Amberif Design Award to międzynarodowy konkursu na projekt biżuterii z bursztynem, adresowany do utytułowanych twórców, dyplomowanych projek-tantów i młodych designerów. Różni go od pozostałych konkursów to, że do rywalizacji stają projekty, a nie ich gotowe realizacje. Corocznie artystom poddaje się inną myśl przewodnią. Jedynym wymogiem jest, aby do realizacji idei twórczej użyli bursztynu bałtyckiego.
Przez 21 lat konkurs Amberif Design Award zyskał światową rangę. Świadczy o tym nie tylko duże zainteresowanie twórców, ale i znamienite grono jury, które co roku ulega zmianie. Nasze zaproszenie do jury konkursowego przyjmują projektanci biżuterii, badacze trendów, właściciele prestiżowych galerii i kura-torzy, nauczyciele fachu jubilerskiego, wykładowcy akademiccy, dziennikarze branżowi i znawcy bursztynu.
Temat konkursu „Peryferia” bliżej naświetlił strefę pomiędzy tym, co utrwalone, a tym, co swobodne. Międzynarodowe grono artystów z 25 państw, w imponującej liczbie 124 osób, wybrało się w podróż w ten niezdefiniowany obszar, badając jego opcje i ograniczenia. Nadsyłając swój projekt lub fotografię zaproponowali Jury swoją inspirację, mapę drogową, punkt widzenia. Co się stanie, gdy rozpadną się zasady? Jakie nowe struktury zaoferują artyści, gdy nic nie poddaje się definicjom? Międzynarodowe Jury złożone z uznanych, światowych ekspertów prześledziło pomysły, perspektywy i ścieżki koncepcyjne twórców. Niektóre z założeń zaprezentowały oszałamiającą i niespotykaną panoramę, dzięki czemu zdobyły nagrodę lub wyróżnienie. Szereg inspirujących propozycji trafiło
do publikacji w katalogu, gdzie w równym stopniu będą wyznacznikami Peryferii Amberif Design Award 2017.
Barbara Schmidt, luty 2018 r.
WERDYKT
Jury 21. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem
AMBERIF DESIGN AWARD 2017
wydany dnia 11 lutego 2017 r. w Gdańsku.
Jury w składzie:
Stephen Bottomley – Szkocja (przewodniczący)
Ramon Puig Cuyas – Hiszpania
Aleksandra Mokwa – Polska
Inger Wästberg – Szwecja
Arkadiusz Wolski – Polska
Na posiedzeniu w dniu 11 lutego 2017 r. w Gdańsku jury poddało ocenie 171 prac nadesłanych przez 124 artystów z 25 krajów na konkurs pod hasłem PERIPHERY.
Jury przyznało następujące nagrody:
NAGRODA GŁÓWNA ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, 10.000 zł:
Marcin Tymiński, Polska
Wyrafinowane połączenie bursztynu bałtyckiego, polimeru i stali. Jury jednogłośnie zdecydowało, że praca ta zasługuje na nagrodę główną jako elegancka i prosta współczesna biżuteria. Sposób, w jaki fasety i powierzchnie pracy kierują i rozpraszają światło tworzy lśniące światło przewodnie dla designu.
NAGRODA BURSZTYNOWA ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, 1 kg bursztynu:
Annelise Mercier, Francja
Bezpośrednia szczerość w surowym rzeźbieniu twarzy. Praca ta jest przykładem intuicyjnego i wrażliwego potraktowania niezwykłego materiału.
NAGRODA SREBRNA ufundowana przez KGHM Polska Miedź S.A. 1 kg srebra:
Susanne Elstner, Niemcy
Jury w szczególności doceniło kontrast pomiędzy organicznymi elementami węgla i bursztynu, oraz różnicę kolorystyczną między ciemną zwartością a jasną przeźroczystością. Sposób w jaki materiał został obrobiony sugeruje interesujący ruch, uwydatniony przy noszeniu na ciele.
WYRÓŻNIENIA:
Maren Giloy, Niemcy
Jury uznało, że projekt ten jest przykładem wszechstronności i pojmowania bursztynu jako materiału surowego lub polerowanego.
Miron Kutarba, Polska
Jury doceniło czysty nowoczesny projekt, który odnosi się do zmiany z ciekłego do stałego stanu skupienia bursztynu.
Pozostali autorzy zakwalifikowani do wystawy konkursowej:
Michal M. B. Fatyga, Polska
Martina Signerova, Czechy
Justyna Stasiewicz, Polska
AnnaMaria Zanella, Włochy
Philip Sajet, Francja
Maria Domenica Pittorru, Włochy
Giulia MAESTRIPIERI, Włochy
Yuri DI MARCOBERARDINO, Włochy
Saerom Kong, Korea/Niemcy
Andrzej Kupniewski, Polska
Hamed Jafari, Iran
Slawomir Fijalkowski, Polska
Sabine Flexer, Niemcy
Philip Sajet, Francja
Zhang Hao, Włochy
Miron Kutarba, Polska