- O wystawie
- Tekst Jarosława Kolca
- Tekst Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej
- „Warto pamiętać”. Słowniczek złotniczy Jarosława Kolca.
- Katalog >>>>
Już po raz szósty w Galerii Otwartej odbyło się spotkanie absolwentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W bieżącym roku swoje prace pokazało siedmiu artystów. Są to Agata Bieńkowska, Pola Chrobot, Magdalena Kowalczyk, Błażej Prokopiuk, Aleksandra Puchacz, Katarzyna Ratajczyk oraz Emilia Zapotoczna-Kremiec.
Projekt prowadzi dr Jarosław Kolec, od ponad 30 lat wykładowca łódzkiej ASP. Cykl pokazów jest objęty patronatem honorowym p. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, rektora ASP oraz p. Marka Bronkowskiego, Burmistrza Sandomierza.
Wernisaż wystawy odbył się 25 listopada 2017. Ciąg dalszy spotkania odbył się w Winiarni Łazarczyka w Hotelu Ciżemka, zaś spotkanie uświetnił swoim pokazemzaprzyjaźniony Teatr Ognia Grupy Cerberus.
A dzień później odbyło się wielkie fotografowanie.
Już po raz szósty gościnne mury Galerii Otwartej w Sandomierzu goszczą biżuterię twórców,, którzy zaczynali swoją karierę jako studenci Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Niektórzy z nich to bardzo młodzi artyści, którzy dopiero co obronili swoje dyplomy na poziomie licencjackim, inni mają za sobą dłuższą drogę jako projektanci, a w naszej Katedrze pojawili się tylko na rok, studiując na studiach podyplomowych. Jestem jednak przekonana, że każdego z nich kontakt z naszą Uczelnią uformował i zmienił, pozwolił spojrzeć na swoją twórczość w inny, dojrzalszy sposób. Na pewno (a wiem to z własnego doświadczenia) również to jesienne, listopadowe wspólne spotkanie, w miejscu zaprzyjaźnionym i tak nam życzliwym, zmieni ich trochę i zainspiruje do nowych artystycznych poszukiwań. Mam nadzieję, że wystawa zmieni również oglądających, otwierając ich oczy i serca na współczesną sztukę i projektowanie.
Dziękuję ogromnie Mariuszowi za za przyjazne przyjmowanie szalonej biżuterii absolwentów naszej Katedry, od tylu już jesieni i Jarkowi za trud i nieugiętą mobilizację artystycznych dusz do działań wspólnych. Życzę wszystkim oglądającym wspaniałych wrażeń podczas oglądania wystawy.
Olga Podfilipska-Krysińska
VI Wystawa Absolwentów „Wspólny Punk Widzenia” jest dobrą okazją do przypomnienia terminów złotniczych. Każda grupa zawodowa posługuje się swoim językiem branżowym. Trzeba go znać i pielęgnować. Umożliwia on precyzyjne porozumiewanie się i wymianę myśli fachowej. Jest to pielęgnowanie wielowiekowej tradycji. Jednocześnie trzeba słownik wzbogacać o nowe terminy budowane na potrzeby nowych technologii. Wszystkich serdecznie zapraszam do wspólnego tworzenia słownika terminów złotniczych „Warto pamiętać”.
Jeżeli ktoś ma propozycję terminu, który powinien się znaleźć w słowniku, proszę o przesłanie go na mój adres: celok@wp.pl. Wszyscy będziemy autorami poszerzonej wersji słownika „Warto pamiętać”, którą planuję opublikować w listopadzie 2018. Podanie nawet jednego terminu gwarantuje znalezienie się na liście nazwisk współtwórców.
Jarosław Kolec