Festiwal KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU
2 września - 29 października 2011



KRZEMIEŃ PASIASTY - KAMIEŃ OPTYMIZMU to hasło, które od lat towarzyszy działaniom, jakie podjął Cezary Łutowicz, promując kamień jakże charakterystyczny dla Ziemi Sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego. 39 lat temu - po ponad 4000 lat - podjął działanie, w którym krzemień pasiasty ponownie miał zająć miejsce szczególne!

W późnym neolicie ten wyjątkowy kamień, pozyskiwany w jedynym miejscu na świecie, był przedmiotem wyróżniającym jego posiadacza, towarzyszył jego życiu, określał jego pozycję w społeczeństwie, był odznaką, wartością. Tak znaczącą, że nie opuszczał go nawet po śmierci. Był znakiem!

Przez ponad 2 tysiące lat w kopalniach i osadach u podnóża Gór Świętokrzyskich był starannie obrabiany, gromadzony i w ramach ówczesnej wymiany handlowej rozpoczynał swój szlak przez Europę. I dziś, podniesiony z polnej drogi, kadrowany ręką człowieka, starannie szlifowany i oprawiany staje się znów klejnotem, przedmiotem wyjątkowym. Staje się ponownie znakiem.

Jego twardość, uroda i rzadkość występowania sugerują, że to kamień szlachetny. Jego rysunek, w którym możemy zobaczyć przestrzeń, wzburzone wody, krajobrazy ziemi, świat roślin i zwierząt ukazuje całe bogactwo czterech żywiołów. Bo uderzony jeden o drugi miota również ogień... Czy istnieje jakikolwiek przedmiot, który jest tak jedynie nasz, który jest tylko tu, na ziemi rdzennie polskiej? Chyba nie. Na pewno nie! To prawdziwy polski znak!

Doceniany coraz bardziej przez liczne rzesze jego posiadaczy, awansuje na salony elit, gości w muzeach i galeriach, w pracach naukowych i czasopismach, w świadomości projektantów biżuterii i mody, w emocjach i szkatułach. Dziś jest to kamień polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Zaś Sandomierz słusznie zasługuje na miano stolicy krzemienia pasiastego. Tak jak Gdańsk jest stolicą bursztynu. Bo właśnie w Sandomierzu został ponownie nam przywrócony. I czas już, aby z tej okazji spotkać się, świętować, cieszyć się, wzajemnie uśmiechami i optymizmem obdarzać! Czas na Festiwal !!!

Pomysł...

... narodził się oczywiście w Sandomierzu! Na przełomie 2010 i 2011 roku podczas rozmowy Cezarego Łutowicza, właściciela "GOLD & SILVER GALLERY" z Mariuszem Pajączkowskim, budującym za jego namową GALERIĘ OTWARTĄ, po raz pierwszy padło hasło: zróbmy "pasiakowi" festiwal! Zasługuje na to! I dzięki wsparciu władz Sandomierza, władz województwa świętokrzyskiego, instytucjom kulturalnym i wielu osobom prywatnym - dziś ogłaszamy i zapraszamy na...

Festiwal...

... który odbędzie się po raz pierwszy w Sandomierzu we wrześniu i paź- dzierniku 2011 roku. A jaki będzie?

To 8-tygodniowe święto, które rozpocznie się w dniu 2 września 2011 roku, z trzydniową kulminacją w dniach 9-11 września 2011 roku. W ramach obchodów tematem przewodnim będzie oczywiście krzemień pasiasty, ale w wielu jego aspektach. Od archeologii, historii, mineralogii, rzemiosła, sztuki złotniczej i zbiorów muzealnych - do działań inspirowanych lub skojarzeniowo związanych z krzemieniem. Zapraszamy na wystawy, konkurs prac złotniczych z krzemieniem pasiastym, rekonstrukcje obozowisk z czasów kamienia, pokazy archeologiczne i złotnicze, filmy, prezentacje, kiermasz, wspólne śpiewanie i zabawę. W sandomierskim zamku można będzie zobaczyć jedyną w świecie muzealną kolekcję prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów, z sandomierskimi przewodnikami poznać wyjątkowe miejsca w Sandomierzu i okolicach. W czasie festiwalu odbędą się kolejne, siódme już warsztaty złotnicze. Miejsca, gdzie "pasiak" był wydobywany przez naszych neolitycznych przodków, odwiedzić będzie można pieszo lub rowerem w ramach dwudniowego rajdu. To opis ogólny, ale z pewnością należy przedstawić pełny...

