty w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Półroczna wystawa! Piękny efekt czterdziestoletnich działań Cezarego Łutowicza. I radość dla wszystkich, którzy pomogli. Ale o tym niebawem.

MP

------------------------------

Targi Złoto Srebro Czas w Warszawie to kolejny przystanek w europejskim tournée wystawy krzemienia pasiastego „Czterdziestka”. Wystawy jubileuszowej, która została zorganizowana dla uczczenia 40-lecia zastosowania krzemienia pasiastego we współczesnej biżuterii.

Jako pierwszy użył go w tej roli Cezary Łutowicz w swojej pracowni w Sandomierzu w 1972 r. Dziś krzemień pasiasty jest uważany za drugi – obok bursztynu – najbardziej polski kamień stosowany w biżuterii. W ubiegłym roku został wybrany na symbol polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i pod postacią eleganckich spinek do mankietów promował Polskę na świecie. I promuje ją nadal podczas europejskiego tournée wystawy „Czterdziestka”, która była dotychczas prezentowana w Barcelonie, Gdańsku, Legnicy i Lipsku.

Wystawa jest efektem I Festiwalu KRZEMIEŃ PASIASTY – KAMIEŃ OPTYMIZMU, który odbył się w Sandomierzu w dniach 2 września – 11 listopada 2011 roku. Jej trzon stanowią prace nagrodzone i wyróżnione w I Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu”, ukazujące klasyczne piękno tego kamienia oraz szerokie możliwości jego zastosowania w biżuterii. Ciekawym uzupełnieniem są wyselekcjonowane prace z innych czterech festiwalowych wystaw: „Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte” (wystawa minerału w naturalnej i odsłoniętej formie), „W dłoniach krzemień pasiasty” (rekonstrukcje narzędzi pradziejowych i przedmiotów wykonanych z tego kamienia), „W krzemieniu zastane” (wystawa fotografii Cezarego Łutowicza) oraz „Krzemień pasiasty – kamień wyobraźni” (impresje fotograficzne autorstwa Ewy Sierokosz i Eweliny Ury). Goście targów Złoto Srebro Czas na 40 lat krzemienia zobaczą prace 40 uczestników wystawy i sto kilkadziesiąt przedmiotów, które ukazują nie tylko biżuterię z tym kamieniem, ale i sam minerał: jego piękno, malarskość, elegancję i absolutną unikatowość.

Krzemień pasiasty to rzeczywiście kamień wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że występuje tylko w Polsce i tylko w Ziemi Sandomierskiej. Nie jest jeszcze tak popularny jak bursztyn i nie ma tak bogatej historii obróbki, ale ma stale rosnącą rzeszę zwolenników. Zachwyt budzi przede wszystkim jego rysunek, w którym można zobaczyć przestrzeń, wzburzone wody, krajobrazy ziemi, świat roślin i zwierząt… Rysunek, który ukazuje całe bogactwo czterech żywiołów – bowiem uderzony jeden o drugi miota również ogień...

40 lat pracy z krzemieniem oraz wytężonych działań promocyjnych przyniosło widoczne efekty: dziś kamień ten jest coraz częściej doceniany, awansuje na salony elit, gości w muzeach i galeriach, w pracach naukowych i czasopismach, w świadomości projektantów biżuterii i mody. Projektanci, artyści i producenci biżuterii cenią go przede wszystkim za unikatowość i walory estetyczne. Jest twardy, więc nie tak przyjazny w obróbce jak bursztyn, ale rekompensuje to wspaniałymi rzeźbiarskimi kształtami, niezwykłym układem charakterystycznych pasków w kolorach czarnym, szarym, bezowym i białym. Zachwyt budzą tzw. konkrecje, które, na podobieństwo słojów drzewa, tworzą koncentryczne pasma barwne. Efekty są zachwycające. Dowiedzie tego wystawa „Czterdziestka”, na którą serdecznie zapraszają organizatorzy – Gold&Silver Gallery Cezarego Łutowicza i GALERIA OTWARTĄ Mariusza Pajączkowskiego.

Anna Sado, Mariusz Pajączkowski

.

2 października 2012.
STFZ.EKO podczas wystawy "Designed in Poland" w Pradze.
(projekt: SilverPromo)


Znakomite przykłady polskiej szkoły projektowania cieszącej się uznaniem na całym świecie były prezentowane podczas kolejnej edycji wystawy Designed in Poland w dniach 2-15 października br. w pasażu galerii handlowej Černá růže w Pradze.

Celem wystawy było zwrócenie uwagi na szczególne cechy polskiej sztuki złotniczej i sztuki użytkowej oraz zainteresowanie czeskich konsumentów pracami polskich projektantów. Zwiedzający otrzymali katalog wystawy ilustrowany zdjęciami, mogli również wziąć udział w konkursie na najciekawszy produkt wystawy. Nagrodami w konkursie są upominki ufundowane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Miło jest zawiadomić, że w konkursie na najciekawszy, zdaniem zwiedzających, eksponat wystawy pierwsze miejsce zdobyła kolekcja unikalnej biżuterii Ewy Rudowskiej. Projektantka otrzyma nagrodę specjalną Prezesa Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Na co dzień prace Ewy Rudowskiej można zobaczyć m.in. w GALERII OTWARTEJ .

Wystawa została otwarta 2 października uroczystym wernisażem, podczas którego odbył się pokaz mody kolekcji Michała połączony z prezentacją biżuterii firmy Eva Stone. Wśród prezentowanej biżuterii znaczącą część stanowiły prace składające się na wystawę STFZ.EKO przygotowaną przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (komisarze wystawy to Mariusz Pajączkowski i Wojciech Rygało), a od ponad dwóch lat wystawa jest pokazywana dzięki staraniom GALERII OTWARTEJ w ramach prowadzonych działań dla promocji sztuki złotniczej.

Wydarzenie zostało przygotowane przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze.


14 września 2012. WSZYSTKIE DZIECI ŚWIATA.
VI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny.
(projekt: RETRO Galeria)


Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "WSZYSTKIE DZIECI ŚWIATA" Pacanów 2012 został zorganizowany po raz szósty. Celem konkursu jest promocja i popularyzacja najwartościowszych zjawisk z obszaru sztuk wizualnych skierowana do osób fotografujących. Tematem niniejszego konkursu jest przedstawienie życia dziecka we współczesnym świecie.

W tegorocznej edycji w jury zasiedli:

  • Jolanta Rycerska – Prezes Zarządu Głównego ZPAF;
  • Andrzej Borys – Prezes Świętokrzyskiego Okręgu ZPAF
  • Adam Gryczyński - kierownik działu fotograficzno-filmowego NCK
  • Stanisław Markowski - fotograf, dokumentalista

Pokonkursową wystawę można było już zobaczyć w: Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, Galerii Fotografii BWA w Kielcach, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Teraz zapraszamy do Sandomierza na pokaz tej wyjątkowej wystawy. Zostanie ona pokazana w ramach projektu "RETRO Galeria", prowadzonego przez GALERIĘ OTWARTĄ. Wystawa będzie czynna do 23 listopada! Pierwotny termin zakończenia wystawy, 12 października, jest nieaktualny !!!




14 września 2012. PREZENTACJE 2011.
Ogónopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej.



„Poziom propozycji był w tym roku bardzo wyrównany, co spowodowało, że dyskusja jurorów była niezwykle burzliwa” – podsumowano obrady jury konkursu Prezentacje. W czasie targów Złoto Srebro Czas przyznano nagrody i wyróżnienia.

„Jesteśmy zadowoleni i mam nadzieję, że dokonaliśmy dobrego wyboru” – podsumował przewodniczący jury Paweł Podbielski-Kowalski podczas uroczystości rozdania nagród. „Wybraliśmy przedmioty podobne do ocenienia, czyli najwięcej bransoletek” – dodał. Zapowiedział także, że od kolejnej edycji konkursy będą tematyczne, ponieważ „trudno oceniać prace, które są od siebie dalece różne”.

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2011 obradowało 22 czerwca w składzie: przewodniczący Paweł Podbielski-Kowalski – projektant biżuterii, delegat Rady Programowej STFZ; Joanna Bijok – przedstawiciel MCT i PSP; Wojciech Brzeziński – projektant, wykładowca Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Piotr Cieciura – projektant, prowadzący pracownię projektowania biżuterii na Wydziale Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi; Grażyna Hase – projektantka mody; Paweł Kaczyński – projektant biżuterii; Adam Leja – historyk sztuki, właściciel Galerii 32.

Przyznano trzy równorzędne nagrody w wysokości 3333 zł,33 i 1/3 gr, ufundowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych Jolancie Bromke, Agnieszce Hopkowicz i Aleksandrze Przybysz. „Projekty są zróżnicowane pod względem eAgnieszce Hopkowicz i Aleksandrze Przybysz. „Projekty są zróżnicowane pod względem ekspresji i formy plastycznej, stanowiąc świadectwo wielokierunkowego myślenia o współczesnej biżuterii” – podsumowało jury.

  • Jolanta Bromke, „Pejzaż zimowy”: Autorka − nagradzana już w roku ubiegłym − jest mistrzynią nastroju. Inspiracje czerpie z otaczającej przyrody, a jej biegłość warsztatowa sprawia, że potrafi z materii wydobyć to, co istotne.
  • Agnieszka Hopkowicz, „O czym szumią wierzby”: Od 3 lat autorka przysyła na konkurs prace wykonane w technice „art clay”. Dzięki tej konsekwencji jury mogło docenić, jak duże poczyniła postępy.
  • Aleksandra Przybysz, „Krab”: Praca odmienna od innych nadesłanych. Agresywna w formie, a przy tym trudna do wykonania, dlatego jury, pomimo pewnych niedociągnięć warsztatowych, oceniła ją bardzo wysoko.

III nagroda, statuetka Prezesa STFZ, została przyznana Norbertowi Kotwickiemu za bransoletę wyróżniającą się ascetyczną, designerską formą oraz wysokim poziomem technicznym. Pozwala ona na kreowanie przestrzeni poprzez przemieszczanie elementów, lecz z powodu małej mocy magnesów nadaje się niestety tylko na obiekt wystawowy.

