Zaproszenie. SREBRNE SZKOŁYCykliczna prezentacja najważniejszych uczelni artystycznych w Europie, której celem jest artystyczna konfrontacja dorobku artystów - złotników oraz prezentacja twórczych poszukiwań najmłodszego pokolenia artystów. Od 2001 r. Srebrne Szkoły są jednym ze stałych punktów Legnickiego Festiwalu SREBRO, odbywającego się w Legnicy corocznie w maju.

Tegoroczna wystawa prezentuje prace profesorów, studentów i absolwentów Szkoły Sztuk Pięknych z Barcelony (Hiszpania) oraz Szkoły Designu z Edynburskiej Wyższej Szkoły Sztuki (Szkocja, Wielka Brytania).


SZKOŁA SZTUK PIĘKNYCH Z BARCELONY, HISZPANIA
ESCOLA D'ART DEL TREBALL FROM BARCELONA, SPAIN

Szkoła - Art del treball - znajduje się w centrum Barcelony, a jej głównym celem jest rozwijanie w studentach umiejętności twórczych i konceptualnych. Dostarcza studentom podstawowych narzędzi, które pomagają im doskonalić kunszt zawodowy. W szkole można zdobyć wiedzę techniczną i artystyczną związaną z projektowaniem biżuterii, która nie tylko znajdzie nabywców na rynku i w świecie mody, ale która również uwydatni twórczą wartość jej autorów.

Szkoła oferuje dwuletni kurs, praktykę w firmie jubilerskiej oraz końcowy projekt pod okiem opiekuna naukowego. Takie przedmioty jak: grafika komputerowa, rysowanie artystyczne, rysowanie techniczne lub projektowanie stanowią bazę dla rozwoju własnych pomysłów. Studenci zapoznawani są również z głównymi kwestiami formalnymi, ergonomicznymi i marketingowymi związanymi z biżuterią.

Historia biżuterii, analiza artystyczna, gemmologia i różnorodne szkolenia dostarczają studentom teoretycznego punktu widzenia, dla którego odniesieniem jest środowisko pracy i biżuteria. Na warsztatach z biżuterii i modeli woskowych studenci ćwiczą umiejętności manualne, związane z metalami oraz tworzą prototypy poprzez proces mikrofuzji.

Szkoła oferuje wykształcenie wyższe w dziedzinie biżuterii artystycznej.


WYDZIAŁ PROJEKTOWANIA BIŻUTERII I WYROBÓW ZE SREBRA, WYŻSZA SZKOŁA ARTYSTYCZNA W EDYNBURGU, SZKOCJA, WIELKA BRYTANIA
EDINBURGH COLLEGE OF ART, DEPARTMENT OF JEWELLERY AND SILVERSMITHING, SCOTLAND, UNITED KINGDOM

Edinburgh College of Art (eca) jest jedną z nielicznych szkół wyższych w Anglii, która zajmuje pozycję "instytucji specjalistycznej". Jako niezależna i specjalistyczna szkoła sztuk pięknych i plastycznych przy niewielkiej liczbie studentów posiada grupę wyśmienitych wykładowców oraz reputację na skalę światową - jeden ze świeżo upieczonych absolwentów opisał uczelnię jako "fabrykę pomysłów".

Wydział Projektowania Biżuterii i Wyrobów ze Srebra jest znanym na całym świecie wydziałem Szkoły Projektowania (School of Design). Program nauczania oferuje 4-letnie studia licencjackie (z wyróżnieniem), które kandydat na studia może kontynuować po dwóch latach studiowana na swojej macierzystej uczelni oraz dalsze studia magisterskie i doktoranckie.

Studenci uczą się jak zbalansować "praktykę" z "innowacyjnością" w tworzeniu indywidualnych i oryginalnych artefaktów, wskazując na skomplikowane stosunki, jakie łączą ludzi z rzeczami. Praca w studiu może być wykonywana przy pomocy wielu materiałów, od szlachetnych lub pół-szlachetnych metali lub kamieni jubilerskich do plastiku, drewna, papieru i tekstyliów. Owe materiały powiązane są ze sobą poprzez okresy głębokiej i intensywnej praktyki w pracowni. Praktyka ta podparta jest szczególnym naciskiem na kwestie doświadczenia, innowacji i pasji.

Oddana kadra nauczycielska wspiera działania zmierzające do refleksyjnego zrozumienie przedmiotu, na które składają się zarówno indywidualne praktyki, badania oraz teoria, jak też szersza przemysłowa podstawa - w tym celu na wydziale korzysta się z nowych technologii, jak również z tradycyjnych technik i procesów.

GALERIA OTWARTA
27-600 Sandomierz, Rynek 5, tel. +48 15 832 78 28
zaprasza@galeriaotwarta.pl
czynna od poniedziałku do czwartku w godz. 10.00 - 19.00, od piątku do niedzieli i w dni świąteczne w godz. 9.00 - 20.00.
Copyright © 2010 - 2013 by GALERIA OTWARTA. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Teksty i zdjęcia nie podpisane: Mariusz Pajączkowski