Program Festiwalu...

2 września - piątek

  • Od rana na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu będzie trwała budowa trzech rekonstrukcji z czasów kamienia i obozowiska neolitycznych górników krzemienia. W godzinach popołudniowych zostaną rozpalone przed szałasami ogniska, tym samym informując o rozpoczęciu Festiwalu (dziedziniec Muzeum Okręgowego w Sandomierzu).

  • 9.00 - 16.00 - zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • 16.00 - pierwszy pokaz filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego". Spotkanie z p. Cezarym Łutowiczem i p. Bożeną Wódz - twórcami kolekcji krzemienia pasiastego w sandomierskim muzeum (SCK*, Kino Starówka).

  • 18.00 - wernisaż wystawy prac plastycznych "Krzemień pasiasty - kamień wyobraźni" (SCK*).

3 września - sobota

  • 9.00 - 16.00 - zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • 10.00 - 18.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia osady pradziejowej, włączenia się do prac gospodarskich ówczesnych mieszkańców, zabawy i rozmów (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • 11.00 - 13.00 - Spacer z przewodnikiem. "Dawne osady i niezachowane obiekty Sandomierza". Start z dziedzińca zamkowego (PTTK Sandomierz).

  • 11.00 - 19.00 - co godzinę pokaz filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego" (SSK*, Klub Lapidarium).

  • 13.00 - 16.00 - premiera nowej potrawy; spróbujemy jak smakują krzemyki pasiaste oraz dymiące kociołki - zaproszenie do degustacji trzech niepowtarzalnych polewek (Rynek, obok Klubu Lapidarium).

  • 15.00 - pierwsza emisja filmu "Walka o ogień" (SCK*, Kino Starówka).

  • 17.00 - Otwarcie dwóch wystaw (HOTEL BASZTOWY):
    • "Krzemień pasiasty - żywioły w kamień zaklęte". Wystawa minerałów pochodzących z trzech kolekcji: Jana Chałupczaka z Sandomierza, Dariusza i Ewy Siemońskich ze Świętej Katarzyny oraz Cezarego Łutowicza z Sandomierza, który pokaże "Rzeźby zastane".
    • "W dłoniach krzemień pasiasty...". Wystawa przedmiotów, kamieni jubilerskich i innych realizacji z krzemienia pasiastego.

4 września - niedziela

  • " 10.00 - 16.00 - zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • " 10.00 - 18.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia osady osady pradziejowej, włączenia się do prac gospodarskich ówczesnych mieszkańców, zabawy i rozmów (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • " 11.00 - 19.00 - co godzinę zapraszamy na pokaz filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego". (SSK*, Klub Lapidarium).

  • " 12.00 - spotkanie w Galerii GOLD & SILVER Cezarego Łutowicza. O krzemieniu pasiastym opowie ten, któremu krzemień pasiasty zawdzięcza najwięcej.

  • " 12.30 - spotkanie w GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego. O krzemieniu pasiastym w rękach współczesnych artystów, projektantów i rzemieślników opowie jej właściciel.

  • " 13.00 - 16.00 - dymiące kociołki i krzemyki pasiaste na sandomierskim rynku (Rynek, obok Klubu Lapidarium).

  • " 13.00 - 20.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia wystaw w HOTELU BASZTOWY.

5 - 8 września (poniedziałek - czwartek)

  • 9.00 - 16.00 - zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • 10.00 - 17.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia osady osady pradziejowej, włączenia się do prac gospodarskich ówczesnych mieszkańców, zabawy i rozmów (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • 11.00 - 19.00 - co godzinę zapraszamy na pokaz filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego". (SSK*, Klub Lapidarium).

  • 13.00 - 20.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia wystaw w HOTELU BASZTOWY.

9 września - piątek

  • 9.00 - 16.00 - zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • 10.00 - rozpoczyna się kiermasz na sandomierskim rynku; wśród licznych atrakcji pokazy obróbki krzemienia pasiastego (Muzeum Minerałów ze Świętej Katarzyny), wykonywania biżuterii pradziejowej (Michał Sekuła) i średniowiecznej (Wojciech Kochman), pokazy cięcia i obróbki śląskich agatów (Wojciech Więckowski). (Rynek).

  • 10.00 - 18.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia osady osady pradziejowej, włączenia się do prac gospodarskich ówczesnych mieszkańców, zabawy i rozmów (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • 11.00 - 19.00 - co godzinę zapraszamy na pokaz filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego". (SSK*, Klub Lapidarium).