W imieniu fundatorów jury przyznało wyróżnienia:

  • Firmy ARMA – narzędzia i kamienie jubilerskie – Dorocie Sokołowskiej. Zgodnie z życzeniem właścicielki Anny Domańskiej wybrano pracę kolorową i wesołą, będącą emanacją „młodej myśli projektanckiej”.
  • Firmy W. KOCIUBA – narzędzia jubilerskie – Beacie Ciesielskiej za bransoletę „Mechanizm nadgarstkowy”. Czy dziełu, które skonstruowane jest i działa jak mechanizm zegara, nie należy się uznanie firmy oferującej precyzyjne narzędzia?
  • Firmy RODENT Tadeusza Bugały – narzędzia złotnicze – Wojciechowi Rygało za pierścień „Kto policzy czubki w liczi?” Autor znany z poczucia humoru i tym razem zrealizował dowcipną anegdotę z właściwą sobie biegłością warsztatową.

Pozostałe 2 wyróżnienia przyznali osobiście fundatorzy:

  • właścicielka firmy HOPEA uhonorowała Jolantę Bromke za naszyjnik „Z deszczu i mgły” ze względu na nastrój i urodę pracy.
  • Nagrodę GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego otrzymał Dawid Krzysteczko za 2 pierścionki z kolekcji pt. „Improwizacja biomorficzna”.

Nagrody „925” im. Joachima „Żanka” Sokólskiego jej fundator Piotr Nowicki nie przyznał.

Do konkursu zgłoszono 197 prac 69 autorów, z czego zakwalifikowano prace 26 autorów. „Blisko 200 nadesłanych prac świadczy o tym, że nasz konkurs cieszy się rosnącym zainteresowaniem w środowisku projektantów. Znakiem czasu jest zdecydowana przewaga pań. Wśród 69 autorów było ich 50!” – podsumowali kuratorzy. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Celem Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje - realizowanym już od 11 lat - jest popularyzacja współczesnego złotnictwa w Polsce, poszukiwanie nowych trendów, form, materiałów, technik, rozwiązań formalnych, aktywizacja środowisk twórczych

. (informacja z portalu www.amber.com.pl)

27 LIPCA 2012.
SANDOMIERSKIE ULICZKI, ZAUŁKI, MIEJSCA MAGICZNE.
(projekt: RETRO Galeria)




Po niemal półrocznej przerwie GALERIA OTWARTĄ wznowiła projekt pod nazwą RETRO Galeria. W dniu 27 lipca 2012 mieliśmy przyjemność zaprosić publiczność na kolejną wystawę fotografii. Tym razem sam Sandomierz stał się głównym tematem utrwalonym obiektywem aparatu, ale jakże inne to miasto! Nie znajdziemy na tych zdjęciach znanych zabytków, za to mamy szansę zobaczyć jak Sandomierz wygląda w "cichej godzinie", tuż po wschodzie lub chwilę przed zachodem słońca. W różnych porach roku, w czasie, gdy jest cichy i pusty, a jednocześnie tak pełny uczuć, jakim darzą go Ci, którzy tu mieszkają i tworzą.


Główną część wystawy tworzą prace Ewy Sierokosz i Andrzeja Kozickiego. Swoje zdjęcia pokazali także Janusz Sierokosz i Zdzisław Puchała. Z Autorami mogli spotkać się ci, którzy zawitali na sandomierski rynek, gdzie przy wspaniałym cieście Janusza Sierokosza i chłodnych napojach była okazja, aby o fotografii porozmawiać długo i ciepło. Zapraszamy wszystkich, którzy tego dnia być nie mogli, aby zobaczyli piękny Sandomierz w Pięknej interpretacji Autorów. Wystawa będzie czynna do 12 września.




2 maja 2012. 60 x BIŻUTERIA.


GALERIA OTWARTA, śladem dwóch poprzednich lat, przygotowała wystawę biżuterii polskich Artystów i Projektantów. Zostali oni poproszeni o przygotowanie specjalnych kolekcji. Celem wystawy jest promocja sztuki złotniczej, zapoznanie publiczności z najciekawszymi projektami biżuterii z pracowni polskich projektantów oraz umożliwienie Gościom odwiedzającym Sandomierz nabycie tych prac.

W poprzednich edycjach wystaw cyklu (2010 rok - 31 x biżuteria i 2011 - 50 x biżuteria) bardzo miłym gestem - i wspaniale przyjętym przez środowisko artystów złotników - było wręczenie honorowych wyróżnień przez Władze Sandomierza i Instytucje zajmujące się kulturą i sztuką. Autorzy odnotowują ten fakt na swoich stronach internetowych i w katalogach. Odnotowują to również zaprzyjaźnione media, w tym ogólnopolskie. Tak się stało również w roku bieżącym: zostało przyznanych aż 13 wyróżnień. Lista Autorów wyróżnionych została ogłoszona w dniu wernisażu wystawy pt. 60 x biżuteria, który odbył się 2 maja br. o godz. 17. I tak:

  • - Wyróżnienie Burmistrza Sandomierza otrzymała EWA RUDOWSKA;
  • - Wyróżnienie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu - GRAŻYNA ZALEWSKA;
  • - Wyróżnienie Biura Wystaw Artystycznych BWA w Sandomierzu - EMILIA GÓRNA & DOROTA CENECKA;
  • - Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych otrzymali JAN POMIANOWSKI (za cykl kolczyków CASHUBIAN GLAMOUR) i JACEK BARON (za bransoletę z cyrkoniami);
  • - Wyróżnienie Sandomierskiego Centrum Kultury - JAN JAKUB WYGANOWSKI;
  • - Wyróżnienie Sandomierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego otrzymali OLGIERD STOPIŃSKI oraz RYSZARDA i TOMASZ KRZESIMOWSCY;
  • - Wyróżnienie Gold & Silver Gallery Cezarego Łutowicza - Nagrodę WIELKIEGO KRZEMIENIA - otrzymał JACEK BYCZEWSKI;
  • - Wyróżnienia Galerii Otwartej (w związku z brakiem tym razem jednomyślności w ekipie GO - aż cztery!) - otrzymali: EMILIA GÓRNA & DOROTA CENECKA, SŁAWOMIR CHMIELEWSKI, RAFAŁ KOZUBOWICZ oraz PIOTR MAŁYSZ.

Spotkanie uświetniła obecność delegacji Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z Kasztelanem Chorągwi, Panem Karolem Burym na czele oraz przedstawiciele Instytucji przyznającej wyróżnienia...      więcej >>>>


 

30 marca 2012. SEXY.
20. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej.



21 marca 2012. CZTERDZIESTKA.
40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii.
(projekt: krzemienpasiasty.info)


W dniu 21 marca br. o godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy "CZTERDZIESTKA - 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii". Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich obecnych w Gdańsku do Galerii Projektantów - na antresolę hali Międzynarodowego Centrum Targowego przy ul. Beniowskiego 5. Po pierwszym pokazie niepełnego zestawu prac w Barcelonie podczas spotkania Designed In Poland, właśnie w Gdańsku odbędzie się premiera wystawy, będącej efektem I Festiwalu KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU.

Festiwal ten odbył się w Sandomierzu w dniach 2 września - 11 listopada 2011 roku. W tym czasie, poza wieloma imprezami towarzyszącymi, odbyło się 5 wystaw:

  • "Krzemień pasiasty - żywioły w kamień zaklęte" (wystawa minerału w swej naturalnej i odsłoniętej formie),
  • "W dłoniach krzemień pasiasty" (rekonstrukcje narzędzi pradziejowych i przedmiotów wykonanych z tego kamienia),
  • Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej "Krzemień Pasiasty - Kamień Optymizmu,
  • "W krzemieniu zastane" (wystawa fotografii Cezarego Łutowicza),
  • "Krzemień pasiasty - kamień wyobraźni" (impresje fotograficzne autorstwa Ewy Sierokosz i Eweliny Ury).

Wystawie towarzyszy katalog, w którym znajdziemy liczne zdjęcia i informacje o Festiwalu oraz krzemieniu pasiastym.

Głównym celem organizacji Festiwalu (najbardziej optymistycznego !) była promocja Sandomierza - Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego oraz Ziemi Sandomierskiej, jedynego w świecie miejsca występowania tego minerału. I tak się składa, że dziś krzemień pasiasty gości w Światowej Stolicy Bursztynu, zaś bursztyn - w Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego, gdzie w GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego od 21 stycznia do 30 marca można zobaczyć wystawę STFZ. Nasz Bursztyn.

40 lat krzemienia, 40 uczestników wystawy, kilkadziesiąt prac, które ukazują nie tylko biżuterię z tym kamieniem, ale i sam minerał, jego piękno, malarskość, wyjątkowość. Bo czyż istnieje w Polsce coś jeszcze, co mamy tylko u siebie? Poza krzemieniem pasiastym właśnie?



10 marca 2012. STFZ.EKO w Muzeum w Gliwicach.
(projekt: Wystawa w Muzeum)


Wystawa członków STFZ.EKO już po raz już po raz dziewiąty zaprasza zwiedzających, aby zobaczyli, pomyśleli, poznali, być może docenili... prace pokazywane na tej wystawie prowokują do reakcji. Jak już wiadomo - różnych.

Muzeum w Gliwicach przez ponad dwa miesiące będzie prezentowało prace, które po raz pierwszy zostały pokazane podczas Legnickiego Festiwalu Srebra w maju 2010 roku. O wystawie pisałem więcej przy okazji jej pokazu w Sandomierzu w zeszłym roku (zobacz >>>>).

Dziś warto przypomnieć, że dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Galerii Sztuki w Legnicy, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym i Muzeum w Gliwicach, a z inicjatywy i przy pomocy GALERII OTWARTEJ, wystawie będzie znowu towarzyszył katalog. Poprzedni nakład wyczerpał się niemal do ostatniego egzemplarza. Udało nam się wspólnie przygotować jego dodruk i kolejnym pokazom STFZ.EKO będzie towarzyszyło profesjonalne wydawnictwo.

Muzeum w Gliwicach zaprasza w tym roku na Noc Muzeów, w której centrum pulsować bedzie serce natury. Eko - sztuka - to hasło przewodnie wydarzenia, którego inspiracją stała sie wystawa STFZ.EKO, udostępniona zwiedzającym od 10.03 b.r. Oryginalne interpretacje biżuteryjne członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych stanowią kanwę dla wystaw, wykładów i wydarzeń towarzyszących tegorocznej Nocy Muzeów w Gliwicach (12.05.2012), utrzymanych również w duchu hymnu pochwalnego na cześć natury, konieczności jej chronienia i sposobów pokazania jej piękna poprzez sztukę właśnie.

Dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk, serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy STFZ.EKO. Wernisaż odbedzie się 10.03.2012 r. o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a. Gliwice.


21 stycznia 2012. STFZ. Nasz bursztyn.

Wystawa STFZ. Nasz bursztyn została przygotowana w grudniu 2008 roku przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska - Pana Pawła Adamowicza. Jej celem była prezentacja i promocja współczesnej polskiej biżuterii z bursztynem.

Wystawa do dziś odwiedziła wiele miast w kraju i za granicą. Pierwszy jej pokaz odbył się w Warszawie, w grudniu 2008 roku w cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym. Drugi pokaz odbył się w Monachium w Galerii Projektantów podczas targów Inhorgenta, jednym z najciekawszych miejsc konfrontujących projekty artystów i projektantów europejskich. W maju 2009 roku została zaprezentowana w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra (w Muzeum Miedzi), od czerwca do września 2009 była główną wystawą w gdańskim Muzeum Bursztynu.

Od tego czasu odwiedziła Bremę i Wuppertal w Niemczech, Paryż, Niceę i Lyon we Francji, towarzyszyła Spotkaniu Stowarzyszenia Senatów Europy w Gdańskiej Filharmonii Na Ołowiance, gościła w salach Senatu RP w Warszawie. Była pokazana w Okręgowym Muzeum Ziemi Kaliskiej, Muzeum w Grudziądzu, uczestniczyła w I Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Nowym Ratuszu w Gdańsku. Podczas targów Złoto Srebo Czas 2010 była głowną wystawą ekspozycji Gdańsk - Światową Stolicą Bursztynu.

Dziś zapraszamy na jej pokaz w Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego. A niebawem, już w marcu br., krzemień pasiasty zawita w Stolicy Bursztynu.

Na wystawie zobaczyć można prace 38 członków STFZ - zarówno tych, którzy sporadycznie używają bursztynu w swych pracach, jak i tych którzy specjalizują się w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii z wykorzystaniem tego pięknego i typowo polskiego materiału.

Wystawa STFZ.Nasz bursztyn to już 14 pokaz współczesnej polskiej sztuki złotniczej w GALERII OTWARTEJ. To ważna wystawa, ciekawa, pełna niespodziewanych form i treści. To bursztyn naszych projektantów, jakże mało mający wspólnego z popularnym pojęciem "biżuteria z bursztynem".


 

20 stycznia 2012.
EWELINA URA i PATRYK GOSZCZYŃSKI. Konfrontacje
(projekt: RETRO Galeria)

To już drugie spotkanie Eweliny i Patryka w ramach projektu RETRO Galeria. Oboje mają za sobą swoje debiuty (jeżeli za takowy uznamy pierwszą wystawę indywidualną), które odbyły się właśnie tu, w murach Konwiktu Boboli przy sandomierskim rynku. Po pokazach indywidualnych w roku 2011 - rok 2012 rozpoczyna ich wspólna wystawa, którą zatytułowali "Konfrontacje".

Czerń i biel, biel i czerń - to część wspólna projektu. Myśl - z pewnością inna, bo inne doświadczenia, spojrzenia, inna wrażliwość Kobiety i Mężczyzny. Konfrontacja... jaka będzie? Oni już wiedzą, my się dowiemy.

Co w Ich pracach jest wspólnego, co je różni, jak będzie przebiegał ich fotograficzny dialog. Oboje wykorzystują aparat fotograficzny w codziennej pracy. Ewelina jako dokumentalistka i obserwatorka zdarzeń, pracując na co dzień w Urzędzie Miejskim w Sandomierzu, Patryk - prowadząc własną firmę fotograficzną. Łączy ich na pewno jedno: potrafią patrzeć. A - jak wiadomo - artysta to osoba, która widzi więcej.

Projekt RETRO Galeria powstał niedawno. Jest prowadzony przez GALERIĘ OTWARTĄ w Sandomierzu. Za nami dopiero sześć wystaw . Ta siódma to wspólne działanie, które pewnie by się nie zdarzyło, gdyby nie dobry czas i dobre miejsce. Efekt, na który warto czasami nawet długo czekać.


1 grudnia 2011.
DESIGNED IN POLAND
(projekt: krzemienpasiasty.info)

Projekt "Designed in Poland" (prezentujący polskie wzornictwo i sztukę użytkową) od momentu powstania w 2005 roku cieszy się dużą popularnością. Wystawa prezentowana była już mi.in. w Berlinie, Hamburgu, Helsinkach, New Delhi, Mumbaju, Monachium, Genewie, Kopenhadze, Karlowych Varach, Wiedniu, Lipsku, Astanie, Budapeszcie.

Od 1 grudnia wystawa będzie czynna w Palau Moja, mieszczącej się tuż obok Rambli, najbardziej znanej ulicy/pasażu w Barcelonie. I po raz pierwszy biżuteria z krzemieniem pasiastym będzie tu pokazana w tak szerokim zakresie.

Na ekspozycję złożą się prace z ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu", który został zorganizowany z okazji I Festiwalu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu oraz wyjątkowe przedmioty i okazy tego minerału, również eksponowanych podczas festiwalowych wystaw. Będą to "Rzeźby Zastane" Cezarego Łutowicza, okazy minerałów z kolekcji Ewy i Dariusza Siemońskich, obrazy z krzemienia Andrzeja Wilka oraz rekonstrukcje narzędzi pradziejowych wykonanych przez Witolda Migala i Witolda Gróździa.

Wystawa "Designed in Poland" będzie czynna do końca stycznia 2012 roku.


14 listopada 2011.
EKSPERYMENTY Z PAPIEREM FOTOGRAFICZNYM
(projekt: RETRO Galeria)


Wystawa jest wynikiem warsztatów fotograficznych.
Została ona zatytułowana "Eksperymenty z papierem fotograficznym", ponieważ prezentowane obrazy są wykonane za pomocą techniki fotograficznej zwanej luksografią, inne prace powstały poprzez działanie związków chemicznych stosowanych do wywoływania zdjęć.

    Autorami wystawy są uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy
    w Sandomierzu:
  • Mirela B.
  • Łukasz R.
  • Cezary N.
  • Tomasz K.
  • Agnieszka B.
  • Michał M.
  • Mateusz R.
  • Justyna K.

Wspomniane warsztaty zostały zrealizowane dzięki współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury. Pomysłodawcą i koordynatorem warsztatów był plastyk Marcin Wąsik.


12 listopada 2011.
STFZ. Z ARCHIWUM XX


Z ARCHIWUM XX to wystawa jubileuszowa, która została przygotowana z okazji 20-lecia istnienia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Znajdziemy na niej najnowsze realizacje członków STFZ, ale również te, które powstawały w minionym dwudziestoleciu. Niebawem o wystawie napiszę więcej, ale już dziś zapewniam: tę wystawę szczególnie warto zobaczyć i poświęcić jej trochę czasu.


11 listopada 2011.
Zakończenie I Festiwalu Krzemienia Pasiastego.
(projekt: krzemienpasiasty.info)


Dobiega końca I Festiwal Krzemień Pasiasty - Kamień Optymizmu. Oj, działo się przez ten czas! I jak widać do końca: pierwotnie mieliśmy spotkać się 29 października, a tu kolejna niespodzianka ;-) Aż logo się zmieniło! Informacje o warsztatach publikujemy na stronie www.krzemienpasiasty.info.

Z tej okazji postanowiliśmy znowu się spotkać jak największą grupą, podzielić się wrażeniami, doświadczeniami, podziękować tym, którzy włożyli wiele czasu i emocji, aby festiwal stał się prawdziwie optymistycznym wydarzeniem.

Spotkamy się najpierw przy ognisku, grzańcu i gitarze przy Dworku Ojca Mateusza. Czas już jesienny, wrześniowe ciepłe dni pozostają we wspomnieniach... zatem spotkanie nie będzie tu długie. Nie możemy pozwolić, aby struny Kubusiowej gitary spotkało coś złego, a nam chłód zajrzał pod okrycia ;-). Ale bez ogniska obyć się nie potrafimy!

Około godz. 17 przeniesiemy się do Klubu Lapidarium, aby w cieple świętować dalej. O godz. 18 na chwilę przerwiemy śpiewy i swawole, aby porozmawiać o festiwalu. No, ale później już nie pozwolimy, aby cisza zapadła choć na chwilę. Przy gitarze, pieczonych ziemniaczkach i zacnych napojach, przy setkach slajdów z festiwalowych wydarzeń - pobędziemy razem do rana !

Do zobaczenia :-)))


25 września 2011.
STFZ.EKO w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.
(projekt: Wystawa w Muzeum)



Wystawa członków STFZ.EKO już po raz już po raz ósmy zaprasza zwiedzających, aby zobaczyli, pomyśleli, poznali, być może docenili... prace pokazywane na tej wystawie prowokują do reakcji. Jak już wiadomo - różnych.

Tym razem gościnne sale Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym przez ponad pięć miesięcy będą prezentowały prace, które po raz pierwszy zostały pokazane podczas Legnickiego Festiwalu Srebra w maju 2010 roku. O wystawie pisałem więcej przy okazji jej pokazu w Sandomierzu w zeszłym roku (zobacz >>>>). Dziś warto dodać, że dzięki współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Galerii Sztuki w Legnicy, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym i Muzeum w Gliwicach, a z inicjatywy i przy pomocy GALERII OTWARTEJ, wystawie będzie znowu towarzyszył katalog. Poprzedni nakład wyczerpał się niemal do ostatniego egzemplarza. Udało nam się wspólnie przygotować jego dodruk i kolejnym pokazom STFZ.EKO będzie towarzyszyło profesjonalne wydawnictwo.

Wystawa będzie gościła w Kazimierzu do końca lutego 2012 roku. Miło mi, że już teraz mogę zawiadomić, że od połowy marca do połowy maja prace będą pokazywane w Muzeum w Gliwicach.


9 września 2011. Wydawnictwa festiwalowe.
(projekt: krzemienpasiasty.info)


Dzięki wspólnym działaniom, do których włączyło się wiele instytucji i osób, wspólnie udało się przygotować i wydać katalog towarzyszący wystawom I Festiwalu KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU. 120 stron, nakład 1500 egzemplarzy - to prawdziwy dowód, że razem można tak dużo !!!

Katalog był bezpłatnie rozprowadzany wśród gości wernisaży i uczestników festiwalu. Każdy z uczestników konkursu również otrzyma go za darmo. Spora pula zostanie przekazana naszym sponsorom. Część zostanie rozesłana do galerii, muzeów i bibliotek. Będzie też towarzyszył kolejnym pokazom wystaw w kolejnych miesiącach.

Dla pozostałych chętnych zostanie przygotowana propozycja sprzedaży wysyłkowej oraz lista miejsc, gdzie to wydawnictwo będzie można nabyć. Pozyskane tą drogą środki zasilą budżet kolejnego planowanego wydawnictwa - dokumentującego wydarzenia I Festiwalu Krzemienia Pasiastego.

Ale to nie wszystko! Przy współpracy GALERII OTWARTEJ i Sandomierskiego Oddziału PTTK został przygotowany Turystyczny Śpiewniczek Wujka Neandertalczyka, który towarzyszy wydarzeniom festiwalowym, szczególnie tym... późniejszym. Wyboru piosenek dokonali Dorota Gruszecka i Jakub "Kubuś" Wrześniak, do druku śpiewniczek przygotowała Dorota Gruszeczka, "Kubuś" sprawdził wszystkie chwyty gitarowe, a jego druk zawdzięczamy tajemniczemu sponsorowi!

Sponsor jest wymagający, sfinansował wydanie śpiewniczka pod ostrymi rygorami. Otóż - śpiewniczek ma być rozprowadzany płatnie, po 5 zł za egzemplarz, zaś zebrane kwoty mają zostać w całości przeznaczone na ... artykuły spożywcze, jakie podczas wspólnego śpiewania zwykle są niezbędne ;-)))


9 września 2011. Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU.
(projekt: krzemienpasiasty.info)






























9 września 2011. W KRZEMIENIU ZASTANE.
(projekt: RETRO Galeria) (projekt: krzemienpasiasty.info)


























3 września 2011. W DŁONIACH KRZEMIEŃ PASIASTY.
(projekt: krzemienpasiasty.info)







Wystawa „W rękach krzemień pasiasty” pokazywała przedmioty wykonane przez człowieka. Od replik pradziejowych narzędzi krzemiennych wykonanych przez Witolda Migala, ostrzy krzemiennych, które przygotował Witold Gróżdź, poprzez obrazy Andrzeja Wilka, kule Romana Abramczuka, do kompletów na biurko i stół wspólnie przygotowanych przez Dariusza Siemońskiego i Andrzeja Kozubka.

Wystawa była eksponowana w sali Hotelu Basztowy w Sandomierzu od 3 września do 15 listopada 2011 roku.







3 września 2011.
KRZEMIEŃ PASIASTY - ŻYWIOŁY W KAMIEŃ ZAKLETE.
(projekt: krzemienpasiasty.info)








Wystawa „Krzemień pasiasty – żywioły w kamień zaklęte” to prezentacja pięknych, wręcz unikatowych okazów krzemienia pasiastego, zachwycających formą i rysunkiem, pochodząca z dwóch kolekcji: Ewy i Dariusza Siemońskich (właścicieli wyjątkowej Galerii Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie) oraz z kolekcji Cezarego Łutowicza, który pokazał cykl naturalnych form zatytułowany „Rzeźby zastane”.

Wystawa była eksponowana w sali Hotelu Basztowy w Sandomierzu od 3 września do 15 listopada 2011 roku.







2 września - 29 października 2011.
Festiwal "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu".
(projekt: krzemienpasiasty.info)




GALERIA OTWARTA zaprasza na wyjątkowe wydarzenie!
Pierwszy Festiwal poświęcony krzemieniowi pasiastemu pod hasłem
"Krzemień pasiasty - kamień optymizmu".

W roku 2012 jest szczególna rocznicą: to 40 lat krzemienia pasiastego we współczesnej biżuterii. Po 4000 lat zapomnienia jest znowu znakiem, kamieniem szczególnym, wspaniałym, wyjątkowym. Czas o nim powiedzieć więcej, czas go docenić i poznać. Czas go uznać, jako szczególny znak zgody, pogody, uśmiechu, życzliwości. Czas na KAMIEŃ OPTYMIZMU!!!

zobacz PROGRAM FESTIWALU

i szczególne wydarzenie dla wszystkich twórców:

OGÓLNOPOLSKI KONKURS BIŻUTERII AUTORSKIEJ
"Krzemień pasiasty - kamień optymizmu"

/regulamin konkursu/


Termin nadsyłania prac upływa 13 sierpnia !!!

 


4 czerwca 2011. 50 x BIŻUTERIA.


  • Jacek Baron
  • Andrzej Bielak
  • Agata Bieńkowska
  • Karolina Bik
  • Grzegorz Błażko
  • Jacek Byczewski
  • Bogumił Bytomski
  • Maryla Dubiel
  • Ewa Franczak
  • Mariusz Gliwiński
  • Iwona Grabowska
  • Marcin Gronkowski
  • Marek Huculak
  • Paweł Kaczyński
  • Małgorzata Kalińska-Denis
  • Jarosław Kolec
  • Elżbieta i Piotr Korczak-Idzińscy
  • Dorota Kos
  • Rafał Kozubowicz
  • Zofia i Witold Kozubscy
  • Oliwia Kuczyńska
  • Zbigniew Michałowski
  • Maja Nałęcz-Nieniewska
  • Lucyna Nałęcz-Nieniewska
  • Marek Nałęcz-Nieniewski
  • Tomasz Mayzel
  • Małgorzata Mieleszko-Myszka
  • Piotr Modliński
  • Weronika Pacek
  • Mariusz Pajączkowski
  • Leszek Pielucha
  • Lu Pin
  • Krzysztof Piotrowski
  • Kamilla Rohn
  • Marta Rudnicka
  • Ewa Rudowska
  • Wojciech Rygało
  • Kacper Schiffers
  • Jacek Skrzyński
  • Magdalena i Tomasz Stajszczak
  • Marcin Strzałkowski
  • Jan Suchodolski
  • Kuba Śliwowski
  • Marcin Tymiński
  • Piotr Wajcht
  • Jarosław Westermark
  • Jan Wiszniewski
  • Anna Wojdan
  • Alicja i Jakub Wyganowscy

Wystawa 50 x biżuteria to kolejny pretekst do spotkania biżuterii autorskiej z mieszkańcami i gośćmi sandomierskich wzgórz. Artyści i projektanci w swoich pracowniach przygotowali realizacje zgodnie ze swoim poczuciem estetyki i spojrzeniem na sztukę złotniczą, a adresowane bezpośrednio do odbiorców. Jest to biżuteria, która poza wszystkimi walorami projektu autorskiego, indywidualną formą i treścią - jest przeznaczona do noszenia. Walor praktyczny i użyteczny dominuje. Tym razem prace pokazywane na wystawie będzie można nie tylko zobaczyć, ale i je nabyć.

50 x biżuteria, 50 Autorów, kilkaset obiektów... Wśród nich znajdziemy prace Ewy Rudowskiej (laureatki jednej z najbardziej prestiżowych europejskich nagród złotniczych - Gold Virtuosi z roku 2002), Jacka Byczewskiego (który z legendarną grupą UFO w roku 1975 wprowadzał styl geometryzujący w biżuterii polskiej, wielokrotnego laureata konkursów złotniczych), Zofii i Witolda Kozubskich (którzy jako jedyni byli dwukrotnie laureatami Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy), Kacpra Schiffersa (tegorocznego legnickiego zdobywcy trzech nagród w Legnicy), Jarosława Westermarka (laureata tak wielu konkursów, że trudno byłoby je wymienić nawet w długim tekście). Swoje prace pokaże również Marcin Tymiński (prezes Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych)i Mariusz Gliwiński (wieloletni prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników). Znajdziemy też prace tak dobrze znane z najbardziej prestiżowych galerii europejskich autorstwa Marcina Gronkowskiego, Pawła Kaczyńskiego, Jana Suchodolskiego, Alicji i Jana Jakuba Wyganowskich... I wielu innych - reprezentantów trzech pokoleń polskich artystów złotników. Bo obok znanych nazwisk (Kamilla Rohn, Tomasz Mayzel, Marcin Strzałkowski) znajdziemy też biżuterię twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę artysty złotnika: Marty Rudnickiej, Weroniki Pacek, Mai Nałęcz-Nieniewskiej... i innych, zaskakujących stylem, techniką i pomysłem na biżuterię. Nie sposób w tekście wymienić wszystkich, te prace trzeba zobaczyć !




Wernisaż wystawy zbiega się z pierwszą rocznicą istnienia GALERII OTWARTEJ na sandomierskim rynku. Cieszę się, że obecnie mogę po raz dziesiąty zaprosić na spotkanie ze sztuką złotniczą i biżuterią autorską - zrealizowaną w pracowniach polskich artystów i projektantów. Do zobaczenia !

MP


9 maja 2011. MINIMUM.
(projekt: Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym)






Wystawa MINIMUM ponownie została pokazana. Tym razem w cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym będzie gościła do ok. połowy czerwca przy ul. Mokotowskiej 13 w Warszawie. Tych wszystkich, którzy nie widzieli jeszcze prac będących efektem 19. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej - serdecznie zapraszam (>>>>).

Pokaz w Warszawie jest ostatnim. Po jego zakończeniu prace zostaną odesłane autorom. Ale już w maju br. odbędzie się kolejny Legnicki Festiwal Srebra. 20. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej tym razem ma tytuł "SEXY" (więcej >>>).








7 maja 2011. EWELINA URA. Traktat manekinów
(projekt: RETRO Galeria)

Ewelina Ura - magister filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od października 2010 r. współpracuje z "Tygodnikiem Nadwiślańskim" jako dziennikarz, fotoreporter i korektor. Od 2010 r. pełni funkcję sekretarza Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii. Współautorka wystaw organizowanych przez STPF. Za pierwszy "mały" sukces uważa zakwalifikowanie swojej pracy do wystawy pokonkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Twarze" w Tarnowie.

Fotografia jest nowym spojrzeniem na rzeczywistość, to sposób myślenia i kreowania siebie, niekiedy w bardzo abstrakcyjnym i innym wydaniu. Jaka jest w mojej świadomości? Jest właśnie taka o jakiej zawsze marzyłam, pewna siebie, zdecydowana oraz przekraczająca granice wewnętrznego poznania. Każdego dnia witam się z nią na nowo, mając tym samym świadomość pokory i szacunku wobec niej. Zainspirowana Newtonem, Leibovitz, Kerteszem szukam własnego stylu, który oparty jest na kanwie i tradycji tych największych. Fotografia od jakiegoś czasu stała się dla mnie sposobem życia. Czego od niej wymagam? Jedynie wyrozumiałości...