  • 13.00 i 15.00 - emisje filmu "Walka o ogień" (SCK*, Kino Starówka).

  • 13.00 - 16.00 - dymiące kociołki i krzemyki pasiaste na sandomierskim rynku (Rynek, obok Klubu Lapidarium).

  • 13.00 - 20.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia wystaw w HOTELU BASZTOWY

  • 17.00 - wernisaż wystawy fotografii Cezarego Łutowicza "W krzemieniu zastane". (RETRO Galeria, Rynek 5, I piętro).

  • 18.00 - wernisaż wystawy biżuterii z krzemieniem pasiastym i ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu" oraz prezentacja katalogu towarzyszącego wystawie (GALERIA OTWARTA, Rynek 5)

  • 19.30 - I część Pośpiewanek turystycznych - osada pradziejowa, dziedziniec Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. (PTTK Sandomierz).

10 września - sobota

  • 9.00 - 16.00 - zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • 10.00 - kiermasz na sandomierskim rynku; wśród licznych atrakcji pokazy obróbki krzemienia pasiastego (Muzeum Minerałów ze Świętej Katarzyny), wykonywania biżuterii pradziejowej (Michał Sekuła) i średniowiecznej (Wojciech Kochman), pokazy cięcia i obróbki śląskich agatów (Wojciech Więckowski). (Rynek)

  • 10.00 - 18.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia osady z osady pradziejowej, włączenia się do prac gospodarskich ówczesnych mieszkańców, zabawy i rozmów (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • 10.00 - 18.00 - archeologia eksperymentalna; pokaz obróbki krzemienia pasiastego w neolicie (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • 11.00 - 15.00 - wycieczka autokarowo-piesza "Szlakiem pradziejowych kopców i cmentarzysk kurhanowych" (PTTK Sandomierz).

  • 11.00 - 19.00 - co godzinę zapraszamy na pokaz filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego". (SSK*, Klub Lapidarium).

  • 13.00 i 15.00 - emisje filmu "Walka o ogień" (SCK*, Kino Starówka).

  • 13.00 - 16.00 - dymiące kociołki i krzemyki pasiaste na sandomierskim rynku (Rynek, obok Klubu Lapidarium).

  • 13.00 - 20.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia wystaw w HOTELU BASZTOWY.

  • 17.00 -



  • 19.30 - II część Pośpiewanek turystycznych - osada pradziejowa, dziedziniec Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. (PTTK Sandomierz).

11 września - niedziela

  • 10.00 - kiermasz na sandomierskim rynku; wśród licznych atrakcji pokazy obróbki krzemienia pasiastego (Muzeum Minerałów ze Świętej Katarzyny), wykonywania biżuterii pradziejowej (Michał Sekuła) i średniowiecznej (Wojciech Kochman), pokazy cięcia i obróbki śląskich agatów (Wojciech Więckowski). (Rynek)

  • 10.00 - 16.00 -Zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • 10.00 - 18.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia osady osady pradziejowej, włączenia się do prac gospodarskich ówczesnych mieszkańców, zabawy i rozmów (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • 10.00 - 18.00 - archeologia eksperymentalna; pokaz obróbki krzemienia pasiastego w neolicie (dziedziniec Muzeum w Sandomierzu).

  • 11.00 - 19.00 - co godzinę zapraszamy na pokaz filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Sandomierz światową stolicą krzemienia pasiastego". (SSK*, Klub Lapidarium)

  • 12.00 - 15.00 - Sam wykonaj biżuterię z krzemieniem pasiastym! Zapraszamy na wspólną zabawę w projektowaniu i wykonywaniu biżuterii techniką odlewu w formie. Spróbujemy w ten sposób oprawiać krzemień pasiasty. Uczestnicy prace wykonane ze srebra będą mogli zabrać ze sobą jako pamiątkę z festiwalu (GALERIA OTWARTA, Rynek 5).

  • 13.00 i 15.00 - emisje filmu "Walka o ogień" (SCK*, Kino Starówka).

  • 13.00 - 20.00 - zapraszamy gości do odwiedzenia wystaw w HOTELU BASZTOWY.

18/19 września - sobota/niedziela

  • Dwudniowy rajd turystyczny "Szlakiem Krzemienia Pasiastego". Trasa piesza i rowerowa. Start w sobotę, 18 września o godz. 10.00. Nocleg i wspólne neolityczne ognisko z pieczeniem mięs i nocleg w okolicach Krzemionek. Szczegóły niebawem...