Ewelina Ura

Traktat manekinów... to cykl fotografii, która przemyca świat ludzi zamkniętych i obcych sobie. Tracących poczucie osobowości, zatracających się w akcie swojego stworzenia. W tej fotografii nie doświadczymy typowego motywu manekinów u B. Schulza, który był przyczynkiem do powstania tej wystawy. Człowiek w tym cyklu nie jest całkowicie sztuczny, nieożywiony, czekający na demiurga, on sam jest - demiurgiem przekraczającym granice ludzkiego poznania. Charakterystyczny motyw theatrum mundi, odwraca się tutaj paradoksalnie. Traktat manekinów... jest próbą zwrócenia uwagi na problem teraźniejszego pojmowania życia i jego granic tworzenia siebie. Samotności, która w dobie XXI wieku prowadzi do poczucia totalnego wewnętrznego wypalenia.

Wernisaż wystawy odbył się w RETRO Galerii 7 maja 2011 roku o godz. 17.00.

2 maja 2011. Wernisaż BIŻART. Ni pies, ni wydra...

Wystawa organizowana cyklicznie od 2008 r. przez Galerię Sztuki w Legnicy. Wystawy w ramach tego cyklu mają charakter otwartych przeglądów, prezentujących dowcipne, satyryczne, czy ironiczne odpowiedzi artystów na zadany temat. Stały się one dla uczestników wystawy znakomitym polem do życzliwie krytycznej obserwacji, do zabawnego czy uszczypliwego komentarza.


Ni pies, ni wydra to trzecia wystawa z serii Biżart, której przedmiotem jest biżuteryjny, dowcipny komentarz (we wszystkich odmianach poczucia humoru, od delikatnego żartu przez ironię i satyrę po sarkazm). Tym razem szczególnie zależało nam na dziwnych i cudacznych, biżuteryjnych i niekoniecznie niezwykłościach natury. Powstał prawdziwy, złotniczy gabinet osobliwości: coś na kształt świdra, wąż kieszonkowy, podciągacze do skarpet, czy też pospolite, ale z pewnością nie mniej osobliwe fredki, pieski, Leon Kameleon... Wierzyliśmy, że inspiracji nie zabraknie i nie przeliczyliśmy się! Strach się śmiać! Po raz kolejny potwierdziła się znana maksyma, iż złotnicy nie gęsi i swoje poczucie humoru mają!


1 maja 2011. Finisaż wystawy MINIMUM

Od 17 marca w GALERII OTWARTEJ można było oglądać wystawę będącą efektem 19. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej pt. MINIMUM. 1 maja o godz. 17.00 odbyło się uroczyste zakończenie wystawy. Gospodarzami spotkania była ekipa z Galerii Sztuki w Legnicy, która konkurs ten zorganizowała w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra 2010. (więcej >>>>)



9 kwietnia 2011. CEZARY ŁUTOWICZ. Wesołe miasteczko
(projekt: RETRO Galeria)

Tak się składa, że trzecia wystawa w RETRO Galerii to znowu fotografia. Bardzo sandomierska, sąsiadująca z przestrzenią, która jest tuż za ścianą. Jednak są to prace krytyczne. Od wydarzenia, które oko i aparat Autora dostrzegły i zatrzymały, aż do... bardzo ogólnej refleksji, związanej z życiem, czasem, myśleniem lub właśnie niemyśleniem ludzi w przestrzeni społecznej. Nie zmyli widzów proste skojarzenie. Autor mówi.


Cezary Łutowicz - Urodził się w roku 1944. Od 1972 roku czynny zawodowo. Mistrz złotniczy, Mistrz Rzemiosła Artystycznego. W 1972r. wprowadził krzemień pasiasty do biżuterii. Przez dwa lata projektant biżuterii w Wiedniu. Pomysłodawca i współorganizator (z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu) warsztatów złotniczych pod wspólnym tytułem "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu". Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych od 1993r.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach, przygotował kilkanaście wystaw indywidualnych w różnych miastach Polski Europy, a też i Azji. Wielokrotnie nagradzany. Prace w siedmiu muzeach Polski, trzy prace w zbiorach Watykanu, autor projektu i wykonawca łańcucha ceremonialnego burmistrza miasta Sandomierza.

Zaproponował nazwanie Sandomierza "Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego" i czynnie się do tego przykłada. Zainteresowania - ogród, jazz, fotografia, członek ZPAF. W wolnej chwili, po dwunastu latach starań o zezwolenie - zakotwiczył niebo na rynku w Sandomierzu.


21 marca 2011. SŁAWA TCHÓRZEWSKA i EWA GODUN
We własnym stylu
(projekt: Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym)

Sława Tchórzewska - mieszka w Warszawie, jest absolwentką łódzkiej ASP, gdzie studiowała na kierunku Projektowanie Biżuterii. Wielokrotnie miała okazję prezentować swoją twórczość na międzynarodowych targach, wystawach i konkursach biżuterii artystycznej.
Przez większość roku żyjemy w szarości ... brak nam ciepła i koloru, słońce ucieka, a wraz z nim dobre samopoczucie odchodzi w siną dal. Biżuteria Sławy Tchórzewskiej jest doskonałym antidotum na wszelką niepogodę. Otula zmysły, promieniuje pozytywną energią i przywraca uśmiech na twarzy. Powoduje, że nawet zły dzień staje się lepszy...
Cudowne barwy i wymyślne formy, które charakteryzują jej ozdoby dają ciekawe efekty wizualne, a jednocześnie są pełne lekkości i uroku. Każdy detal ma tu swoje znaczenie, jest wcześniej przemyślany i tworzy wdzięczny fragment całości świadczącej o niezwykłym smaku Sławy. Ta biżuteria jest zdecydowanie odzwierciedleniem jej oryginalnego widzenia i myślenia, kwintesencją kobiecej wrażliwości i miłości do tego co się robi [...]
W jej ozdobach brak jest pogoni za trendami, każda nowa kolekcja wynika z przemyśleń i prób ukazania teoretycznie popularnego materiału w całkowicie nowy sposób. Wyjątkowość wzornictwa idzie tu w parze z artystycznym wyczuciem zarówno formy jak i barwy oraz potrzebą ciągłego samodoskonalenia w dziedzinie sztuki, w której Sława odnalazła spełnienie swoich twórczych aspiracji. Jej biżuteria tworzona jest dla indywidualistów, ludzi z osobowością, dla których ten niby drobny detal jest nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim ważnym nośnikiem informacji o nich samych.

Ewa Godun - plastyk, projektantka ubioru i obuwia, mistrzyni krawiectwa. Wykonuje haft artystyczny ręczny i komputerowy. Nie straszny jest dla niej decoupage ani rzeźba. Najbardziej jednak, lubi projektować i tworzyć odzież. Szyje kobietom, mężczyznom, dzieciom i młodzieży, która niejednokrotnie jest bardziej wymagająca niż osoba publiczna. 30 lat poświęciła się miłości krawieckiej i swoją pracę wykonuje z wielką pasją. Doradza, projektuje i szyje suknie ślubne, garnitury, mundury i stroje teatralne. Pracowała w swoim zawodzie w Brukseli i Warszawskim Domu Mody Forget-Me-Not. Swoim doświadczeniem dzieliła się również ze znanymi projektantami. Obecnie ma przytulną artystyczną pracownię na warszawskim Zaciszu.

Od marca roku 2006 w gościnnych salach Teatru Współczesnego w Warszawie można oglądać wystawy sztuki złotniczej. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, która zyskała pomoc Dyrekcji Teatru w osobie P. Macieja Englerta, w cyklu pt. Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym , prezentowane są najciekawsze złotnicze wydarzenia. To wystawy indywidualne i zbiorowe, wystawy konkursowe oraz przeglądy prac studentów krajowych i zagranicznych szkół złotniczych. Miło mi zawiadomić, że właśnie upływa 5 lat trwania cyklu, zaś obecna wystawa jest 38 z kolei. GALERIA OTWARTA od grudnia 2010 roku włączyła się w organizację wystaw wspierając inicjatywę organizacyjnie i finansowo.


19 marca 2011. JOANNA MARIA KLICH. Teatr Mody.
spotkanie z Autorką
(projekt: RETRO Galeria)

TEATR MODY - cykl fotograficzny, na który składają się prace z zakresu mody i kreacji własnego wizerunku. Twórczość moja oscyluje wokół wszystkiego, co związane jest z otaczającym nas światem i ludzką egzystencją. Jest to zapis procesu tworzenia, jak również poszukiwań i inspiracji, na kanwie których buduję wykreowany świat. Fotografia jest środkiem za pomocą którego snuję opowieść o człowieku, jego potrzebach, tajemnicach, lękach i pragnieniach.

Cały projekt oparty jest na moich licznych doświadczeniach z modą. Rozwijany przez lata pomysł przechodził wiele transformacji począwszy od fotogramów - na instalacji kończąc, która zbudowana była z fotografii i rekwizytów damskiej garderoby. Moje zainteresowania teatralne (L. Mądzik) pozwoliły na stworzenie kolejnych prac, w których wykorzystałam motyw maski, co zaowocowało realizacją maskarada.

Świat kreacji, maskowania, wizażu widoczny jest najbardziej na ulicach naszych miast wśród tłumu, gdzie każdy jest anonimowym "dziełem" stworzonym na potrzebę chwili. Otóż moda, będąca najbliższym kręgiem kulturowym człowieka, staje się swoistą maską społeczeństwa, które zdominowane przez masmedia podąża drogą prowadzącą do nikąd. W moich pracach świat zewnętrzny i wewnętrzny przenikają się i jednocześnie uzupełniają, fotografie sprawiają wrażenie zawieszonych między rzeczywistością a snem, między światem realnym a wizją.

JK


17 marca 2011. MINIMUM.

GALERIA OTWARTA ma wyjątkową przyjemność zaprosić na wystawę, bedącą efektem 19. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej pt. MINIMUM. To konkurs wyjątkowy, jeden z najciekawszych w Europie. głoszenie wyników konkursu odbyło się podczas Legnickiego Festiwalu Srebra 2010. Od 17 marca do 1 maja prace bedące jego efektem można oglądać przy sandomierskim rynku.

Zamiast na wernisaż - już dziś zapraszamy na uroczysty "finisaż" wystawy, który odbędzie się 1 maja br. Gospodarzami spotkania będzie ekipa Galerii Sztuki w Legnicy.

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu Srebra, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Legnicki Festiwal Srebra SREBRO jest najstarszą i największą w swej kategorii imprezą artystyczną w Polsce i według wielu - w Europie. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy. Jego celem jest szeroka prezentacja najnowszych dokonań współczesnego złotnictwa, zrealizowanych w dowolnej technice i konwencji złotniczej. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix.

Międzynarodowe jury w składzie:

  • Maria Rosa Franzin (Włochy) - projektantka biżuterii, wykładowca projektowania biżuterii i złotnictwo w Instytucie Sztuki Pietro Selvatico w Padwie,
  • dr. hab. Sławomir Fijałkowski (Polska) - projektant biżuterii, generalny konsultant Legnickiego Festiwalu Srebra, wykładowca w ASP w Gdańsku,
  • Andi Gut (Szwajcaria) - projektant biżuterii, wykładowca, profesor biżuterii w Szkole Designu na Uniwersytecie w Pforzheim,
  • Theo Smeets (Holandia) - artysta złotnik, profesor w dziedzinie Projektowania Biżuterii i Obiektów na Universytecie Sztuk Użytkowych w Trier,Wydział Kamieni Szlachetnych i Projektowania Biżuterii w Idar - Oberstein
  • Ramon Puig Cuyas (Hiszpania) - artysta złotnik, wykładowca, dziekan Wydziału Biżuterii Escola Massana Jewellery School w Barcelonie
  • Arkadiusz Wolski (Polska) - artysta złotnik, projektant biżuterii, członek STFZ, członek Grupy Sześć,

    zakwalifikowało do wystawy 62 prace spośród 493 nadesłanych przez 267 artystów z 30 krajów, głównie z Europy, ale także z USA, Kanady, Izraela, Kolumbii, Argentyny, Korei Płd., Japonii, Australii.

Judy McCaig Sigurd Bronger Taehee In Katarzyna R. Wójcik
foto: Jerzy Malinowski

6 marca 2011. JOANNA MARIA KLICH. Teatr Mody.
(projekt: RETRO Galeria)

Joanna Maria Klich - absolwentka Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Dyplom z malarstwa uzyskany w pracowni prof. Ewy Pełki. Praca magisterska pt. "Wpływ sztuki przełomu wieku XIX i XX na ówczesną modę" napisana pod kierunkiem dr prof. hab. Czesławy Gierak. Od kilku lat mieszka i tworzy w Kielcach, biorąc udział w wielu wystawach zbiorowych i konkursach (m.in.: Kieleckie inaczej 2006, 2007, 2010; Człowiek i jego sztuka, Przedwiośnie 2007, 2008, 2009, Pondzie - przegląd fotograficzny) oraz w festiwalach: OFF Fashion Kielce 2007, IV Warszawskim Festiwalu Fotografii Artystycznej 2008, Salony ZPAP - Galeria BWA Kielce - wystawa poplenerowa; V Ogólnopolskie Biennale Fotografii Krosno 2009 "MIASTO I LUDZIE - DYNAMIKA"; Arteko 2010, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Dom Długosza, listopad 2010/styczeń 2011;

W konkursie Najciekawsze zabytki powiatu Kieleckiego w roku 2009 zajęła pierwsze miejsce, zaś w konkursie Kieleckie inaczej 2010 - otrzymała wyróżnienie. Członkini ZPAF Okręgu Świętokrzyskiego.

Świat wokół się zmienia, a sztuka niezmiennie pozwala nam go zrozumieć i ocalić od zapomnienia. Przemierzając kręte ścieżki wyobraźni w swych pracach staram się utrwalać upływający czas.
Oprócz fotografii zajmuję się malarstwem, a także projektowaniem różnego rodzaju bibelotów i dodatków do ubiorów. Od wielu lat kolekcjonuję kapelusze.
Każdego dnia odkrywam świat na nowo, czasami przenoszę moje myśli na papier: http://turysta.swietokrzyski.eu/blog/Kiki

JK



21 stycznia 2011. PATRYK GOSZCZYŃSKI. ...z pogranicza.
(projekt: RETRO Galeria)

Wystawa fotografii Patryka Goszczyńskiego pt.: "... z pogranicza" to debiut Autora i jednocześnie debiut RETRO Galerii.

Patryk Goszczyński - ur. 1982, pedagog z wykształcenia i powołania, fotograf z zawodu i zamiłowania. Fascynuje go kształt, czas i ironia osadzone w małomiasteczkowej codzienności. Otrzymał wyróżnienie STPF w konkursie Kobieta, jaka jest?, zaś jego prace dwukrotnie doceniło gremium PLFOTO kwalifikując je do działu Dużo Niezwykłych Obrazów polecając tym samym twórczość Autora.

Na swoich fotografiach uwiecznia Sandomierz, lecz z innego niż "pocztówkowy" punktu widzenia. Są to zapomniane zaułki, miejsca, które wielu Sandomierzan bez refleksji mija na co dzień. Miasto, w którym Autor spędził 28 lat życia ciągle go inspiruje i zaskakuje niuansami wizualno-stylistycznymi.

Patryk wraz z Grzegorzem Dziaduniem jest współzałożycielem Fotograficznej Grupy Twórców Niezależnych skupiających osoby, dla których celem jest rozwój artystyczny oraz doskonalenie umiejętności i technik fotograficznych.




21 stycznia 2011. Otwarcie RETRO Galerii
(projekt: RETRO Galeria)

GALERIA OTWARTA we współpracy z PSS "Pomoc Bratnia" przygotowała projekt pod nazwą RETRO Galeria. Kawiarnia RETRO, znane na sandomierskiej starówce miejsce spotkań, udostępniło część swojej powierzchni na prezentację prac plastycznych. Fotografia, grafika, rysunek, w przyszłości może również malarstwo spróbuje na stałe zagościć w Konwikcie Boboli (Rynek 5).

RETRO Galeria będzie programowo i organizacyjnie prowadzona przez GALERIĘ OTWARTĄ w ścisłej współpracy ze Spółdzielnią "Pomoc Bratnia", gospodarzem obiektu.

Kolejne wystawy w RETRO Galerii mają w założeniu przedstawiać interesujące działania i prace artystów ziemi sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego. A dzieje sie tak wiele w pracowniach, że nie wolno pozwolić, aby wyniki tych działań tam pozostawały. RETRO Galeria chce pokazywać zarówno prace artystów o znaczącym dorobku twórczym, jak i tych, którzy działają niejako równolegle, nie zawsze legitymując się ukończoną wyższą szkołą artystyczną. Ma nadzieję, że konfrontacja artystów dojrzałych i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w świat sztuki i emocji - może dać wiele. I artystom, i publiczności.


21 stycznia 2011. PREZENTACJE 2010

Wystawa PREZENTACJE 2010 to już siódmy pokaz współczesnej sztuki złotniczej w GALERII OTWARTEJ. Wernisaż odbył się w piątek, 21 stycznia br. o godz. 17.30.

Premiera wystawy i ogłoszenie wyników konkursu odbyły się w październiku 2010 roku podczas dorocznego spotkania w Galerii Projektantów targów ZŁOTO SREBRO CZAS. Od 4 października do 12 grudnia była pokazywana w Warszawie w cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym. Do 3 marca będzie gościła w sandomierskiej GALERII OTWARTEJ. PREZENTACJE 2010 to dziesiąta wystawa cyklu.

Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE towarzyszy warszawskim targom Złoto Srebro Czas od 2001 roku. Stał się wydarzeniem artystycznym w złotniczym świecie, na stałe wpisanym już w kalendarz wystaw i konkursów w Polsce. Wyniki konkursu ogłaszane są corocznie w drugim dniu trwania targów Złoto Srebro Czas.

Sama nazwa PREZENTACJE ma długą historię. Idea zogranizowania wystawy gromadzącej najnowsze prace polskich twórców powstała ponad 25 lat temu. W grudniu 1983 roku, w Czarnej Galerii w Legnicy, Marek Nowaczyk i Jan Bocheński, ówczesny dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Legnicy, zorganizowali wystawę pt. PREZENTACJE. Po raz drugi nazwa PREZENTACJE towarzyszyła wystawie w warszawskiej Galerii Nowy Świat, w maju 1993 roku. Jej inicjatorem był ponownie Marek Nowaczyk, wtedy szef Rady Programowej STFZ. PREZENTACJE miały być corocznym cyklem spotkań w kolejnych polskich galeriach. Jednak projekt nie był kontynuowany.

W 2001 roku historia nabrała tempa. Organizatorzy targów Złoto Srebro Czas zaproponowali Andrzejowi Bielakowi, prezesowi STFZ, wspólne przygotowanie nowego konkursu, na stałe wpisanego już do programu warszawskich targów biżuterii i zegarków. Stowarzyszenie przywołało nazwę PREZENTACJE i zaproponowało ją na tytuł nowego konkursu, i tak się stało. Organizatorzy Targów (MCT i PSP) ustanowili dwie pierwsze nagrody o łącznej kwocie 10.000 zł. Artyści, skupieni wokół Stowarzyszenia, zajęli się sprawami merytorycznymi i organizacyjnymi.

Komisarzem PREZENTACJI 2001 został Janek Suchodolski, na którego spadł obowiązek stworzenia formuły konkursu. Formuła ta, dyskutowana również podczas spotkań Zarządu i Rady Programowej STFZ, pozostała w zasadzie niezmienna przez pierwsze cztery edycje. Piąte PREZENTACJE, których komisarzem został Marcin Tymiński, stały się konkursem tematycznym. Obecnie powróciła idea pokazów "bez tematu" (2007 - 2010). Od roku 2005 konkursowi towarzyszy katalog, w którym prezentowane są wszystkie zakwalifikowane prace.