3 - 16 października

  • VII edycja Sandomierskich Warsztatów Złotniczych "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu". Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz "GOLD & SILVER GALLERY" Cezarego Łutowicza.

29 października

  • Zakończenie festiwalu. Premiera wydawnictwa dokumentującego I Festiwal "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu". Wspólne ognisko i śpiewanie, pieczenie mięs, podpłomyków i ziemniaków.


2 września - 29 października
WYSTAWY i POKAZY wielodniowe

  • Od 2 września w godzinach 9-16 (w niedziele 10-16) zapraszamy do zwiedzania jedynej w świecie kolekcji prac z krzemieniem pasiastym znanych polskich artystów i projektantów (Muzeum Okręgowe w Sandomierzu).

  • Od 3 września w godzinach 13-20 w HOTELU BASZTOWY będą czynne dwie wystawy: "Krzemień pasiasty - żywioły w kamień zaklęte". (wystawa minerałów pochodzących z trzech kolekcji: Jana Chałupczaka z Sandomierza, Dariusza i Ewy Siemońskich ze Świętej Katarzyny oraz Cezarego Łutowicza z Sandomierza, który pokaże "Rzeźby zastane") oraz "W dłoniach krzemień …" (wystawa przedmiotów, rekonstrukcji, kamieni i innych realizacji z krzemienia pasiastego).

  • Od 9 września w GALERII OTWARTEJ będzie czynna wystawa, będąca wynikiem Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Autorskiej "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu".

  • Od 9 września wystawa fotografii krzemienia pasiastego autorstwa Cezarego Łutowicza. (RETRO Galeria, Rynek 5, I piętro).

  • 2 - 11 września na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zapraszamy do osady pradziejowej. Rekonstrukcje ówczesnych siedzib zademonstrują grupy z Muzeum w Krzemionkach (wraz z rekonstrukcją szybu kopalni krzemienia), Stowarzyszenia PraOsada Rydno (Skarżysko-Kamienna) i Osada Rydno (PTTK Starachowice).

  • 3 - 11 września - emisje filmu "Z kamieniem u szyi" i prezentacji "Krzemień pasiasty - kamień optymizmu" (Klub Lapidarium).

  • 9 - 11 września na Sandomierskim rynku odbędzie się kiermasz; wśród licznych atrakcji pokazy obróbki krzemienia pasiastego (Muzeum Minerałów ze Świętej Katarzyny), wykonywania biżuterii pradziejowej (Michał Sekuła) i biżuterii średniowiecznej (Wojciech Kochman), pokazy cięcia i obróbki śląskich agatów (Wojciech Więckowski). (Rynek)

A dlaczego to wszystko przygotowujemy? Bo przyświeca nam ...

Cel...

... a jest nim:

  • Promocja krzemienia pasiastego jako kamienia charakterystycznego dla ziemi sandomierskiej i regionu świętokrzyskiego.

  • Promocja Sandomierza jako "Światowej Stolicy Krzemienia Pasiastego".

  • Organizacja multitematycznej, cyklicznej (corocznej ?) imprezy o niepowtarzalnym wizerunku poprzez swój zestaw programowy: historię, archeologię, sztukę, rzemiosło, muzykę i aspekt krajoznawczo-turystyczny.

  • Włączenie krzemienia pasiastego i Sandomierza do listy działań promujących Polskę na arenie międzynarodowej łącznie z udziałem w kolejnych targach EXPO w Korei w roku 2015.

A przygotowujemy dlatego, bo są z nami:

    Organizatorzy:
  • Urząd Miasta Sandomierz
  • Sandomierskie Centrum Kultury
  • Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej
  • "GOLD&SILVER GALLERY" Cezarego Łutowicza
  • GALERIA OTWARTA Mariusza Pajączkowskiego
    i Współorganizatorzy:
  • " Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
  • " Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych
  • " Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, oddział Sandomierz
  • " Sandomierskie Stowarzyszenie Kulturalne
  • " HOTEL BASZTOWY
  • " Klub Lapidarium
    oraz Sponsorzy:
  • Festiwal realizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego
    (pełna lista sponsorów ukaże się na stronie www.krzemienpasiasty.info)
GALERIA OTWARTA
27-600 Sandomierz, Rynek 5, tel. +48 15 832 78 28
zaprasza@galeriaotwarta.pl
czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00 - 19.00, od piątku do niedzieli i w dni świąteczne w godz. 9.00 - 20.00.
Copyright © 2010 - 2013 by GALERIA OTWARTA. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Teksty i zdjęcia nie podpisane: Mariusz Pajączkowski