13 grudnia 2010. STFZ.EKO i Złotnicze Mikołajki w Warszawie
(projekt: Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym)

Od grudnia br. GALERIA OTWARTA niejako "instytucjonalnie" włączyła się w organizację wystaw w warszawskim Teatrze Współczesnym. Co prawda cykl pt." Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym prowadzę od roku 2006 jako członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, ale sądzę, że wsparcie - szczególnie medialne i organizacyjne - jakie może zaproponować GALERIA OTWARTA, będzie celowym działaniem. Szczególnie w sytuacji, gdy strona www.stfz.art.pl praktycznie ograniczyła swoje działania do minimum m.in. nie publikując zdjęć ze złotniczych wydarzeń i prac złotniczych, pokazywanych na wystawach.

Wernisaż wystawy 13 grudnia będzie czwartym pokazem prac zebranych pod hasłem EKO. Poprzednie odbyły się w Muzeum Miedzi w Legnicy (Legnicki Festiwal Srebra `2010 w maju), podczas Letnich Targów Jubilerskich "Jubinale" w Krakowie (czerwiec) oraz w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu (wrzesień - grudzień 2010). Wystawa w warszawskim Teatrze Współczesnym będzie czynna do 7 lutego 2011 roku.

Ponieważ wernisaż wystawy odbędzie się chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia, miło będzie spotkać się, aby podsumować kończący się rok 2010 i złożyć sobie życzenia na kolejny czas w życiu "złotniczej braci". Oby był twórczy i interesujący. Zatem - zapraszam na ZŁOTNICZE MIKOŁAJKI !

MP   



12 listopada 2010. GALERIA OTWARTA PREZENTuje

"GALERIA OTWARTA PREZENTuje" to już szósta wystawa, która została w bieżącym roku przygotowana przez ekipę GALERII OTWARTEJ. Jednocześnie jest to drugi pokaz umożliwiający gościom nabycie pracy złotniczej wprost z wystawy.

Pokaz został zorganizowany niejako na życzenie publiczności zwiedzającej pierwszą "sprzedażną" wystawę w GALERII OTWARTEJ. Wystawa ta, czynna od 31 lipca do 6 października pod tytułem 31 x biżuteria, była przedstawieniem prac i sylwetek polskich projektantów zajmujących się sztuką złotniczą, a których prace jakoś do tej pory omijały Sandomierz. Obecna wystawa - jako swoista kontynuacja - już bardziej bezpośrednio zwraca się do publiczności. Pod pretekstem zbliżających się licznych okazji sugeruje, że właśnie praca wykonana przez polskiego artystę może być miłym podkreśleniem uroczystości, dowodem pamięci lub upominkiem - po prostu dobrym PREZENTem.

Na wystawie znajdziemy prace ponad czterdziestu Autorów. Posługując się ciekawymi technikami złotniczymi (również unikatowymi, które istnieją tylko w jednej pracowni !), reprezentując bardzo różne spojrzenie na biżuterię i sztukę złotniczą - artyści przygotowali prace często wręcz dedykowane właśnie na spotkanie z mieszkańcami miasta na siedmiu wzgórzach. Prawdziwą Biżuterię Autorską!

A po wernisażu odbędzie się... ciąg dalszy :-) GALERIA OTWARTA i jej zapowiedziani goście byli "zapalnikiem", który dzięki Sandomierskiemu Centrum Kultury i Klubu "Lapidarium" tak oto się zapowiada:


 

7 października 2010. SREBRNE SZKOŁY

Srebrne Szkoły to cykliczna prezentacja najważniejszych uczelni artystycznych w Europie, której celem jest artystyczna konfrontacja dorobku artystów - złotników oraz prezentacja twórczych poszukiwań najmłodszego pokolenia artystów.

Od 2001 r. Srebrne Szkoły są jednym ze stałych punktów Legnickiego Festiwalu SREBRO, odbywającego się w Legnicy corocznie w maju. Tegoroczna wystawa prezentuje prace profesorów, studentów i absolwentów Szkoły Sztuk Pięknych z Barcelony (Hiszpania >>>>) oraz Szkoły Designu z Edynburskiej Wyższej Szkoły Sztuki (Szkocja, Wielka Brytania >>>>).

Serdecznie zapraszamy na spotkanie!



7 października 2010. Spotkanie na wystawie STFZ.EKO
(projekt: Wystawa w Muzeum)


 

18 września 2010. STFZ.EKO w Muzeum w Sandomierzu
(projekt: Wystawa w Muzeum)

W projektach i pracach prezentowanych przez artystów złotników w galeriach i muzeach łatwo zauważyć, że świat przyrody, zwierząt, roślin i człowieka był i jest inspiracją wielu z nas. Daleko lub blisko, często lub okazjonalnie, każdy z nas pokazuje w małym przedmiocie coś, co nas codziennie dotyka. Forma, idea, doskonała kompozycja świata przyrody, protest przeciw ekodewastacji, to wszystko wyraża się w złotniczej formie. Czasami w pojedynczych przedmiotach, czasami w latach pracy. Nie ukrywamy, że las, woda, słońce, góry to nasza radość! A ich brak poszanowania jest powodem, aby zaprotestować. Konstruktywnie lub gniewnie. Krytycznie lub agresywnie. Pięknie. Autentycznie. Wspólny głos jest zawsze mocny.
Zróbmy to!

[z zaproszenia do Autorów]

Wystawa.

Pomysł wystawy dojrzewał od dwóch lat. Początkowo miała to być wystawa 10 osób, które efekty swojej pracy miały pokazać w cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym. W br. idea wystawy otrzymała mocne wsparcie. Dostaliśmy zaproszenie z Galerii Sztuki w Legnicy, aby właśnie taką wystawę zorganizować i pokazać w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra 2010, a potem w kraju i za granicą.

Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (STFZ), zrzeszające czołowych polskich artystów plastyków i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą oraz Galeria Sztuki w Legnicy, od roku 1979 prowadząca najstarszy w Europie cykliczny projekt promujący współczesną sztukę złotniczą.

Do wystawy zostali zaproszeni członkowie STFZ, którzy mogli przedstawić dowolną ilość prac. Prace nie były kwalifikowane, choć zastrzegliśmy, że "ostateczny kształt wystawie nada Rada Programowa STFZ". Zaś w zaproszeniu poinformowaliśmy, że organizatorzy mają prawo do przyznania wyróżnień honorowych, jeżeli uznają, że są wśród nich prace szczególne. Wyróżnienia zostały przyznane.

Wyróżnienia Galerii Sztuki w Legnicy: - Jacek Byczewski, Anna Gawłowska.

Wyróżnienia Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych: - Agnieszka Bruzda, Zbigniew Michałowski, Mariusz Pajączkowski, Radosław Szwed, Urszula Wasilewska, Jan Wiszniewski.

Katalog

Pierwszy pokaz wystawy odbył się podczas prawdziwego złotniczego święta, Legnickiego Festiwalu Srebra 2010! Wystawie towarzyszy katalog, którego powstanie autorzy zawdzięczają Galerii Sztuki w Legnicy. To kolejny dowód, że współpraca, wspólne cele i wspólna praca owocuje wspaniale. Dzięki Zbyszkowi, Monice, Magdzie, Darkowi i całej "legnickiej ekipie" możemy już po raz czwarty* spotkać się na wystawie członków STFZ - w Legnicy!

W czerwcu 2010 roku wystawa była pokazana w Krakowie podczas Letnich Targów Jubilerskich "Jubinale". Od 18 września do 10 grudnia jest obecna w podziemiach Okręgowego Muzeum w Sandomierzu. GALERIA OTWARTA jest współorganizatorem tego wydarzenia. Następna planowana ekspozycja to pokaz w Warszawie, w cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym (grudzień 2010 - styczeń 2011). A potem? Zaplanowanych jest jeszcze 8 powtórzeń, w kraju i za granicą. To m.in. Gdańsk, Monachium, być może również Kazimierz Dolny, Wrocław, Poznań, Sopot, Gliwice, Łódź, Oslo, Wuppertal...

Mariusz Pajączkowski
/kurator wystawy/


31 lipca 2010. Wernisaż wystawy "31 x BIŻUTERIA".

Wystawa "31 x BIŻUTERIA" powstała jako pretekst do spotkania mieszkańców i gości Sandomierza z biżuterią autorską, ale też jako okazja, aby Projektanci poznali Sandomierz. To również niejako drugie otwarcie GALERII OTWARTEJ, gdyż dopiero po wernisażu szczerze będzie można powiedzieć: To Jest Galeria Autorów ! Do tej pory dominowały w gablotkach moje prace...

W pierwotnej wersji tytuł wystawy miał brzmieć "20 x biżuteria". Zamierzałem bowiem zaprosić dwudziestu artystów złotników kierując się różnorodnością form i technik, które stosują w swoich pracach. Jakże mi miło, że mimo wakacyjnego czasu i związanych z tym wyjazdów okazało się, że... konieczna stała się zmiana tytułu !

Mam wielka przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy "31 x BIŻUTERIA" w sobotę, ostatniego dnia lipca o godzinie 17.00. Zgodnie z nową tradycją towarzyszyć spotkaniu będą pokazy wykonywania biżuterii według własnych projektów gości, wręczenie wyróżnień przyznanych przez sandomierskie instytucje związane z kulturą i sztuka, muzyka, atrakcje sandomierskiego rynku i... zdradzę w tajemnicy: poprzednie spotkanie zakończyło się ok. 4 nad ranem, a w beczce mieści się 5 osób... Szczegóły poznają tylko Ci, którzy tu będą... ;-)

Wystawa będzie czynna do 6 pażdziernika. Mam nadzieję, że większość Autorów swoją biżuterią już na stałe zagości w murach GALERII OTWARTEJ i w Sandomierzu. A w październiku planowane jest kolejne ciekawe spotkanie...

Do zobaczenia na sandomierskim rynku !





1 lipca 2010. Wernisaż wystawy "CZAS SREBRA I BURSZTYNU".

z zaproszenia:


W dniu 1 lipca br. o godzinie 16.00
w GALERII OTWARTEJ w Sandomierzu (Rynek 5)
odbędzie się wernisaż wystawy
przygotowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy pt.:

"CZAS SREBRA I BURSZTYNU"

Będzie nam bardzo miło powitać naszych Gości w GALERII OTWARTEJ przy okazji trzeciej już wystawy współczesnej polskiej sztuki złotniczej. Podczas spotkania z pewnoscią nie zabraknie okazji do rozmów przy lampce wina o biżuterii i złotnictwie artystycznym.

Tego popołudnia odbędzie się również wspólna zabawa, polegająca na zaprojektowaniu i wykonaniu biżuterii. Każdy z uczestników będzie mógł wykonać formę, która zostanie odlana ze srebra, a wykonany samodzielnie przedmiot będzie można zabrać ze sobą.

++++++

Przy okazji informujemy, że dwie godziny wcześniej (1 lipca, o godz. 14.00) w Sandomierzu odbędzie się jeszcze jedna impreza złotnicza. W sandomierskim muzeum odbędzie sie wernisaż wystawy grupy G7, na którą złożą się prace zrealizowane przez grupę artystów związanych z łódzką Akademią Sztuk Pieknych. Dotychczasowe pokazy tej grupy twórczej zapowiadają naprawdę ciekawe spotkanie.

Zaś 3 lipca rozpoczyna się na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu dwudniowa impreza - Jarmark Jagielloński oraz Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa. Spotkanie bardzo barwne i ciekawe, majace wieloletnią tradycję w wspaniały klimat.

Warto być w tych dniach w Sandomierzu !!!

++++++

CZAS SREBRA I BURSZTYNU jest wystawą szczególną. To trzecia "wystawa eksportowa" polskiej sztuki złotniczej przygotowana przez Galerię Sztuki w Legnicy. Towarzyszy jej starannie wydany katalog.

Po sukcesie Współczesnej polskiej sztuki złotniczej i Współczesnej polskiej sztuki złotniczej II, które prezentowane były m.in. w Getyndze, Gifhorn, Lipsku, Monachium, Uelzen, Wuppertalu (Niemcy), Pradze (Czechy), Budapeszcie (Węgry), Miluzie (Francja), Florencji, Dicomano (Włochy), Uppsali, Västeras (Szwecja), Bratysławie (Słowacja) oraz w Jaworze, Poznaniu i Warszawie (Polska), to kolejna wystawa mająca na celu promocję polskiej biżuterii za granicą.

Wystawa po raz pierwszy zaprezentowana została na przełomie listopada i grudnia 2008 w Wuppertalu, w Niemczech. Prezentowana była również w Legnicy (2009), Astanie w Kazachstanie (2009), w Mińsku na Białorusi (2009), w Gdańsku (2009), w Warszawie (2010).

Motywem przewodnim wystawy jest bursztyn - oprócz srebra najbardziej charakterystyczny i powszechnie kojarzony z naszym krajem surowiec biżuteryjny. Na wystawę składa się z ponad 120 eksponatów znanych polskich projektantów specjalizujących się w pracy z bursztynem, prezentujących w szerokim ujęciu aktualne trendy i nurty. Wystawa ma pokazać europejskiej publiczności i wielbicielom sztuki złotniczej, że bursztyn nie tylko jest doskonałym dodatkiem do tradycyjnej, złotej i srebrnej biżuterii, ale jest również wykorzystywany przez polskich twórców jako materiał aktualnej i nowoczesnej, świeżej i inspirującej, a czasami nawet prowokacyjnej wypowiedzi artystycznej.

Zaproszone do wystawy osoby reprezentują różne generacje, różne doświadczenia zawodowe oraz ścieżki edukacyjne i wreszcie odmienny statement swych realizacji - od strategii typowo designerskich o charakterze użytkowych, komercyjnych kolekcji, poprzez projekty unikatowe, eksperymentalne, często programowo afunkcjonalne, aż po obiekty odnoszące się do wizerunku bursztynowej biżuterii w sposób krytyczny, subwersywny i kontrkulturowy. [S. Fijałkowski]

Wystawa odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Miasta Legnicy oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest portal amber.com.pl.


foto: Piotr Krzemiński



5 czerwca 2010. Wernisaż wystawy "PREZENTACJE 2010".

z zaproszenia:


W dniu 5 czerwca br. o godzinie 16.00
w GALERII OTWARTEJ w Sandomierzu (Rynek 5)
odbędzie się wernisaż wystawy będącej efektem

IX Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej
PREZENTACJE 2009


Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych
oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownie Sztuk Plastycznych w Warszawie.


W roku 2009 odbył się kolejny konkurs z cyklu PREZENTACJE. To już 9 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej, adresowanego do artystów i projektantów, którym nie wystarcza codzienna współpraca z galeriami i kontrahentami. Dla tych, którzy chcą coś ważnego przekazać, nie koniecznie weryfikując swoje zdanie "przez rynek" krajowy i zagraniczny. Dla młodych duchem, choć niekoniecznie wiekiem i doświadczeniem!

++++++

Pierwsza edycja konkursu cyklu PREZENTACJE odbyła się w roku 2001. Powstał on w wyniku współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych z organizatorami warszawskich targów "ZŁOTO SREBRO CZAS" - Międzynarodowym Centrum Targowym i Pracownią Sztuk Plastycznych. Ogłoszenie wyników odbywa się corocznie na początku października podczas trwania targów, a następnie przez rok wystawa odwiedza galerie i spotkania złotnicze w kraju i za granicą. PREZENTACJE stały się jedną z najważniejszych cyklicznych imprez, na stałe wpisaną w kalendarz złotniczych spotkań promujących współczesną polską sztukę złotniczą.

    Wystawa PREZENTACJE 2009 do chwili obecnej była pokazana:

  • Podczas Targów ZŁOTO SREBRO CZAS, Warszawa, 2 - 4 października 2009;
  • W cyklu Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym, Warszawa,
    5 października - 17 listopada 2009;
  • W GALERII STANKO, Wrocław, 12 grudnia 2009 - 30 stycznia 2010;
  • W Galerii Projektantów Targów INHORGENTA 2010, Monachium, 19 - 22 lutego 2010;
  • W Galerii Projektantów Targów AMBERIF 2010, Gdańsk, 10 - 13 marca 2010;
  • W GALERII PRZY FABRYCZCE, Wołomin, 10 - 23 kwietnia 2010;
  • Podczas LEGNICKIEGO FESTIWALU SREBRA 2010, Muzeum Miedzi w Legnicy, 8 - 30 maja 2010;
  • Aktualnie - w GALERII OTWARTEJ w Sandomierzu, 5 - 30 czerwca 2010;

29 maja 2010. Otwarcie Galerii.

z zaproszenia:

Mam szczególny zaszczyt zaprosić Państwa
na szczególny dla mnie dzień!

W dniu 29 maja 2010 roku o godz. 16.00
GALERIA OTWARTA
po raz pierwszy oficjalnie otworzy swoje sale
gdzie wraz z tymi, którzy przyczynili się do powstania galerii
będę chciał gorąco powitać moich przyjaciół, współpracowników, mieszkańców Sandomierza, gospodarzy i gości tego pięknego miasta.

W tym dniu odbędzie się również "finisaż" wystawy z cyklu BIŻART pt. "Kobieta, mężczyzna i..." przygotowanej przez Galerię Sztuki w Legnicy. Posłuchamy też wspólnie trochę muzyki, porozmawiamy o sztuce złotniczej, jakże sandomierskim krzemieniu pasiastym, planach na bliższą i dalszą przyszłość.
Spróbujemy też wykonać srebrną biżuterię, którą każdy z gości będzie mógł zaprojektować indywidualnie, a wykonany przedmiot zabrać ze sobą!

Z radością Państwa powitam w Sandomierzu przy Rynku nr. 5

Mariusz Pajączkowski


30 kwietnia 2010. BIŻART. Kobieta, mężczyzna i...

Przedmiotem wystawy jest biżuteryjny, dowcipny komentarz (we wszystkich odmianach poczucia humoru, od delikatnego żartu przez ironię i satyrę po sarkazm) do płciowości współczesnego człowieka, który coraz częściej bywa zagubiony i ma kłopoty z uświadomieniem, określeniem i znaczeniem (rolą) swojej własnej płci w życiu codziennym - zarówno w aspekcie prywatnym i społecznym - dowodem na co jest częsta ucieczka w wirtualną rzeczywistość internetu. Płeć, seksualność (także z przedrostkiem trans), cielesność, feminizm, maskulinizm i wszelkie inne -izmy odnoszące się do natury człowieczej, należą do zagadnień rozbieranych na czynniki pierwsze przez bodaj wszystkie dziedziny nauki i sztuki. Tymczasem to biżuteria, niejako "ontologicznie" przypisana ciału i szacie człowieka, zdaje się być szczególnie uprawnioną do wypowiadania się na ten temat i proponowania własnych odpowiedzi.

Kobieta i kobiecość, mężczyzna i męskość, ono i oność, zarówno każde z osobna, jak i we wzajemnych relacjach i sytuacjach społecznych, są znakomitym polem do życzliwie krytycznej obserwacji, do zabawnego czy uszczypliwego komentarza. Codzienne zmagania pomiędzy "skazanymi" na nieodwołaną koegzystencję (koabitację?) kobietą i mężczyzną bywają źródłem nie tylko wojen, ja k to bywało w dalekiej przeszłości, lecz także zabawnych sytuacji i zdarzeń. Rejestrując przeróżne absurdy, tabu, stereotypy i sentymenty tej symbiozy, nie sposób zauważyć także jej budującej postęp mocy. Ostatnio jednak pomiędzy kobietę i mężczyznę, w tę "budująco-niszczącą jedność przeciwieństw" wkradł się ten trzeci, czyli…Internet, wirtualna rzeczywistość. Czy pora grać larum, czy wołać alleluja - oto jest pytanie?

BIŻART to niewymagający objaśnienia tytuł cyklu, który Galeria Sztuki w Legnicy zapoczątkowała w roku ubiegłym wystawą "Srebrne usta". Organizowane w ramach cyklu wystawy mają charakter otwartych przeglądów, a jedyny warunek wobec uczestników, to przygotowanie prac będących dowcipną, satyryczną, czy ironiczną odpowiedzią na zadany temat. BIŻART odwołuje się do poczucia humoru i dystansu wobec otaczającego świata i własnej w nim roli każdego z uczestników-złotników we wszystkich tego stanu przejawach: Od niewinnego żartu, poprzez satyrę i parodię, po krytyczną obserwację obnażającą absurdy i utrwalone stereotypy zachowań. W intencjach organizatorów BIŻART ma być dla twórców odskocznią od codziennej, obowiązkowej rutyny, a dla publiczności miłą rozrywką z odrobiną refleksji przy okazji.

Galeria Sztuki w Legnicy

Copyright © 2010-2017 by GALERIA OTWARTA. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Teksty i zdjęcia nie podpisane: Mariusz Pajączkowski

www.sklep.krzemienpasiasty.info